Author Topic: Случајни муабети  (Read 855591 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4650 on 05.02.2013, Tuesday, 17:17:27 »
Нешто имам проблем со пребарувањето, не функционира “Совпаѓање на сите зборови“. Може некој да ми помогне?

Зезнат е search-от, дур не се update-ува скриптата, нема да се поправи проблемот :S. Знам, ветуваме одамна дека ќе се update-ува, но бидете стрпливи ;). И ние сакаме што е можно побрзо да бидне, но често секојдневни обврски не спречуваат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4651 on 05.02.2013, Tuesday, 18:37:56 »
Јас сакам да оставам позитивен коментар за Amper кој што гледам дека сите го напаѓаат, човекот е многу коректен.

Можеби е коректен,ама со оглед дека видовме кои се неговите дострели.....Откога Пазар 3 и Огласи престанаа бесплатно да дилаат огласи,се почесто ке гледаме и докажуваме спамови и ке се зачленуваат се повеке сомнителни,кои лесно стануваат членови само за да огласуваат и продаваат.Не гледам дека такви се потребни.Ако мислите дека е во ред,тогаш добро!Ама оние кои купуваат добро нека се припазат! Впрочем АМПЕР и неговиот *син* се сомнителни бидејки од иста IP се најавуваат,продаваат.Сепак отворете си ги очите.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4652 on 05.02.2013, Tuesday, 18:39:03 »
Господа јас сум АМПЕР, ПРОЦЕСОР е мојот син , трафото е мое и јас му го дадов , и двајцата си имаме акаунти посебно , што има тука нешто што не е во ред, тој е млад елктроничар јас сениор , исе ке му дадам што имам , дали Жан против ова има нешто против ????

Немам ништо против, можете да правите што сакате. Се извинувам ако сум кажал нешто што ве навредило, не сум имал таква намера. Што се однесува до користењето на форумот, немате пратено ниту една порака (огласите не се сметаат), ниту прашувате нешто во врска со електроника, ниту споделивте некој ваш проект со останатите членови, ниту сте помогнале на некого со стручен одговор.
Според тоа јас дојдов до заклучок дека само продавате на овој форум. Се ќе беше во ред, да не се појавеше уште еден член на форумот, кој ги продава истите предмети.
Жан

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Re: Случајни муабети
« Reply #4653 on 05.02.2013, Tuesday, 20:40:41 »
Ме чуди жестината со кој го нападнавте АМПЕР. Добро, во ред човекот имал два акаунта, па што. Опоментете го. Превземете нешто друго. На крај избришете го од форумот. Но ти да речеш дека некој продава факлсификат уред (трансформаторот конкретно) или да речеш дека работите му се со сомнително потекло без скоро никакви докази само на основа на фотографија која самиот продавач ја поставил не е во ред. Ако ви пречи рубриката "Продавам" едноставно тргнете ја од форумов. Со тоа ќе се елиминираат работите кои некои вас нас не нервираат и сите ќе бидат задоволни. Само мислам дека посетеноста на форумот драстично ќе се намали со оглед на тоа дека мал е бројот на оние кои активно дискутираат.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4654 on 05.02.2013, Tuesday, 20:44:37 »
Јас сакам да оставам позитивен коментар за Amper кој што гледам дека сите го напаѓаат, човекот е многу коректен.

Можеби е коректен,ама со оглед дека видовме кои се неговите дострели.....Откога Пазар 3 и Огласи престанаа бесплатно да дилаат огласи,се почесто ке гледаме и докажуваме спамови и ке се зачленуваат се повеке сомнителни,кои лесно стануваат членови само за да огласуваат и продаваат.Не гледам дека такви се потребни.Ако мислите дека е во ред,тогаш добро!Ама оние кои купуваат добро нека се припазат! Впрочем АМПЕР и неговиот *син* се сомнителни бидејки од иста IP се најавуваат,продаваат.Сепак отворете си ги очите.

