Author Topic: Механички Теслин Трансформатор  (Read 11461 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Добро тогаш. Ќе го носам вака како што ми е на натпревар.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,не ти се јасни многу работи за Тесла,неговите изуми и патенти.Најди на интернет и проучи го Тесла и неговите работи добро! Ова на сликата е оној фамозен Теслин генератор  со чија помош земал енергија преку антена од околината.Така барем е познато.Го вградил во кола и патувал со неа,користејќи ја енергијата од околината.Така е барем званично.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Прочитав роман за Тесла. Ама ова што го пишувате во него го немаше!

Споено мислење: 21.03.2015, Saturday, 17:55:01
Патем еве од тука ми дојде идеја за да го правам.

Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Wireless-Energy-Demonstration-Kit/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,ако сакаш да станеш писател читај романи,а ако сакаш електроничар да бидеш читај техничка литература за Тесла.Ја има цел куп на нет!! И доста со идеи- направи да видиме,а не - јас имам идеа ова да го правам! Па направи го,да видиме. ???

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да знаев, ќе го направев.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Или носи го како тема поврзана со резонантна фрекфенција, интерференција и усогласеност на резонантна фрекфенција на резонантни кола, вака како што ти е...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #66 on 21.03.2015, Saturday, 18:04:02 (Edited 21.03.2015, Saturday, 18:41:10) »
Да знаев, ќе го направев.

И јас имам идеа да направам хеликоптер батка,ама изгледа ке треба уште многу да веслам.

Споено мислење: [time]21 Март 2015, 18:39:02[/time]
Денес направивме цел куп празни постови.Не знам колку Атанас успеа да разбере нешто,иако се потрудив нешто повеќе да му објаснам.Но не верувам дека на крај се му е јасно.Уште и со пп да сум комуницирал... Не мислам да се допишувам. Сепак ова е само Форум,а не бунар на нечии желби.Јас сваќам дека некој сака нешто да направи,ама треба да си ги знае и цени своите можности.Не гледам многу напредок кај Атанас .Очигледно е само дека сака да оди на натпревар со овој модел на тТ кој како што разбрав некогаш некој го правел.Киловолт го средил,а Атанас се намачил да го преправи.
Дали и како да се оди на натпревар? Прво,без да се прочита и научи некоја теорија,не верувам дека натпреварот ке биде успешен.Од друга страна и професорите не се замараат со некоја посебна подготовка на своите пулени- јасно кажа Атанас дека наставничката се на него остава! Е,не бидува така - таа треба да седне ,да му најде материјал и да го научи .Не да праша во која мерка се мери капацитетот по формулата! Во какви апсурди одиме,јасно е и по реакциите на Атанас- Како да ставам наслов,што да пишам,јас сакам ова да го наравам....Основата на нашето напредно образование одамна е -самообразување! Никој никого не ферма,ниту има пардон,ниту сака да сподели знаење,ако самите не барате и не се образувате! Денес имам малку повеќе време ,пред ракометот,па затоа се распишав! Иако сакам да помогнам.сепак не можам да му помогнам на некој што не дава да му помогнам!! ???*Да знаев, ќе го направев.* Е,па што јас да правам сега- да те учам како да го правиш или да ти го направам???? Мислам дека кажав се и секој баран одговор од дотичниот може да се најде во моите постови.Само некој треба да чита и да го најде одговорот.Толку од мене во темава.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Значи едно е да помгнеш, да упатиш... Друг е да напишешш универзална книга за електроника од 200к +страни, а образванието е трета ствар. Може дечкиве да сакаат да научат нешто стварно, наставничката не ги рецка 2% и нема каде, тука прашувааат. а што да прават. Друга работа што никој од форумов не мже да напише учебник како што кажав, а уште полошо ако некој не сака да седне да прочитак, колку толку се наоѓа литература што на мк, што на српски хрватски англиски,...
И не може  жсве за 2 дена да се научи.... тука да сме на чисто...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #68 on 21.03.2015, Saturday, 23:35:08 (Edited 21.03.2015, Saturday, 23:37:32) »
Bicikle ,еве батка кои и колку теми Атанас или Киловолт отвориле или учествувале во дискусиите на тема *Висок напон* -*Теслин трафо* и слично:

Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ) « 12 3 4 »
Прост и едноставен Stun Gun
Мал Теслин ефтин и едноставен трансорматор од 6kv до 30kv 0,3ma
Марксов Генератор « 1 2 3 »
Mоќно високонапонско напојување « 1 2 3 »
Мини Теслин траснформатор II « 1 2 3 4 »
Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ! « 1 2 3 4 5 »
Помош за бобина од автомобил « 1 2 3 4 5 »
Мини Теслин трансформатор(Slayer Exciter)
Електростатички мултипликатор на напон « 1 2 »
Помош за драјвер со NE555 « 1 2 3 »
Општи дискусии поврзани со високонапонската електроника « 1 2 »

Значи ова е званично од Форумов. Се пишувало и пишувало,прашувало и одговарало ! И на крај теоремите :

*Да знаев, ќе го направев.*!! ???
*Прочитав роман за Тесла. Ама ова што го пишувате во него го немаше!*

И констатација - не сакате да помогнете!?? :-\
Па не ли може на Гугл да пише: *nikola tesla izumi*,па 100 страни ке се отворат за да читаш и научиш нешто!
Срамота!  >:(


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Епа пишав ја, некој треба и да прочита ... не зна како поинаку...