Author Topic: Бас кутија (8" 100W)  (Read 5192 times)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Бас кутија (8" 100W)
« Opened on 11.11.2013, Monday, 23:30:39 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 19:51:16) »
Дечки ми треба малку помош при димензии на кутија за бас

се работи за 10" 8"(Моја грешка) драјвер 100W 8OM
и нема ништо друго спецификации, изваден е од некој вуфер(кој незнам)
Сакам сараундод да го надополнам со бас, оти малку ми фали(имам jamo  S426 HCS3)

пишете ми кои димензии за кутијата се оптимални, со оглед на тоа што нема никакви спецификации за басот, кутијата ке ја правам од 6 слојна шпер плоча, 18мм

планирам да бидне коцка 40цм надворешни димензии и 2 излезни цевки F50

или да кажете кој волумен е добар за таа јачина

фала унапред

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #1 on 11.11.2013, Monday, 23:45:38 »
и така се почнуваат војни...извинете за офтопик...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #2 on 11.11.2013, Monday, 23:51:20 »
зошто така се почнуваат војни, значи знам дека од овој звучник неможам да очекувам WOW ефект
и другите звучници даваат колку толку бас, само сакам да го малку надополнам

а искрено не ми се даваат 200 евра само за вуфер, и тоа најевтин
(и така 250евра звучници 250евра ресивер се потрошив моментално)

само сакам нешто да склопам, и да поминам колку толку поевтино,
шпер плоча имам, звучник имам, појачало за него ке имам, ресиверот има пред појачало само (за останатите канали ми дава по 130W)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #3 on 12.11.2013, Tuesday, 00:20:13 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 00:36:28) »
Војната започнува,,, дај  малку повеќе податоци за  басот или евентуално слика,карактеристики.Претпоставувам дека не знаеш да мериш Q xxx параметри на звучник и сега што? Па барем дај опис на басот,посебно  мембраната ,колкав е одот ,има ли гумен овес....
За да започне војна треба муниција ;D 8)

Споено мислење: 12.11.2013, Tuesday, 00:36:28
Пред било што да почнеш,погледај ги старите теми кои се однесуваат  на ова што го бараш ти.Значи има доволно добри теми ,па не е лошо да разгледаш што се има досега постирано на Форумов.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #4 on 12.11.2013, Tuesday, 01:48:28 »
зошто така се почнуваат војни, значи знам дека од овој звучник неможам да очекувам WOW ефект
и другите звучници даваат колку толку бас, само сакам да го малку надополнам

не дека му фали нешто на постот, ама има членови што се препукуваат цело време за како треба да се прави звучна кутија, не за друго...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #5 on 12.11.2013, Tuesday, 08:44:14 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 16:18:51) »
Дечки тотално ве разбирам, сега ајде помогнете ми, еве слики, ако можам нешто друго да измерам ве молам упатете ме како







фала многу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #6 on 12.11.2013, Tuesday, 16:09:05 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 02:01:14) »
Имаш среќа,бидејќи го имам истиот звучник ( дури ако погледнете еден ваков продавав ;D,но не се продаде и се уште го имам).Овој звучник е изваден од Quart  вуфер.Мислам дека имам и други податоци за кутијата .Само грешка си - не е 10 ,ами е 8 инчен бас  :D :D :D ;).Ке постирам  нацрти,а мислам дека нешто и веке имав ставено на Форум.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #7 on 12.11.2013, Tuesday, 16:58:12 »
Пријателе, секогаш при конструирање на кутија, се избегнуваат паралелни зидови со исти размак. Целта е да нема иста фреквенција на стоен бран од сите можни страни, бидејки ептен ке влијае на звукот. Секогаш се прават кутии со различни димензии на дебелина, висина и ширина при што се добиваат повеке различни фреквенции на стојни бранови но со помал интензитет.
Со друг збор, коцка кутија е најлошата кутија што може да се направи, а сфера најдобра.

