Author Topic: Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy  (Read 3152 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy
« Opened on 22.03.2013, Friday, 22:15:42 (Edited 23.03.2013, Saturday, 04:26:20) »
Ова е еден проект кој го изработив пред доста долго време (2 год), и сакав да ви го претставам. Се работи за бас 10 инчни драјвери по 220W 8оми, не се некоја марка и Millennium HL-306 150W 8оми хорни. Кутиите се изработени од 16мм иверица и не се изработени со пресметки бидејќи не ни имав доволно параметри. Внатрешноста е обложена со сунѓер, прилично е крут, но толку ми беа можностите. Како скретница имам само по 1 бполарен кондензатор 3.3uF мислам дека се. Надворешна обработка е моја, китирани, шмирглани, поминати 3 раце шприц кит и фарбани.
Ова ми беше втор проект на изработка на звучници, добив добар звук. Се консултирав со 1 пријател аудиофил, ги слушавме, и добив коментар “браво, добри се...опсегот на средни тонови прекрасно го опфаќат“ што беше за мене ств добар комплимент знаејќи дека прошлите кои ги изработив ми рече “паа ок се“ со пола уста. Како и дека се изработени со “осет“-без рачунање, тато ми предложи димензии (има изработувано многу звучни кутии), се консултиравме и се одлучивме. Иначе се компресиони кутии со димензии 55х33.5х30 HxWxL. Волуменот можеби и не е доволен но од звукот и самиот јас сум задоволен. Ги пуштам на појачало USBlaster 7121 и миксети повеќе менувам...:D
    Првобитно звучниците ги изработив за забави, за чија намена се докажаа и повеќе од добри, значи можеби се гедаат некои оштетувања, но само тие знаат колку забави преживеале. Сега ги користам за слушање дома (се чека лето, зш нова година помина) :P
    Подолу се прикажани 2-3 слики од изработката, неколку каде што се готови и дел за да доловам изгледот (затоа што не сликав од почеток на изработката) се кога ги отворив при сервисирање :D






    Коментирајте, критикувајте, пофалете ме...воглавно се на се за изгледот, а за звукот повелете Охрид да ги слушните :)
    се надевам ќе ви се допаднат.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Odlicna izrabotka, mi se dopagjaat i tie zoltite membrani. Samo ako ne e tajna kolku te cinese kompletnata izrabotka.

od tablet sum

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Да заокружиме на 150евра или нешто помалце мислам дека...ама од прилика цената беше таа, не ме фаќај за збор. :D
Иначе мембраните се стварно убави. 8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема да коментирам за цената и  изгледот,само ке ги кажам моите забелешки за техничките карактеристики: волуменот е тука некаде,само извади го сунгерот што си го залепил и наполни го со вештачка волна,стива или лио -материјал за перници  волуменот на кутијата ,едно 2/3 од вкупниот волумен.Најдобро е да биде растресит материјал.Дампирањето ке и даде малку подобар звук.Пиезо хорнава не иде ,најди си барем динамичка хорна 8 омска и стави и покрај кондензатор и една сијалица сериски 24V 21W,како заштита .Имаш сигурно премногу средни со оглед на пластичната мембрана .Пробај според таблиците кои ги има по Форумов да си проектираш свртница од 12 дб потиснување.Спушти ја резната фреквенција на 2000-2500 Хз и треба да добиеш подобар звук особено во делот на басовите.Тоа се мои препораки,а твое е да пробаш.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Нема да коментирам за цената и  изгледот
Ме интересира твое мислење и за цената и за изгледот, и инсистирам ако би можел да го добијам истото.

Околу техничките карактеристики:
 Хорната е 8 омска, со намотка (ваљда е тоа динамичка), не е пиезо 1000%.
 Мембраната е картонска со гумен амортизер, не е пластична (барем така мислам) додека средните не се во толкава количина како што мислиш, барем според мене. За сијалица, ќе ставам...паметна работа е :)
 Сунѓерот не е лепен, само е поставен. Во моментот не ни имав некој поглед за други полнења, прво што најдов беше сунѓер па го поставив.

