Author Topic: Метроном со 0D3  (Read 2730 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Метроном со 0D3
« Opened on 06.09.2014, Saturday, 21:21:20 »
Тие што во последно време се активни на форумов, знаат дека бев во изработка на генератор на пилест сигнал, што одлучив да го искористам за две намени, кога ми треба пилест сигнал со одредена фрекфенција и кога ми треба метроном за одржување на тактот...  ;)
Подетално за проектот овде:
Code: [Select]
http://hackaday.io/project/2966П.С. Да, тоа е мојот проект... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #1 on 06.09.2014, Saturday, 22:06:25 »
Честито, си напреднал со стручниот англиски јазик, дури да не поверува човек дека ти си го пишувал текстот... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #2 on 06.09.2014, Saturday, 23:10:42 »
Одлично, браво ;). Ама само слики гледам, шемата и изработениот прокет. Нема текст?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #3 on 07.09.2014, Sunday, 12:02:49 »
Честито, си напреднал со стручниот англиски јазик,
Благодарам на комплиментот... :D
дури да не поверува човек дека ти си го пишувал текстот... ;) 8)
Сакаш верувај, сакаш не- Email адресата на овој account и на тој се исти... ;)
Одлично, браво ;). Ама само слики гледам, шемата и изработениот прокет. Нема текст?
Како така, проба да скролираш надолу???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #4 on 07.09.2014, Sunday, 19:37:10 (Edited 07.09.2014, Sunday, 19:58:02) »
Да, ете, во право си, не пробав ;).

А не ми е јасно зошто не го зачуваш текстот и во PDF, да може секој да си го симне од сајтот и да си го има и offline, да не мора да го бара во bookmarks или кај и да е за да може да ја види шемата и објаснувањето ;).

Ова го сметам за еден голем минус на сите оние кои post-ираат шеми и проекти по блогови и некои вакви слични сајтови. На никој не му текнува дека можеби некој сака и offline да си го има проектот во некоја негова лична база и да си го чита кога ќе има време. Освен тоа, сајтови си доаѓаат и си одат, ништо не е сигурно веќе. Вака, повеќе луѓе ќе го имаат проектот во PDF, па и да падне сајтот на кој првично бил поставен проектот, секој кој го има симнато може да го сподели на некој форум или некој друг сајт ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #5 on 07.09.2014, Sunday, 19:46:46 »
Kilovolt, не реков дека не ти верувам, само (пријатно) ме изненанди со текстот и целиот проект воопшто, посебно кога ќе ми текне на твоите први постови на форумот... ;) :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #6 on 07.09.2014, Sunday, 19:58:45 »
Да, од тој аспект и јас се согласувам со LordZi ;). И јас сум пријатно изненаден ;).

Само напред ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #7 on 07.09.2014, Sunday, 20:37:57 »
го разгледав проектот, го гледав и видеото ама некако ми изледа ова непрактично пред се поради тоа што едвај се забележува discharge циклусот во лампата, подобро би било кога би било со лед диоди или пиезо базер, само што ова коло најверојатно нема да работи со лед диоди, бидејки е дизајнирано да работи со помош на празнење во лампата, ама со 555ка може да се направи нешто попрактично и поефтино, не секој има od3 лампа и 1kv напојување.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #8 on 07.09.2014, Sunday, 20:50:03 »
Quote
посебно кога ќе ми текне на твоите први постови на форумот...
Немој да ти ја покажам првата шема што ја нацртав... Ќе пукнеш од смеење... ;D ;D Од тогаш стекнав искуство колку- толку и се трудам да станам подобар... ;)
Quote
А не ми е јасно зошто не го зачуваш текстот и во PDF, да може секој да си го симне од сајтот и да си го има и offline, да не мора да го бара во bookmarks или кај и да е за да може да ја види шемата и објаснувањето
Не е уште завршен, ќе постирам и DIY инструкции и уште нешто додатно, планирам мала модификација... ;)
Quote
не секој има od3 лампа и 1kv напојување.
Јас сакав да го направам со ламби, за дури и кога не е вклучено, да биде декоративно... ;) Ги имав скоро сите материјали и си реков- зошто да не! ;) Инаку и како осцилатор за пилест сигнал можам да го користан, не е само метроном... ;)
Quote
едвај се забележува discharge циклусот во лампата
Да, ама на видеото, во живо е многу позабележливо и убаво за око... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #9 on 07.09.2014, Sunday, 21:10:46 »
Супер проект !
Сведок сум дека тој го правеше проектот бидејќи и јас бев присутен додега го правеше. Наскоро очекувајте и мој проект. Поздрав.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Метроном со 0D3
« Reply #10 on 08.09.2014, Monday, 00:54:59 »
Браво во секој случај киловолт  ;D :D интересно.Се најдобро од мене :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш