Author Topic: IR прекинувач за штедливи обични и светилки со LED диоди  (Read 2745 times)

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
IR прекинувач за штедливи обични и светилки со LED диоди
« Opened on 03.03.2014, Monday, 02:10:33 (Edited 03.03.2014, Monday, 07:22:57) »
Обај прекинувач е наменет за палење и гасење на штедливи обични и светилки со LED диоди.
Ел.Шема јас ја изработив а програмата за овај прекинувач ја пишуваше еден мој пријател па не можеше добро да се снајди и прекинувачот не функционираше добро.
Па замолувам некој од форумов кој се повешти во пишувањето на програм да напишат а јас ќе го објабам како проект на форумов со слики и видео за изработка на ППК адаптација и начинот на вградување на местото на класичниот прекинувач.
Прекинувачот треба да реагира на секое класично далечинско 38 Khz.

Прекинувачот треба да функционира на следниот начин:

-Тастерот кој е на Ел.шема со негово притискање и задржување на пр.10 или повеќе sek. контролерот да влегува во прогамски мод и во тој момент да се меморираат три тастери од далечинското кој претходно сме ги одбрале,тоа да се изврши со притискање по редослед прв втор и трет тастер,после притискањето на третиот тастер контролерот да излезе автоматски од програмски мод и да влезе во нормално функционитање,оваа процедура да е повторлива.
-LED диодата да сигнализира влез во програмски мод избор на тастери од далечинско и излез од програмски мод,да трепнува при секое притискање на тастер било на далечинското или на ѕидниот тастер.
-Тастерот кој е означен на Ел,шема после излегувањето од програмски мод да служи за палење и гасење на светлото ( со кратко притискање да се пали или гаси светлото , а со притискање и задржување од неколку секунди пр. 3 сек. да се вкучува и исклучува тајмер од 2 мин. и после тоа да изгасне светлото ) Тајмерот да може да се одповика со повторно притискање и задржување на тастерот, и светилката да продолже да свети. LED диодата исто да сигнализира вклучвање на тајмер со 5 трепкања,и исклучувања на тајмер со 3 трепкања.
-Првиот тастер од далечинското при меморирање да служи за палење на светлото, вториот притиснат да служи за гасење и третиот за вклучвање на тајмерот.
-LED диодата кога е исклучено светлото да свети,а кога е вклучено да биди изгасена.
-Контролерот да ги памти меморираните тестери и во случај кога ќе снема напојување.
-Тајмерот да биде со времетраење од околу 2 мин. И тој да може да се вклучи кога е светилката запалена или изгасена. При вклучувањето светлото да продолжи да работи уште 2 мин. А тоа да го сигнализира LED диодата на пр. со 5 трепкања кратки.
-За тајмерот истото да важи и кога се вклучва преку далечинското.

Се надевам дека ќе се најде некој јунак и ќе напише програм.

Поздрав и секое добро.

Trolko

  • Guest
Колку е буџетот за пишување на софтверот?

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Па дај понуда да видиме колку го цениш твојот труд

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бидејќи очигледно се работи за комерцијален пристап кон проектов,заинтересираните да си се договараат преку приватни пораки ,за да не стане постов *пазарџиски*,а дали некој ке сака или не да го објави целиот проект ,оставаме на неговата добра воља.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Веќе имаш готово проверено решение, речиси идентично со условите што го бараш, ова е двоканално, но едниот канал може да се изостави ако не ти треба:
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/753/dvokanalni-ir-prekidac-v1/Досега го имам направено повеќе пати и работи без грешка, деловите не би требало да бидат повеќе од 300-350ден., сите потребни фајлови ги имаш најдоле, а таму има и една моја верзија на плочката со осигурувач.
ВАЖНА НАПОМЕНА - наместо кондензаторот С3 од 47uF кој е даден на шемата стави 100uF или повеќе (јас обично ставам 220uF) иначе понекогаш знае да не се исклучува триакот...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Прекинувачот немав намера да го искомерционализирам онака го замислив и ја конципирав шемата како за душата чисто за мене за домашна употреба .дома кај мене сум изработил ir dimmer-i за сите простории кој функционираат перфектно повеќе од 5год. но тие не можи да се користат за штедливи светилки.
Јас со електроника се занимавам околу 30 год. како хоби непрофитабилно,сум помогнал незнам колку пати некому и не сум го материјализирал тоа.
Професионално се занимавам со индустриска автомстика во приватна фирма за хидрогеологија претходно сум работел на технологија на обработка и микринизација на quartz и од тоа живеам а електроноката ја имам како хоби за душата.