Тука си грешка, ако пазар3 не е бесплатен, тогаш реклама5 е бесплатна за огласување. Но, не се само тие има ред други за огласување. Вие многу жестоко го нападнавте човекот и тоа јавно пред сите, без да се праша што е и како е го брукате човекот а не ја ни знаете вистината. Сличен пример со ова е, малку ќе биде надвор од темата, ама кога ќе кажат на Тв фатиле педофил и му го кажуваат името, кажуваат кого силувал што правел, значи го зацрнуваат пред сите без грам докази, после и да се докаже дека не е тоа што го обвинувале џабе му е на него више јавно го оцрниле  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4655 on 05.02.2013, Tuesday, 21:01:41 »
Тука си грешка, ако пазар3 не е бесплатен, тогаш реклама5 е бесплатна за огласување.

И таа веќе не е, на мојот профил пишува дека треба да платам 150 денари за се огласувам. Еве, тука баш пишав за овој проблем:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10074.0
Вие многу жестоко го нападнавте човекот и тоа јавно пред сите, без да се праша што е и како е го брукате човекот а не ја ни знаете вистината. Сличен пример со ова е, малку ќе биде надвор од темата, ама кога ќе кажат на Тв фатиле педофил и му го кажуваат името, кажуваат кого силувал што правел, значи го зацрнуваат пред сите без грам докази, после и да се докаже дека не е тоа што го обвинувале џабе му е на него више јавно го оцрниле  :)

Можеше да пише дека од иста IP се логираат повеќе луѓе? Можеше PM да ни прати уште пред да почне да post-ира или по првиот или вториот post. Немаше да има проблем ако ја објаснеше ситуацијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4656 on 05.02.2013, Tuesday, 21:13:36 »
Можеше да пише дека од иста IP се логираат повеќе луѓе? Можеше PM да ни прати уште пред да почне да post-ира или по првиот или вториот post. Немаше да има проблем ако ја објаснеше ситуацијата.

Потполно се согласувам со GigaWatt, требаше да ја извести администрацијата за тоа дека сакаат да имат два профила како татко и син и немаше да има никаков проблем.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4657 on 05.02.2013, Tuesday, 21:32:35 »
Ајде малку да ја спуштиме топката! 8) Прво ,јас реагирав,ама не да го омаловажам човекот,туку ми стана сомнителнотоа со налепниците и ознаките на трафото ( потоа проверив IP и телефоните по огласите) .Значи, Форумот мораме да го заштитиме од огласувачи кои само огласуваат а никаква друга активност немаат.Второ,она со цепаницата докажува дека со огласувачите се е можно.Секоја чест на АМПЕР,ама Администрацијата мора да го штити Форумот.Не е во ред да оставиме да се продаваат сомнителни работи( читај - украдени),потоа од сомнителни извори,неисправни,лажни или  итд.Затоа е и ова рубрика (тема) воведена : да се види каква репутација има одреден огласувач.Мене лично не ми смета ниту АМПЕР ниту друг огласувач бидејки ретко (или никако) не купувам на невидено!Иначе Огласите - купувам/продавам нека си стои,бидејки сепак некој од форумџиите повремено има потреба од купување/побарување или продавање на одредена електронска опрема или материјали.

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Re: Случајни муабети
« Reply #4658 on 05.02.2013, Tuesday, 22:18:24 »
Batka, што се однесува до сомнителноста можеби ти си најсомнителен, прво имаш чест да ти се обрати професионалец со 30 г работно искуство во електрониката , јас покарај електрониката познавам добро и психологија мислам дека си од оние профили на деструктифци , уствари ти ја запали иницијалната каписла , ајде сакам да видам слика како изгледа сиеменсово трафо, па после да дискутираме , јас ти објаснив од каде ми е , тоа е прво , второ дали знаеш моите постови колку прегледи на форумот донесоа ете имаш каунтер и почни да броиш, или да ти објаснам просто секој преглед на темата за степери значи и посета на форумот,на крај што вика Муро, многу едноставно тргните ја таа рубрика ,

