Author Topic: Guitar looper  (Read 2622 times)

Offline MarkoMK

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1001
 • Gender: Male
Guitar looper
« Opened on 05.11.2012, Monday, 20:51:23 (Edited 05.11.2012, Monday, 20:52:56) »
Здраво форумџии :)
Сакам да ве прашам дали има некој шема на guitar looper? Братучед ми свири гитара, па сака да му направам. Ваљда некој ако свири гитара знае што е тоа. Јас не знам, а иначе како он што ми објасни, тоа е некој уред, каде што се приклучуваат повеќе ефекти (фуз, вах... незнам кои се) и се програмира кои уреди да бидат вклучени во колото. На пример, кога ќе се одбере програм 1, да се вклучи ефектот бр.2, бр.4 и бр.5. и сл.
еве некој комерцијален:
Code: [Select]
http://woboge.com/boxes_proglooper.html
можда ќе пробам и јас сам да направам нешто, ама ако има некој шема не ќе е лошо... :)

Иначе да се купи коштало околу 500 евра,  :o :o
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Guitar looper
« Reply #1 on 05.11.2012, Monday, 21:04:13 (Edited 05.11.2012, Monday, 21:49:42) »
Да, затоа е толку скапо и непрактично за изработка,бидејки овие поновиве се со процесор кој дава повеке ефекти ,се програмира,се миксуваат ефекти.Шема не верувам да најдеш.Можеш да си направиш некој електронси преклопник па гитарата да ти ја префрла на влезовите на фуз,делеј,дисторзија,а овие пак се миксаат и се внесува во појачувач за гитара.Тоа веке не е тешко да се направи,ама секој ефект треба посебно да го правиш или да си го купиш како оддвоена педала.

Споено мислење: 05.11.2012, Monday, 21:49:41
Еве една полесна шема на лопер,ама треба да имаш  ефекти како овој тип ( полн куфер) или да си купиш нешто вакво.

Offline MarkoMK

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1001
 • Gender: Male
Одг: Guitar looper
« Reply #2 on 05.11.2012, Monday, 21:54:21 »
Хахаха,,, најубаво последното, нека си симне апликација ;D ;D
Иначе фала батка за шемите ќе ги разгледам

Споено мислење: 05.11.2012, Monday, 21:55:49
А он инаку си ги има сите тие педали, само сака да му направам да ги преклопува,
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Guitar looper
« Reply #3 on 05.11.2012, Monday, 23:23:10 »
Тоа може лесно да се направи со shift register и со неколку analog switches ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Guitar looper
« Reply #4 on 06.11.2012, Tuesday, 16:05:54 »
За вакви работи ,кога се гази со нога,најуваво * дебела* метална механика ;D ;D ;D ;D.Многу поедноставно ( и трајно!)