Author Topic: Апарат за заварување  (Read 2387 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Апарат за заварување
« Opened on 29.04.2014, Tuesday, 00:35:43 »
Незнам дали овде е местото за оваа тема, доколку не е нека се премести каде што припаѓа :) Денеска бев во Бриколаж да разгледам апарат за заварување, мене повеќе ме интересираат оние со транзистори и уште од дома излегов за нив, бидејќи се по практични и немора да му се прави количка за да го носиш некаде :) Имаше едно германско мало и многу практично кое ми фати око, моделот беше WMEm 190, но цените некако се многу големи, тој чинеше 28.000 денари, имаше и други модели но се двиежеа околу таа цена. Јас малку размислив и помислив дека можеби ќе биде поефтиноо да го направам сам. Сега сакам да прашам дали може да се направи и дали се исплари сето тоа? И секако ако некој има и сака да постави некоја шема да рзгледам. Благодарам однапред :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #1 on 29.04.2014, Tuesday, 01:08:28 »
Купи си поарно.. тешко хом мејд..

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #2 on 29.04.2014, Tuesday, 01:12:13 »
Code: [Select]
http://www.chudov.com/projects/Homemade-TIG-DC-to-AC-Inverter/Schematic/

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Апарат за заварување
« Reply #3 on 29.04.2014, Tuesday, 10:19:08 »
Ако ти рекле со транзистори, изгледа со IGBT модули било... Еден чини над 10 000 значи ни домашната изработка не е ефтина, а сигурно нема да го доусовршиш колку фабричкото. Ако ти се исплаќа, добро...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Апарат за заварување
« Reply #4 on 29.04.2014, Tuesday, 15:13:34 »
што апарат ке ти биде тоа што ке треба со тркалца да го шеташ жити се...иначе исправувачите се бајаги скапи во споредба со обичните (со трансформатор) апарати за заварување...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Апарат за заварување
« Reply #5 on 29.04.2014, Tuesday, 17:15:15 »
Па јас не сакам таков што ќе се шета ма тркалца, јас сакам од малите, иначе за на тркалца мислев од оние што се со трансформатор. Сакам јас да направам транзисторско :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #6 on 29.04.2014, Tuesday, 18:30:24 »
Често се расипувале таквите а и поправките се скапи. Не знам дали ќе се исплати сам да направиш, еден куп пари ќе биде тоа и не ти се гарантира дека ќе работи. Добриот стар класичен апарат за заварување не може да го замени ништо
Hams do it! With Frequency

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Апарат за заварување
« Reply #7 on 29.04.2014, Tuesday, 20:15:16 »
Има две причини зашто не ми се допаѓаат:
1. Многу се гломазни и тешки
2. Не е убаво заварувањето со нив, навистина и јас не сум некој стручњак или па да се занимавам со заварување кујзнае колку, ама не ми се допаѓа некако и поради тоа што ако заваруваш нешто тенко го дупнува наместо да го завари

Па поради овие две причини сакав да направам таков инвертирачки со транзистори или пак да правам со боца и жица, од тие CO2 апаратите, тие се попрактични за примена, а баш видов дека се наоѓаат деловите по продавници, има рачката се продава вчера ја имаше во Бриколаж. Пасега ајде ако има некој и за овој тип на апарат за заварување да даде шема :) Вчера разгледував по интернет од што се составени тие инвертирачките, и воглавном се транзистори и на секој транзситор доаѓа по еден switch, што значи транзисторот ќе го купиш, ама другото нема да го најдеш, така да тоа ќе го ставам за понатаму, кога ќе ја проучам таа технологија на транзформатори :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Апарат за заварување
« Reply #8 on 29.04.2014, Tuesday, 23:32:59 »
Добриот стар класичен апарат за заварување не може да го замени ништо

Апсолутна вистина. Не се разбира премногу во апарати за заварување, но една работа знам. Полупроводничките компоненти, во принцип, не се наменети да работат во мод на краток спој. Е сега некој може да презентира аргументи во стилот на „ама денешниве изведби на полупроводничкиве компоненти драстично се разликуваат од пред 10 или 20 години, поголема ефикасност имаат, поголеми струи може да издржуваат, ова она“, и да, се ова е вистина, но... ретко кој производител се придржува до, веќе излитените, инженерски норми: степен на сигурност од барем 3. Значи, ако апаратот е наменет да вари со јачина од, на пример (може и да тропнам нешто ;D, не се разбирам премногу ;D) 100A, да се стават полупроводнички компоненти кои може да издржат струја од барм 300A низ нив. За жал, ова веќе ретко каде се применува. Најчесто ситуацијата е следна: ако треба да вари со јачина на струја од 100A, ќе му ставиме полупроводнички компоненти кои може да издржат 120A или евентуално 150А.

Полупроводничките изведби можеби се полесни и по практични за транспорт, но јас барем, никогаш не би земал таков апарат за заварување. Се знае, краток спој дури и на долги интервали може да издржи само една компонента: класичен трансформатор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Апарат за заварување
« Reply #9 on 30.04.2014, Wednesday, 02:24:48 »
Има две причини зашто не ми се допаѓаат:
1. Многу се гломазни и тешки
2. Не е убаво заварувањето со нив, навистина и јас не сум некој стручњак или па да се занимавам со заварување кујзнае колку, ама не ми се допаѓа некако и поради тоа што ако заваруваш нешто тенко го дупнува наместо да го завари

Па поради овие две причини сакав да направам таков инвертирачки со транзистори или пак да правам со боца и жица, од тие CO2 апаратите, тие се попрактични за примена, а баш видов дека се наоѓаат деловите по продавници, има рачката се продава вчера ја имаше во Бриколаж. Пасега ајде ако има некој и за овој тип на апарат за заварување да даде шема :)

1. Ако планираш да земаш апарат за заварување што може да заварува со 400А, да ке биде тежок и гломазен, ако земеш некој помал (мојот е 150А, заварувам со 80-90А и си тера си нема гајле) нема да ти требаат тркалца и такви работи.
2. со РЕЛ заварување што сакаш апарат користи пак ке скинеш лимче ако заваруваш некое, за тоа мајката е само ТИГ или ЦО2 (МИГ-МАГ)

и еве тема една за CO2 апарат правење...

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9290.0
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #10 on 30.04.2014, Wednesday, 10:05:08 »
до сега ми се нема случено рел да ми направидупка, малце пракса и тоа е тоа, ако ти прави дупки рел, се ќе ти прави дупки. Со рел се заварува над 1,5мм лим, т.е. од 2мм нагоре(може и 2мм). И цо2 прави дупки и тоа на 4мм лим ако ја претераш.. Добар миг/маг или тиг апарат се над 2000 евра, тешко да се изработи во домашни услови. За по дома се наоѓаат околу 200-500 евра, нови. За која намена ти се?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Апарат за заварување
« Reply #11 on 30.04.2014, Wednesday, 14:16:31 »
Дифинитивно одлучив да правам CO2 апарат за заварување. Ми треба за основни работи, работам електроника и сакам да си направам кутија некоја, па да не трчам по комшии натаму наваму сакам јас да си имам, што значи воглавном за заварување на лим, дебелина да биде 1.5 до 2 максимум, за одебело да заварувам можеби некогаш, ама не многу :)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #12 on 30.04.2014, Wednesday, 22:00:06 »
Подобро да си купиш бидејќи да го правиш сам ќе те чини повеќе.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #13 on 30.04.2014, Wednesday, 22:08:41 »
Подобро да си купиш бидејќи да го правиш сам ќе те чини повеќе.
Нешто плус да кажиш за да го поткрепиш твоето мислење? Нели сепак си „Стручњак“?
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #14 on 01.05.2014, Thursday, 00:32:29 (Edited 01.05.2014, Thursday, 01:38:30) »
Гигават е во право. Полупроводничките елементи не се баш наменети да работата во мод на краток спој, а и дека класичниот трансформатор може да издржи краток спој.

2. Не е убаво заварувањето со нив, навистина и јас не сум некој стручњак или па да се занимавам со заварување кујзнае колку, ама не ми се допаѓа некако и поради тоа што ако заваруваш нешто тенко го дупнува наместо да го завари

Не се согласувам со тоа. Јас многу добро се снаоѓам со класичен апарат за заварување. На некој начин мојата дреарска струка ме науче и на овој занает. Кога обработувам кардан од тешки возила варот мора да е „тенковски„ а то значи дека треба варот длабоко да навлезе во материјалот, а и за око да има естетика, не да изгледа како плукано. За таква намена користам ротационен апарат за заварување кој е тежок 300 килограми.
Истото важи и за помалиот класичен апарат за заварување, имаш регулација на струјата. Тенките материјали, односно лимови од 2мм комотно без проблем можеш да  ги заваруваш. За тоа ти се потребни потенки електроди и мала струја која се регулира на самиот апарат.
Hams do it! With Frequency