Понатаму разговараш со експерт за радио комуникации и јас топрва имав намера да објавувам теми за LTE i 4 G  новите генерации на покриванје со широкопојасен интернет , мегутоа кога гледам сега каде сум, и такви ивестигатори како тебе да даваат квалификации за сомнителност , не си ми е репер да дискутирам со тебе повеке 


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4659 on 05.02.2013, Tuesday, 22:44:25 »
Што се однесува до искуството јас имам 35 години искуство, а телекомуникации ми се специјалност.Е сега за трафото,Сименс никогаш не ставал хартиена налепница на страната на јадрото каде се преклопуваат лимовите,а ти дај ми каталог да видам од каде таква ознака на трафото ,кај Сименс барем не сум ја сретнал досега.Друго,знам со Муро дека се познаваш,не е важно од каде,а ако мислиш да објавуваш теми - објавувај,никој не ти брани! Да те видиме и чуеме,за тоа сме на Форум.

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Re: Случајни муабети
« Reply #4660 on 05.02.2013, Tuesday, 22:44:57 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 23:01:13) »
batka и уште нешто , сега те разбирам . твоите јадни 96 посети на темата со бузерцињата  неможе ни приближно да се споредат , со моите 1211 посети на темата за цнц технологија сетеперите , колку луге со моите совети направија цнц машини ,дали знаеш или подобро да не знаеш,  тоа се величини кои ти со твојата сомнителност можеш само да ги сонуваш ,

само една тема 1211 луге го посетиле форумот !!!!!!, и сигурно добиле некои информации сто ги интересираат.

Од мене толку. :)

Споено мислење: 05.02.2013, Tuesday, 23:01:13
за трафото , јас го извадив од уред такво какво што е , ниту е кина ниту е јапан а уште помалку од англоамериканското напонско подрачје , се работи сепак за чиста европа , милиметарски штрафови , идеално пакување на лимови ,кога ке го имаш во рака професионалец одма интуитивно со еден поглед осеќа дека се работи за сериозен продукт, сега налепница што е како е не е битно битно е и уредот од кои е извадено е сименс ,

а тоа дека лугето што си огласуваат на бесплатни огласници ке направат инвазија на форумот си во голема заблуда, пазар 3 беше бесплатен додека лугето со своите постирања не го направија она што е денеска ,благодарам  на тие луге што го направија им беше плаканје на понатамошните огласи , затоа сега ги моли да се вратат нудејки им наградни игри и бесплатни денови за огласување , истото ке се случи и со реклама 5 ако си поигра со лугето , ке се појават одма нови други , и тоа е така во цел свет.

IN GENERAL  тоа важи за сите форуми и сајтови. 

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4661 on 05.02.2013, Tuesday, 23:03:10 »
Ако мислиш на она тема каде продаваш степ мотори и каде се јавиле да купуваат ( а никој не купил) ,па си разменуваа искуства без твое присуство - тогаш е ОК! Ама јас и моите бузерчиња ,кои ми се насобраа па решив да ги честам форумџииве ( под услов да им требаат).И да ти кажам дека 4 колеги се јавија и јас дадов 400 парчиња.А ти колку степ мотори продаде? Мислам Гоце се викаше,така ли?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4662 on 05.02.2013, Tuesday, 23:06:45 »
Добро бе луѓе што ви е, дај олабавете се малку од ова, што толку замарање удривте, ако продава шкарт нека продава, секој кога ќе го купува има очи да го види, ако е глуп тоа е друга работа  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4663 on 05.02.2013, Tuesday, 23:14:05 »
Хахаха во право си! Никој не ја симна темата за продавање на трафото,ниту му  ускративме некое право на АМПЕР.Продолжете си другиве со прашања и дискусии.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4664 on 05.02.2013, Tuesday, 23:19:13 »
Јас сакам да го пофалам ddd за добрите делови што ми ги даде како трампа за некои работи, навистина се квалитетни и добро функционираат  ;)