Author Topic: Wien Bridge аудио осцилатор  (Read 1384 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Wien Bridge аудио осцилатор
« Opened on 05.10.2010, Tuesday, 23:22:18 »
Шемава ја имам направено,  мe бендиса оти е едноставна и работи супер со мала дисторзија. Ќе ви треба било каков стерео потенциометар (не мора баш точно 10 кило оми). Сијалицата може да ја извадите од сијалички од за на елка. Интегралното може да биде LF351, TL071, TL081 и сл. 

Со потенциометарот од 1 килоом, го подесувате степенот на засилување на интегралното коло, за најмал степен на дисторзија, оставете го во позиција на која само што започнуваат осцилациите.


Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #1 on 06.10.2010, Wednesday, 12:05:19 »
што дава на излез шемава за што може да се користе ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #2 on 06.10.2010, Wednesday, 12:42:00 »
на излез дава синусоиден сигнал, за тестирање  на аудио уреди
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #3 on 06.10.2010, Wednesday, 12:49:20 »
Ваков осцилатор искрено прв пат гледам, не сум видел до сега...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #4 on 06.10.2010, Wednesday, 12:50:11 »
и јас!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #5 on 06.10.2010, Wednesday, 12:52:02 »
Добро, изгледа дека по книги го нема, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #6 on 06.10.2010, Wednesday, 13:07:41 »
а тие прекинувачите заедно одат!!Зборам за тие што се поврзани за кондензаторите и отпорниците!! :)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #7 on 06.10.2010, Wednesday, 16:39:06 »
Не мора да ставаш прекинувачи, јас на пример ставив кондензатори од 10 нано и стерео потенциометрот беше 2х20 килооми, и со овие вредности се покрива најголемиот дел  на аудио спектарот.

За уште поголем опсег може да се стави на пр. кондензатори од 4,7 нано и 2х50 килооми потенциометар, ама вака е тешко  да се подеси фреквенцијата, оти со мало вртење на потенциометрот фреквенцијата се менува многу.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #8 on 06.10.2010, Wednesday, 17:07:29 (Edited 06.10.2010, Wednesday, 17:14:41) »
Шемава е многу стара ,од мое време :D Тогаш кога испадна велеа некој дека проблем е сијаличката 12в,ако не е погодена не работи уредот. Не сум ја пробал,а јас за проба на НФ уреди користам една многу едноставна шема со 2 транзистори кои даваат (по избор ,со преклопник)-басови,средни,високи.
Да ја најдам ке ја поставам.

Споено мислење: 06.10.2010, Wednesday, 17:14:41
Еве,ја најдов!!! ;D ;D ;D Овој осцилатор дава синус во три подрачја во зависност од преклопникот.Служи за брза проверка на сите степени на НФ уредите,свртници,дури и звучници. 8)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #9 on 06.10.2010, Wednesday, 17:58:23 »
а може да се додаде и еден кондензатор од 22 пико фаради па да има 100кило херци??Мислам дека 100кило ќе има(по моја пресметка)!! ;) ::) ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #10 on 06.10.2010, Wednesday, 20:30:40 (Edited 06.10.2010, Wednesday, 20:32:18) »
Со вредностите во шемата (10 к потециометар и 1 нано кондензатори) навистина ќе оди до 150 килохерци.

Мислам дека имаше специјална формула за пресметување на фреквенцијата на ваков осцилатор  
( не е класичната   1/2*пи* RC) ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Wien Bridge аудио осцилатор
« Reply #11 on 06.10.2010, Wednesday, 20:43:20 »
Што ке ви се 150 килохерци? Се работи за НФ уреди.