 Немав во план никакви модификации, но советиве се добри, па ако имам повеќе време можеби ќе седнам да ги извршам следните модификации:
-свртница
-сијалица
-за полнењето реков нема шанси да менувам, но ако најдам добар материјал и тоa ќе го сменам

според деловиве што те поправив, ако може да добијам “апдејт“ на информацииве за свртница...или сеуште си за исто (бидејќи згреши за хорната, а за басот не сум 100% сигурен) :P
 
btw
: волуменот е тука некаде
значи сепак тоа што тато на “ќоро“ го одреди бил во право  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy
« Reply #5 on 23.03.2013, Saturday, 04:39:40 (Edited 23.03.2013, Saturday, 04:42:35) »
Добро изгледа изработката ;). Од звучен аспект... не знам, треба да чујам ;D.

Освен она што го спомна batka (за сунѓерестиот материјал за дампирање), имам уште една забелешка околу изработката. На сликите не се гледа убаво, но ми изгледа како да не си искористил никаков материјал за подобра „споеност“ (да не „дува“) меѓу кутијата и звучниците. Како најефтина варијатна (користена пред се кај поевтините звучни кутии), се смета „Термобанд“ траката (прашај по пазариве, првичното име/бренд под кое се продаваше беше тоа, сега, не знам под кое име може да се најде, но и вака да кажеш, ќе те разберат ;)). Друго решение (BTW, поскапо) е „жива гума“, но не знам дали звучи подобро (ми беше еднаш предложено од страна на поискусни од мене во ова поле, а дали е правилно да се користи живата гума за оваа намена, не знам). Инаку, со додавање на овој материјал измеѓу звучникот и кутијата, се намалуваат резонанциите кои потекнуваат од оваа „спојка“ (звучник <--> кутија) и не дозволува воздух да „протекува“ измеѓу оваа спојка, што е особено важно ако звучните кутии се компресиони ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
ако имам повеќе време можеби ќе седнам да ги извршам следните модификации:
-свртница
-сијалица
-за полнењето реков нема шанси да менувам, но ако најдам добар материјал и тоa ќе го сменам

Честито звучници,супер се, изработката исто. Е сеа за цената - можда не се исплати али ќејфот е голем.  :)
Пред да правиш преправки за скретницата,однеси ги звучниците у часописот Емитер,имаат акција за бесплатно мерење на звучници со професионална опрема и даваат бесплатни совети,може и награда претплата на часописот да добиеш:
Code: [Select]
www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=4323Сијалица 12V/20W е добро да ставиш за хорната, а дампирање обавезно стави ЛИО до горе 100% да ја исполниш кутијата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Подобро стави си 24V сијаличка од камиони,подобро ке држи ( поголем пад на напон на неа ке има).За живата гума се слагам,или решение со лепење на гумен прстен и стегање со *турбан* штрафови.И пак ке речам-малку експериментирај со подобра свртница.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy
« Reply #8 on 23.03.2013, Saturday, 18:06:09 (Edited 23.03.2013, Saturday, 20:06:43) »
Гига, спојката звучник-кутија е така добро споена што од кога ги извадив штрафовите, пола сат се убив да го извадам звучникот, не успеав и ја оштетив малце бојата шо штрафцигер пополека и со рака од долу туркав преку дупката од хорната. На самиот звучник е залепена силиконска лента што кога ќе се стегне со штрафови звучникот, се притиска меѓу звучникот и кутијата и мена шанса да протече ни грам воздух, додека со жива гума се затворени од назат конекторите, и ми беа и хорните, но од мн јак притисок повеќето ја избиваше :D
За мерење, од Охрид сум..така да малку потешко да се случи тоа, додека претплата имам бесплатна од првиот број ('95та) бидејќи тато е застапник за Охрид :D
Искрено, и не се прескапи...во моментов имам скроз се моја опрема и алат (додека тогаш компресор, пиштол за фарбање, абрихтер позајмував од пријатели или изнајмував) и пак не е најисплатливо (воглавно поради трудот)...ама ќејфот исплати се :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy
« Reply #9 on 23.03.2013, Saturday, 20:13:50 (Edited 23.03.2013, Saturday, 20:15:21) »
Затоа и предложив жива гума или сунѓереста лента (како што пишав, второво е поевтино решение). Не знам дали силиконската лента се стврднува или останува полу-еластична откако ќе се нанесе на површината (по некое време, се разбира), но живата гума останува „жива“ и по многу години користење (искрено, не знам дали воопшто се суши тоа чудо ;D). Поентата ми беше дека не треба па и премногу крута да биде таа спојка. Добро е да има еластичност за сузбивање на вибрациите (резонанцијата) која настанува од таа спојка. Така да, ако силиконската лента нема елсатичност („гуменост“), подобро е да ставиш некој друг материјал (спомнав жива гума и сунѓереста лента, сигурно има и други, јас тие ги знам ;)).

