Author Topic: Потребна ми е шема за стробоскоп  (Read 6054 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Batka, ако ставиш cree диоди или некои високосјајни диоди секо дека ќе брка и тоа како работа, ама cree не се испод 20-30 денари парче, а други останати високосјајните покрај што се тешкодостапни се скапи(имам едни и единствени такви сретнато по цена од 110 денари парче !? ). Сигурно уредите со кои си се среќавал имаат други диоди, не им се одовде купени. Патем еден солиден рефлектор со лед диоди е околу 1000 евра...

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Потребна ми е шема за стробоскоп
« Reply #31 on 09.10.2013, Wednesday, 21:00:50 (Edited 09.10.2013, Wednesday, 21:05:37) »
Колеги се живо испревртев по продавнициве за електроника дури и во битола али никаде го нема IRL3103 :S Замена некоја за него има ли  или фиксен е :SS ?  

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Замена за irl3103
Code: [Select]
http://alltransistors.com/mosfet/crsearch.php?&struct=MOSFET&polarity=N&pd=83&uds=30&ugs=4.5&id=56&tj=150&fr=&cd=&rds=0.014&caps=TO220AB
Code: [Select]
http://www.allxref.com/irf/irl3103.htm
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Batka, ако ставиш cree диоди или некои високосјајни диоди секо дека ќе брка и тоа како работа, ама cree не се испод 20-30 денари парче, а други останати високосјајните покрај што се тешкодостапни се скапи(имам едни и единствени такви сретнато по цена од 110 денари парче !? ). Сигурно уредите со кои си се среќавал имаат други диоди, не им се одовде купени. Патем еден солиден рефлектор со лед диоди е околу 1000 евра...
Па Бицикле,колку пари толку музика,така викаат.Сепак  ,ако се работи за апарат кој би го користел за да заработувам и долго да ми трае,би одел на лед! 100 ЛЕД х 1Wх 1 ЕУ =100 EU
Значи еден 100W рефлектор би бил 100 евра,ама би ми бркал работа долго време.Еден ваков рефлектор дава осветлување како 1000 ватен  рефлектор со обична ламба,ама троши само 100 вати,нема греење,дебели кабли итн.Една обична ламба за рефлектор е помеѓу 25-30 ЕУ,а има пример 500 работни саати.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нигде не беше спомната употребата.. Или сум скокнал..Но ако 100w диоди светат како 1000w обичен реглектор, со кценон ќе ти требаат 50-60W...


Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Тешка работа со ова Мосфетовиве  нема нема и нема ...  дај тогаш да видам шема некоја со ксенон сијалица но да работи...  па да ја изработам со ксенон сијалица ке заштедам време на лемење на диоди вака една сијалица но сепак да видам ако може некоја шема но да е проверена..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Де бре човек,извади некој мос-фет од старо напојување и ке ти работи,или неој BUZxxx.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Потребна ми е шема за стробоскоп
« Reply #37 on 11.10.2013, Friday, 04:43:57 (Edited 11.10.2013, Friday, 05:00:00) »
Code: [Select]
http://www.electroniq.net/other-projects/xenon-strobe-electronic-circuit-project.html

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Колеги го напраив стробоскопот и проработе за чудо xD  иначе дури го изоставив ИРЛ 3103 дирекно од излезот на ИК 3 го споив на маса на диодата горе и трепкаше со вртење на потенциометарот се намалуваше трепкањето и се зголемуваше во зависност од насоката на која беше свртен потенциометарот.Но некако премногу ми грее ИК  не се пипа 555 ката кога ке се стаи во работа на кратко време 3 мин. а инаку го напојувам од адаптер 12В 1000мА. Да не е голема струјата на адаптерот или ? 

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не го вклучувај без транзистор!Ке изгори 555-ката,мораш да најдеш  некој мос фет ( заради брза реакција и поголемо оптоварување) .Дуриинекој BUZ 10 /11 ке заврши работа. Оние  IRFxxx  ги има  во скоро секое  РС  напојување.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
IRF Баш сабајле видов на една плочка само не се сеќавам на бројот иначе  може ли батка  да се нагоди ова брзинава на палење гасење да е малце по спора со потенциометарот не го добивам она што сакам да пробам со кондензаторот и отпорникот на излез со замена на нивните вредности би добил нешто во брзина на палење гасење ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вредностите се подесени за стробо ефект! Ако сакаш успорување зголеми ги вредностите на кондензаторот и отпорниците во гранките на пин 2,6 и 7.