Author Topic: Калкулатори за пресметки на звучни кутии  (Read 3746 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една страница која изобилува со разноразни калкулатори за пресмети на разни типови звучни кутии со податоци за голем број драјвери итн.Германска направија!

Линк:

Code: [Select]
http://www.lautsprechershop.de/index_intro_en.htm

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Еве уште една:
Code: [Select]
http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Убаво
Ги има само  мал милон

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 :D :D :D :D Е,па сега ќе читаш малку! Правило 1( германско)- си купуваш звучници и спрема нив си бараш кутија.Некаде на .net веројатно ја има некој направено! ;D ;D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
^Што сакаше авторот да каже ако не е тајна  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што сакав да кажам?? Па ,лугето за секој,за нив познат ,прифатлив драјвер,кој може да се набави кај нив си направиле скоро готов калкулатор.Значи,имаш драјвери од 30 - 50-150 ЕУ,поединечно или во КИТ ,и за нив имаш посебен калкулатор.Значи во калкулаторот го внесуваш моделот на драјверите и добиваш готова пресметка.Дури и ти посочуваат кој и каде ја направил,да видиш што ке добиеш.  8) За некои батки од форумов-измислена работа! ;D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ај те молам посочи ми некоја страница таква досега не сум сретнал . ;D
Ако не се тајна нормално  :D
Значи  ако добро те разбрав купувам одредени драјвери (Бренд нормално)  и со нив ми даваат калкулатор и ми посочуваат каде и кој ги направил  и јас на комшијата Славе му ги давам димензиите тој ги прави кутиите , скретницата ми ја прави комшијата Митко (електоничар)   и  имам мои кутии.
Звучи прилично  американски  ;D
DIY  ама по дадени мерки за да не се замараш со размислување и мерење  а  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,абе разгледај ја ова германскава страна -имаш се таму,дури и дрвенаријата во кит или склопена ја продаваат!  И ти вика *за Монакор ххх бас звучник 10 инчи  со него предлагаме високотонец Монакор ххх и свртница Монакор ххх.Е сега имаш калкулатор и ги внесуваш ( штиклираш!) моделите и тој ти црта пример ТЛ кутија со димензии тие и тие,Ти дава шема за кутијата,свртницата ти е на таа и таа резна фреквенција... Е ,ако го немаш мајстор Стево,може да си нарачаш изрежани страници со туба лепак,штрафови,гумена трака,полнење дури и плочка Монакор има!Или готова склопена кутија!! Е ,сега финишот по твое... :D :D :D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Значи DIY for Dummies  ;D
Не сум видел  до толку
За одредени китови знам но ова е претеризам пошто проблем  барем кај нас е набавка а квалитетни драјвери за HI-Fi  кутии  ,а не се пресметувањето и дизајнот (за оној што има искуство се разбира  )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па еве тргни од овој линк

Code: [Select]
https://www.lautsprechershop.de/index_kits_en.htm
Ова е некој проект со два баса средни и високи.Ако одиш на    Building Instruction ,ке добиеш нацрт ,шема на свртница

Никаде не гледам ни параметри,ни мерења ,ниту пак теорија и фалби.Може да видиш ѓто купуваш,има карактеристики и  колку ке ве чинат! Се друго е занемарливо! 8) 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Има готови драјвери во WinISD, со познати параметри, а самиот WinISD прави најсоодветен проект за истите, само треба да внимавате дали е за бас рефлекс или затворена кутија (EBP factor)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Добро ова е за некои што не сакаат експерименти ниту имаат некое познавање .
Кај нас проблемот е воопшто да набавиш квалитетни драјвери а да не ти излезе поскапо од соодветна купечка кутија .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со обзир на куповната моќ на народов,за нас се е скапо,Но,за некој странец 300-500 ЕУ не се ништо,чисто за задоволство ќе даде и ќе си купи кутии во КИТ форма,само да ги состави.И за меракот ќе даде пари и ке се фали цел живот.И ако одиш кај него да ги видиш нема ни збор да ти каже за Qts параметрите,ами ке се фали со *клавир финишот* кој му го направил за 100 ЕУ некој си мајстор ( веројатно од Балканот!).Тоа е побитно за него ,отколку се друго.За звукот да не зборуваме...

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Уметност на метро  а звук на тон (од финишот ) ;D

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Од моето скромно искуство, земаш метро и почнуваш да мериш растојание од кај тебе до првиот банкомат. Доколку веќе имаш ќеш (по правило на елиминација) веќе си во предност со метрите и одма се упатуваш до најблиската аудио продавница (или продавач). Плаќаш и уживаш на тони :)

Во сите други случаеви, цената и километрите се многу поголеми од добиените резултати и потрошеното време.