Мене вака ми беше кажано (ова од поодамна, искрено, веќе долго време не сум во тек и не се интересирам премногу за градба на звучни кутии). Не знам дали е исправно или не (иако, да признаам, има логика во муабетот за еластичноста ;), се разбира, да не биде па и премногу еластична, да не биде како оние „лигавине топчиња“ ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлично, интересна изработка, само некако моќноста ми изгледа малку "набилдана" :).

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Шедоу-изгледа набилдана затоа што не е RMS, а тоа што го напишав...така пишеше на самите драјвери. Фала иначе ;D .Ги пуштам на појачало 450W RMS (2x225) и при максимално оптеретување се понашаат супер, освен ако ги пушта некој без осет :))

Гига, на звучнициве, пропустливост на воздух=0, додека сузбивање на вибрациите е лошо затоа што иако оваа силиконска лента што ја користам останува еластична и мека и после 100години, не е поставена на право место за да ги сузбие. Ќе поставам слика да имам време само...бидејќи да објаснувам, ќе изгледа како разговор на 2ца глуви и на крај нема да се разбереме. :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига, на звучнициве, пропустливост на воздух=0, додека сузбивање на вибрациите е лошо затоа што иако оваа силиконска лента што ја користам останува еластична и мека и после 100години, не е поставена на право место за да ги сузбие. Ќе поставам слика да имам време само...бидејќи да објаснувам, ќе изгледа како разговор на 2ца глуви и на крај нема да се разбереме. :D

Не, не мислев на вибрациите од кутијата ;). Тие може да се намалат само со додатно вкрутување на кутијата ;). Мислев на вибрациите од резонанцијата на самата спојка ;). А ако силиконската лента останува мека, тогаш нема проблем ;). Бидејќи често знаат да доѓаат определени резонанции од самата спојка меѓу звучникот и кутијата, луѓе се прашуваат „од каде доаѓа ова“, вкрутуваат, ова она и на крајот ќе излезе дека звучникот не налегнал убаво поради X причини, но најчеста е лошата спојка звучник <--> кутија. За подобрување на спојката, се додаваат такви материјали (сликонски ленти, жива гума, термобанд трака...). Во секој случај, се разбираме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Рачна изработка на звучници 2x200W 8оми - by Stiffy
« Reply #13 on 24.03.2013, Sunday, 15:52:12 (Edited 24.03.2013, Sunday, 16:49:36) »

Значи спојката звучник-кутија е директно метал на дрво, а заптивањето е со силиконската кафеава гума на сликата....доколку силиконската лента ја поставев на самиот раб на звучникот кој допира на дрвото би добил подобро сузбивање, но задоволен сум...искрено ги силовав многу и маана не им најдов :D
Не, не мислев на вибрациите од кутијата ;). Тие може да се намалат само со додатно вкрутување на кутијата ;).
Те разбрав но неубо се изразив :P. Кутијата е многу крута, 2цата зборуваме сега за спојката звучник- кутија :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, се разбравме ;). Со среќа да си ги користиш кутиите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."