Author Topic: Јонизатор за негативни јони  (Read 3222 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
moze da se koristi i za stareenje na drvo namesto amonjak
Z33MK

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас би сакал да го правам според шемата со трафото... ама трафото ми е проблем. Па дали имате некоја идеа каде да најдам такво трафо? Благодарам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би сакал да го правам според шемата со трафото... ама трафото ми е проблем. Па дали имате некоја идеа каде да најдам такво трафо? Благодарам

Поедноставно е да го правиш со напонски множител (она со кондензаторите и диодите, принципот на работа е ист како на телевизиските каскади ;), така да ако имаш некое високонапонско трафо и можеш напонот да го дигнеш барем до кај 4 или 5KV, теоретски барем, може да се иработи и со телевизиска каскада ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Паа би го изработил тоа со напонскиот множител, ама поскапо ке ме чини (можеби), бидејќи за оваа шема со трафото ги имам сите останати делови (освен трафото :( )

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
а што е ова неон?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а што е ова неон?

кај го виде тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а изгледа во на Батка шемата.За тоа прашува,може?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа ти е тлеалка ( тињалица,глим ламба) ја има кај фрижидерите,ел.шпорети, и служи за идентификација на мрежен напон! :D :D :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
кај мене дома има кај прекудачите за во купатилото(бољер греалка сијаица-стандард :) )

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ок ок сватив,чудно ми дојде денка неон пишуваше затоа.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
moze da se upotrebi i stara ednokratna kamera taa dava na izlez 300volti i da se stavi umnozitel so diodi
Z33MK