Author Topic: Наједноставен ФМ предавател со најголем домет (сон на секој почетник)  (Read 3664 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)


Епа еве и тоа бидна, предавател со најмалце делчиња и домет од 1km. Ако споредиме цена/труд/перформанси би било нешто меѓу најдобрите.
За разлика од играчките биби кои најчесто и не работат, овој склоп се состои од RF транзистор 2N2218








Објаснувањето и листата на делови (англиски јазик)
This small power FM transmitter can transmit more than 1 km in good conditions. The modulation can be made so much with a microphone or audio source. Circuit of power fm transmitter is built around 2n2218 transistor. Transmitter coil is 5 turns of enameled 22 AWG wire, with diameter of 1 cm without nucleus. Look at the capacitors that it should be ceramic. The antenna should possess from 15 to 40 cm. For transmission it ties a receiver of FM (radio) in the proximity to half volume in a free frequency (that there is not any radio operating), with a wood or plastic key, rotate the screw of CV to capture the frequency of the transmitter.
If it has difficulties of fittings, remove the coil and wind her again with more or less it turns. Look at pinage of the transistor 2n2218. Mic1 is a microphone of electrets of two terminals, THE resistor R1 makes the polarization of the microphone, perhaps it is necessary to alter the value of R1 to adapt to your microphone, values of 1k up to 10k can be tested. Preferably use plate of glass fiber, that is the appropriate for high frequency. Perhaps for better frequency stability to be necessary to place the antenna on second turn of the coil, weld the thread piece used as antenna second it turn of the coil L1.

Below we have the schematic of the one of the circuit of the transmitter of FM.

List of Material for assembly of the fm transmitter

Resistors 5% 1/4 w:
R1 = 3 a 10kΩ (black, black, orange, gold)
R2 = 6,8kΩ (Blue, Gray, red, gold).
R3=4,7kΩ (yellow, violet, red, gold. )
R4 = 39Ω (Orange, White, black, gold.

Ceramic Capacitors
C1=4,7 nF (472 or 4n7 or 4700)
C2=2,2 nF (2200 or 2n2 or 222)
C3 = 4.7pF (4p7 or 4.7)
C4 = 100 nF (100n, or 0.1 or 104)
C5 = TRIMMER CV 3-30 PF.

Transistor:
T1 = 2n2218 or equivalent.

Several:
L1 = see the text
B1 = Battery of 9 volts alkaline.
Mic1 = electret microphone.
Several = printed circuit board, antenna, box, etc.
Board fm transmitter side of the copper Scale 3:1

2218 pcb Circuit of power fm transmitter transistor 2n2218 audio wireless 1KM
Board fm transmitter side of the components

2218 comp Circuit of power fm transmitter transistor 2n2218 audio wireless 1KM
Pinage of the transistor 2N2218 sees underneath

500m Circuit of power fm transmitter transistor 2n2218 audio wireless 1KM
Users electronic tags:
2n2218, FM transmitter circuit approximte 1km, transmissor fm 2n2218.

извор
Code: [Select]
http://www.electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=1034
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки сакам да го направам ова предавателче, но не гледам дека е наведено колку на колку cm да биде плочката :( дали некој знае случајно ? :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види изводите на транзисторот колави се и направи и scale на плочката за да одговара на тие димензии :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Наједноставен ФМ предавател со најго
« Reply #3 on 04.10.2013, Friday, 00:24:40 (Edited 04.10.2013, Friday, 00:27:40) »
испечати ја и споредувај со компонентите се додека не ја добиеш точната големина  ;D патем пиши кога кје ја изработиш, дали работи, како ке работи и др, бидејки и јас се заинтересирав за правење на ова  ;D ;D патем ти ја пишува големината "Board fm transmitter side of the copper Scale 3:1"
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
лесна е за правење, само 13 делчиња има :) а има домет од 1km. Ајде деновиве ако ја направам ке пишам што како е, а во меѓу време некој друг ако ме претрка (што не верувам :D ) нека пише. Само да дојдам до приближно точни димензии и ке ја направам и ке ги пишам димензиите тука ;)

П.С. Ама како од 3:1 размерот да добијам димензии ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
епа оваа фотката што е од плочката ја смалуваш 3 пати во некоја програма  ;D потоа ја печатиш и ги мериш димензиите  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
испечати ја и споредувај со компонентите се додека не ја добиеш точната големина  ;D

Дај не зезај ;D, ова е трошење на хартија ;D. Па во денешната дигитална ера, барем тоа е лесно дигитално да се направи ;).

