Author Topic: Помош при врзување звучници  (Read 646 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош при врзување звучници
« Opened on 15.12.2013, Sunday, 17:18:36 »
Сакам да изработам некое си домашно 4.1... Имам појачало ТДА2030 двоканално 30+30вати, на него сакам да му поврзам четири звучници т.е на еден канал два звучници сериски поврзани (4оми се звучниците) а за ватите не знам бидејки се извадени од двд а на нив не пиши.. Значи ќи дојдат 4 звуцници (сателити), имам и појачало 200 вати за вуферот.. Сега ми беше прашањето дали ке крепи појачалото 2 звучници по канал? Сигнали сакам да земам од компијутер (ќе ja изработам шемата на batka за предпојачало)
Бидејќи сите работи ги имам да не фрлам џабе пари за 5.1 сараунд, веќе кога ги имам да си поминам со помалку  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ќе крепи,под услов да се исти звучниците,Предпојачувачот ке ти заврши работа.Во догледно време направи си уште два канала со ТДА2030 и ке ти најдам шема за 5.1 свртница/пп.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош при врзување звучници
« Reply #2 on 15.12.2013, Sunday, 18:01:36 (Edited 15.12.2013, Sunday, 18:04:56) »
Ќе крепи,под услов да се исти звучниците,Предпојачувачот ке ти заврши работа.Во догледно време направи си уште два канала со ТДА2030 и ке ти најдам шема за 5.1 свртница/пп.
Да звучниците се исти. За предпојачувачот намотката беше 220mH со тело од 3мм ферит и о.3мм бакарна лак жица... Најдов јас готово од старо радио 4мм ферит и некаде 0.3  -  0.4 бакарна жица во должина од 2см си велам дека ќе брка работа. Вуфер ќе земам од алфа електроник 4оми “280вати мах“ сега дали е 280 или 180 нз  ;D  ;D  ;D Си велам доста ќе биде за домашна употреба.. А батка не се мачи за свртница 5.1, ќе биде доволно и 4.1 не ми треба некое кое си озвучување, бидејќи старото има големо изобличување на звукот  :-\  Поздрав  :D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само,не постои 4.1, за жал..

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Само,не постои 4.1, за жал..
Да се сложувам, но кога би му пуштил од лев и десен звучник сериски по уште еден ќе има сигурно поубав ефект за гледање филмови и музика, се разбира нема да го има истиот ефект кој ќе го има сараундот 5.1 :)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)