Author Topic: Случајни муабети  (Read 828378 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5295 on 28.04.2014, Monday, 21:10:55 »
Еден муштерија ми бара некое програмче што се вика * тек дог* ( или така нешто  ;D ;D ).Служи  за идентификација на кодовите на автоделовите ( го кажува оригиналниот фабрички код на соодветниот дел.Така барем ми објасни.Има ли некој такво нешто или ако знае нешто за таа проблематика??
Оригиналниот (ОЕМ) дел мислам дека може само во сервис да го најдеш. Инаку го има истиот дел само со друг код.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5296 on 28.04.2014, Monday, 22:13:19 »
Жан,го има на едно ДВД  околу 3,6 Gb. 8) (скратено издание без некои алатки),а може и оn line,ама  со регистрација која не е бесплатна.Муштеријава не се одбира толку,па морам поедноставно. ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5297 on 29.04.2014, Tuesday, 18:58:55 (Edited 29.04.2014, Tuesday, 19:24:36) »
Kaжете нешто за песнава :D Неслушам ниту рок ниту метал ама песнава

AC/DC - Back in Black  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5298 on 29.04.2014, Tuesday, 19:56:47 »
класика :P

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5299 on 29.04.2014, Tuesday, 21:28:03 »
AC/DC ми е една од најомилените групи и општо едни од најдобрите светски мајстори во музиката.
Најомилена од нив ми е......

AC/DC - You Shook Me All Night Long
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5300 on 03.05.2014, Saturday, 12:36:22 »
Денеска беше натпреварот од Народна Техника во Прилеп, се помина како што треба... :D Батка, се гледаме во Пехчево! ;D ;D ;D
П.С. Ќе ме препознаеш по проектот, и Атанас ти го носам... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5301 on 03.05.2014, Saturday, 14:21:06 »
Дадада и јас идам Пехчево очекувајте не!  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5302 on 03.05.2014, Saturday, 18:16:45 »
Можеби ке имате среќа,нема да бидам во Пехчево.Денес имавме проблем со некое ново Здружение на наставниците по ОТП ,кое покушава да ги минира натпреварите.Го користат меѓупросторот и покушаваат да направат паралелни натпревари.Денес имавме сосатнок во Велес со Инспекторатот и Државниот Секретар за образование.Ке биде интересно и наскоро ке биде ситуацијата и на медиумите веројатно.Дотогаш рековме да не коментираме.Натпреварот во Делчево ке се одржи сигурно.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5303 on 03.05.2014, Saturday, 21:39:25 »
Важно ние одиме Пехчево а за таа работа,не не интересира државна е  :P
П.С Ако не бидеш нема да не кикснеш  8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5304 on 04.05.2014, Sunday, 13:34:56 »
Натпреварот во Делчево ке се одржи сигурно.
Кој натпревар, или се збуни (Пехчево)?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5305 on 04.05.2014, Sunday, 15:09:15 »
Да,на Пехчево мислев :D :D.Имавме вчера попладнето еден проширен состанок со  Републичкиот Инспекторат за образование и наука и сите работи се разјаснети.Да се надеваме дека паралелизмот во натпреварите нема да се повтори и дека до година нема да се јавуваат наставници кои мимо НТ ке си прават натпревари како годинава.Се занимаваат наставниците со бизнис,на штета на децата,па после ке немало кадри во техничките струки.Да не ве замарам повеќе, ама сум револтиран на луѓето  во  образованието.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5306 on 04.05.2014, Sunday, 15:24:11 »
Еднаш имам учествувано на натпревар по електроника, искрено да кажам целосно се разочарав, натпреварот се одржуваше во школото Коле Нехтенин (не сум сигурен) во Штип, пред две или три години. Причина за разочарување, презентирањето на проектите беше во еден хол, каде што наместо ние да ги презентираме своите проекти они пуштија да влезат деца, па после наместо мирно и убаво да ги објасниме проектите ние требаше да се дереме и урламе за да можат да не чујат, второ во организацијата не ми се допаѓа што немаше само едно прво, едно второ и едно трето место, туку имасе 10 први места, некаде 11-12 втори места и 20 трети места, мислам дека друго место подоле од трето и немаше :( После тоа ни дадоа дипломи, а требаше и награди, не дека ми е за награда, даваат некој летум дрвен од битпазар купен и подлошка за маус, ама ги ветија, кога нешто не планираш да го дадеш не го ветувај, кажи само диплома ќе има и толку, а дипломите беа како прво не убаво направени, на мојата беа утнати струката моја, тоа што го имам правени и во која категорија се натпреварувам. Во едно кажано на се личеше само на натпревар не личеше :(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5307 on 04.05.2014, Sunday, 15:33:48 (Edited 04.05.2014, Sunday, 16:09:40) »
Веројатно зборуваш за средношколски натпревар на средни стручни  училишта.Тоа не е тип на натпревар за кој зборуваме.Натпреварите на НТ за основните училишта се одржуваат во 21 дисциплина,накрај се добива диплома која може да ти донесе средношколска стипендија,или државна стипендија.За средните школи Техника организира - Наука на младите и Макинова - презентација на иновации.Освоена диплома носи упис на некој факултет со стипендија,учество на Европски или Светски натпревар со сродни карактеристики.Наградите зависат од спонзорите кои се јавуваат - имало прва награда и лап-топ,пен -табли,разни РС гаџети...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5308 on 04.05.2014, Sunday, 16:04:29 »
Средношколски беше, сепак разочарувањето останува, од тогаш не сум размислувал пак да се пријавам на натпревар, следната година пак ми викаше еден колега да се пријавиме, ама не сакав :)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5309 on 04.05.2014, Sunday, 18:09:57 »
Лошото е тоа што НТ не е како што била порано...