DX-er, димензиите на сликата се 36mm X 21mm за да димензиите на ППК-то бидат таман ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
сликава кога ја ставив во Word испадна дека е 6,67 х 11,4 cm. Поделив со 3 и ми излезе 2,2 на 3,8 cm. Нешто поголема од кај GigaWatt
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во Word по default е подесено да смета дека сите слики се со 96dpi ;). Затоа кога си поделил со три ти излегле скоро исти димензии како во мојот случај (96*3=288~300). Реално, сликата е подесена да биде на 300dpi, а и во Sprint-Layout кога ја импортирав со тој dpi, димензиите на транзисторот си излегоа скоро апсолутно точни (за нијанса подобар резултат се доби на 301dpi) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Dx-ер да не те разочарувам,ама направи си нешто подобро.Ова е само з......ја и не верувам дека во градски услови ке имаш домет 1 км.Поготово не во Скопје. Само со осцилатор нема стабилност да постигнеш воопшто ,а осцилаторот ке биде зависен од напонот,температурата и што е најважно стабилноста нема да биде голема .На овој предавател влијае се- од доближување на раката,до метални предмети и најбитно антената најмногу влијае бидејки е непосредно спрегната,без Т или Пи филтер,Освен тоа влезниот сигнал.побудата ,директно е без појачување земана од микрофонот.Овие електрети или кондензаторски микрофони имаат една мана - различито ниво на осетливост и спрема тоа даваат различита побуда на степенот. Затоа ,треба да се одбере микрофон од некој стар мобилен,кај кои работниот напон е околу 3В,па нема потреба од премногу појачување или намалување на напонот за негова правилна работа.За почетници како што веке кажав ,најдобро е да започнат со дво или тро степен предавател.За стабилноста со малку делови најдобро е да се користат фет-ови,бидејќи не се скапи,лесно се достапни,а сепак имаат предности .Најстабилните  осцилатори во аматерски услови се прават со фет-ови.Воедно се и најстабилни.Еве една добра шема ,која може да се поврзе на надворешна антена и да се експериментира.Во зависност од транзисторот реално дава 0,25 вати со 2N2219. 05W - 2N 3866.Ова сила е доволна за неколку километри работа.Влезот може да се оптовари со 0,2V  .Избегавајте да врзувате директно компјутер на предавател.Освен проблем со зуење,може да го рикнете излезот на звучната карта.Значи  еве уште еден предлог,кој не е ни малку тешко да се направи - не се плашете од повеќе материјал и некаква си сложеност.Сите тримери нека бидат во граница 3-30 пФ.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
испечати ја и споредувај со компонентите се додека не ја добиеш точната големина  ;D

Дај не зезај ;D, ова е трошење на хартија ;D. Па во денешната дигитална ера, барем тоа е лесно дигитално да се направи ;).

DX-er, димензиите на сликата се 36mm X 21mm за да димензиите на ППК-то бидат таман ;).

и тоа е еден од начините  :P ;D инаку батка за почетник ова е супер бидејки ако направи нешто посложено и не проработи ке се разочара ем ке потроши многу пари а ова најмногу докај 60ден да те фати што и не е така многу  ;D патем батка и ти го имаш ставено овој предавател како предлог во друга тема  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Заинтересиран сум да го правам,но каде што пишува:"osc 9-12v stable" што треба да се поврзе?напонот на напојување или некој ПЛЛ?
И дали В+ ЕФФ макс 16в е напонот за напојување и зошто гранката  каде е влезниот сигнал нема напојување?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
до 15V можеш да го тераш без проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,јас сум го предложил ама не за апсолутни почетници.Пример ,радио-аматерите обично започнуваат со100 ватни предаватели,а кога ке достигнат зрелост се префрлаат на QRPP предаватели со мала  јачина ,со кои настојуваат да постигнат што поголем домет.И тука е така,стави повеке материјал ,направи да биде стабилно и добро.Кога ке се достигне некое нивона знаење и искуство,тогаш експериментирајте со вакви варјанти.
Напонот 9-12V треба да биде посебно стабилизиран со посебен стабилизатор како 7809/12, а излезниот степен се напојува максимално со 16V stab.и 1А.
Внимавајте на овој податок.Меѓу осцилаторот и излезот да се стави  преградна метална плочката,а транзисторот да се лади со*ѕвезда* ладилник или прикачен за некој поголем,со  помош на посебен држач.Не е на одмет помеѓу транзисторот и ладилникот да се стави силиконска паста за ладење.Ако излезниот транзистор ви грее премногу,зголемете го отпорникот во неговиот емитер.Исто така со промена на овој отпорник (смалување) можете да ја зголемувате излезната моќност на предавателот се додека температурата на транзисторот е прифатлива.Со поедини примероци на 2N3866 сум постигнувал 0,75 до 1 W излезна јачина.Не претерувајте,греењето да биде прифатливо бидејќи 16V  се границата за овие транзистори.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
еве и јас се решив да го правам  ;D ама прво сакам да прашам дали ке може тримерот да е од 3-10пф и кондезаторите да бидат блок, или мора да се керамички?  ;D
Kure je kupio novog BMW-a