Батка дали имаш Теле-Смалл параметри за звучников? Ке му скроиме убава кутија да биде задоволен.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #8 on 12.11.2013, Tuesday, 17:11:41 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 17:20:47) »
Еве ,истиот звучник го имам

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11230.0


еве ти ги моите предлози ,веке пробано и видено.Прво го ставив во една трикоморна  кутија која ја имав.чисто за проба.Свртницата беше со 2,8 mH калем во серија и 6,8 Mf blok ,паралелно со вуферот.Басот беше јак и моќен ,ама без она цврстина која ја сакав.Дадени се димензиите на таа кутија со 3 комори на посебна слика ,а потоа го ставив во кутија со овие димензии и со ова другава свртница и добив ОК резултат. Со 60W засилувач ( моно) работеше сосема солидно.Пробав и со банд-пас кутија,звукот беше тука некаде. Да напоменам - димензиите се во мм ,внатрешни + дебелина на иверката ( барем 20 мм).Иако пишува 100W.зенитот се постигнува со 60W,а се нагоре ги зголемува транзиентите. ;D

Споено мислење: [time]12 Ноември 2013, 17:14:06[/time]
За должината на цевките ти препорачувам да експериментираш со нивно скратување,постепено,самтиметар по сантиметар.Мислам дека околу 126 мм беше најдобар басот за уво! ;D

Споено мислење: [time]12 Ноември 2013, 17:16:54[/time]
Басот е 8,а не 10 инчен,колку да знаеш. 8)Оние твои кутии со 2 баса се тапа во однос на овој .Не знам на каков појачувач ке го свириш,ама ако имаш  * хоум театар * појачувач со излез за вуфер ,извади ја свртницата и терај го прво така,да видиш како оди,

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #9 on 12.11.2013, Tuesday, 17:37:25 »
Уште поубав резултат ке добиеш со активна свртница, за вуфер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #10 on 12.11.2013, Tuesday, 18:40:29 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 02:02:00) »
Ако има * хоум театар* не мu треба активна свртница.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас Рефлекс кутија
« Reply #11 on 12.11.2013, Tuesday, 19:04:26 »
slidermc еее оваа не сум го знаел, значи правилна коцка отпаѓа

ресиверот е Pioner VSX 422K
има излез за вуфер, али нема појачало, или има многу слабо предпојачало, со одредени параметри за истиот
за другите звучници има x-over од 50 до 200Hz сечење за вуферот си ги пропушта само ниските тонови

батка имаш ли некои спецификации за вуферот да бидне кутијата како што треба


и дали ке имам некои + бенифиции ако го земам вуферот од батка и 2та ги ставам во кутија



п.с. батка јамо звучките малку се тапа во опсегот на ниски тонови, затоа и сакам да склопам вуфер

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #12 on 13.11.2013, Wednesday, 00:17:32 »
Јамо се многу тапа за долното бас подрачје! Ако ставиш две осмици во пуш-пул ке добиеш добра банд-пас кутија.Мислам дека имав ставено една таква на Форум, со тоа што напоменувам дека за тој тип кутии треба малку литература да си прочиташ и некој на лице место да ти покаже некои работи при градбата,оти лесно може да згрешиш и да летнат мембраните. ;D ;D Ако имаш излез за вуфер ,направи или најди едно моно 100W појачало и врзи го на излезот за вуфер,.Може  и само излезен појачувач  со доволно осетлив влез  за да го погони басот

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #13 on 13.11.2013, Wednesday, 22:34:27 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 22:42:16) »
во тој случај отпаѓа бандпас кутија, оти никогаш не сум правел кутии и прва ке ми е, да не утнам

Јас мислев нешто едноставно како на слика, со 2 цевки со различна должина, а може и да се направи преграда и да се оделат драјверите, али да не комплицираме



batka  ај ако можеш дај некои спецификации за драјвот, или од кој поточно модел е да се извадат за да може некоја кутија по димензии се склопи или да знам колку литри треба да е кутијата

фала многу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #14 on 13.11.2013, Wednesday, 23:15:07 »
Јас  си кажав што имав да кажам.Ти си на потег.Спецификации за драјвот? Не знам на што ти личам,ама ако не ти беше доволно ова што ти го кажав,измери си параметри на твојот драјвер ,најди си некое програмче и конструирај си кутија по свое.Или ,најпаметно,дај на некој друг да ти направи кутија. 8)