Author Topic: Спојување на два излеза на авто-радио Sony CDX-L350  (Read 962 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Претходно имав тема каде прашував како да вградам aux влез и ми помогнавте и го направив тоа, е сега ми треба ваше мислење дали мозе да спојам два излеза од радиото и да приклучам вуфер? и фала

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
прво, види дали е преднодно воспоставена мостна вркска во интегралното коло. Ако нема, може да ги врзиш 2 канали во мостна врска, ако веќе има мостна врска побарај звучник со 2 намотики.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Спојување на два излеза на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #2 on 16.12.2013, Monday, 22:07:15 (Edited 17.12.2013, Tuesday, 14:10:52) »
А ако можеш да ми кажеш како да проверам и фала

Споено мислење: 17.12.2013, Tuesday, 14:10:52
ај помагајте кажете дали може да се пројат излезите и фала, ми треба за следнава недела да го користам

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Ајде луѓе ве молам помагајте за дугиот викенд ми треба, да не се заебам да го врзам и да си го изгорам вуферот и фала

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
дали мозе да спојам два излеза од радиото и да приклучам вуфер?

Не може да споиш два излеза, затоа што интегралното коло TA8268AH веќе е внатрешно поврзано во мостен спој.
Може вуферот да го поврзеш на еден излез.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
или ако имаш вуфер со 2 намотки... а за што ти е ако не е тајна?

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
не е вајда вуферот со две намотки, ми беше да се спојат двата излеза за да е појак излезниот сигнал. А сега на еден излез треба да видам дали ќе го пуни иначе вуферот е 8 оми и 120 W да не прават омите некој проблем

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... ми беше да се спојат двата излеза за да е појак излезниот сигнал.

Тоа се вика bridging, а веќе има еден bridge направено интерно, во самото излезно интегрирано коло, не може уште еден да се направи. Можеш да си направиш посебен излезен засилувач со суматор/филтер за двата канали за посебен woofer, толку.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Спојување на два излеза на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #8 on 19.12.2013, Thursday, 19:27:23 (Edited 19.12.2013, Thursday, 19:29:39) »
за што ти е толку итно ми беше зборот... на 8 оми ќе добиеш 10 вати, што ти треба екстра осетлив звучник за да ти направи некое чувство дека има воопшто вуфер..најарно ти е да си купиш појачало наменето за тоа..

јас ова го имам

Code: [Select]
http://www.amazon.com/JBL-GTO7001-700-Watt-Subwoofer-Amplifier/dp/B003KN2TN0
али и некое поефтино ќе ти брка работа, тие излези најарно кристи ги за тие на вратите.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Спојување на два излеза на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #9 on 19.12.2013, Thursday, 23:11:07 (Edited 19.12.2013, Thursday, 23:18:37) »
Радиото не ми е во кола дома ми стои и на напојување од ком е приклучено, па сакав нешто да искомбинирам вуфер имав и си правам некои комбинациии ама ништо изледа

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стави си два посебни woofer-и, еден за лев, еден за десен канал и готово, решен проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."