Author Topic: Помош за програмирање на m95080 преку ICSP  (Read 875 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки ми треба помош да го испрограмирам ова глупавово чипче :) преку icsp. Гледав даташит од чипов и знам кај одат +,- дата и клок арно ама VPP односно волтажата за програмирање каде треба да оди?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со кој програматор пробуваш да го испрограмираш? Повеќето мемории не се програмираат со високиот напон Vpp.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Помош за програмирање на m95080 преку ICSP
« Reply #2 on 20.06.2013, Thursday, 17:19:03 (Edited 20.06.2013, Thursday, 17:26:03) »
со willem програматор, и ми го дава дека преку icsp треба да го врзам но нема точно како
размислував да пробам да врзам data, vdd, vss и clock би требало вака да може? никаде неможам да најдам како се врзува за преку ицсп

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти еден линк,па види

Code: [Select]
http://j-cell.de/willem-eprom/deutsch.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Симни datasheet од меморијата, би требало таму да пишува како треба да се врзе ;). Па потоа од софтверот за програматорот бираш да програмира 95XXX мемории ;). Би требало некако вака да биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."