прекинувачот кој е преставен како двоканален на форимот Elektronika.ba добро го познавам и при тестирањето покажа некои слабости и хардверски и совтверски и затоа не го зедов во предвид.
Низ годиниве не сум научил програмирање тоа ми е слабост.

Ова го напишав онака мислејќи ќе најдам добра воља ентузијастички па ќе го ставиме на форум да се најде на многумина.

Во секој случај ве поздравувам и го почитувам вашето размислување.

Trolko

  • Guest
Одг: IR прекинувач за штедливи обични и светилки со LED диоди
« Reply #6 on 03.03.2014, Monday, 10:51:45 (Edited 03.03.2014, Monday, 11:02:35) »
Ова го напишав онака мислејќи ќе најдам добра воља ентузијастички па ќе го ставиме на форум да се најде на многумина.

Се извинувам јас што избрзав тогаш со моето прашање, но спецификацијата за прекинувачот што ја постави ми заличи на спецификација која што мене ми ја праќаат кога работам на некој комерцијален проект за електроника :-)

Поздрав

Споено мислење: 03.03.2014, Monday, 11:02:35
Јас би се нафатил јавно (презентација во хаклаб + програмирање во реално време) да ја имплементирам спецификацијата на AVR микроконтролер (AtTiny серијата 8DIP можеби?) и кодот се разбира ќе е слободен на крај краева :-)

Периодов сум малку бизи со факултетски обврски, така да ова би можел да го направам некаде за 2 недели.

Како звучи ?

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Пријателе Тролко јас така спецификацијата ја напишав за да работи така совршено бидејќи сите работи кои ги креирам и изработувам сакам да функционираат совршено онака како за душата изработени.
Шемата јас ја имам замислено со Pic контролер бидејќи за нив имам програматор.
Hex кодот што ми го изработи пријателот работи совршено но не можеше да направи и со ѕидниот тастер да се пали и гаси светлото во тој Hex ѕидниот тастер служи само за влез во програмски мод.
Ако постои можност Hex кодот да се декомпајлира да се врати во изворен код и во него да се интервенира да се додади таа опција јас ќе го пратам Hex-от, но колку јас што знам не можи да се врати назад.

добро би било доколку можи да се напиши совтвер компатибилен према приложената шема бидејќи веќе го имам изработено прекинувачот према таа

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
прекинувачот кој е преставен како двоканален на форимот Elektronika.ba добро го познавам и при тестирањето покажа некои слабости и хардверски и совтверски и затоа не го зедов во предвид.

Не знам што покажал кај тебе, кај мене сите работат без грешка... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Некој вредности на елементи не беа добро димензионитани напонот после зенер диодата не беше секогаш ист се случуваше некогаш да не запали и обратно по некогаш се јавуваше треперење на светлото итн.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Го смени С3 со поголема вредност или користеше 47uF како во шемата?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И кај мене си функционира добро тој од elektronika.ba..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам дали е ист со оној на босанскиот форум,ама порано правев нешто вакво.Еве се што имам од шеми и плочки.Само нема толку многу побарувања.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
batka, тој проект е од Kifo Electronic

Code: [Select]
http://www.ivica-novakovic.from.hr/IrOn-Off.htm
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,веројатно,не знам од каде беше добиен,ама добро работеше.