Author Topic: Детектор за метал (конкурентен за професионалните)  (Read 2961 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Детектор за метал (конкурентен за професионалните)
« Opened on 23.01.2011, Sunday, 14:47:26 (Edited 25.08.2013, Sunday, 07:49:14) »
Се работи за детектор за метал кој може да открие метална паричка и на длабочина над 30cm а поголеми метални предмети и на 80-100cm под земја, интересно е што можете да процените на која длабочина се наоѓа предметот

Детекторот


Сондата


Се комплет


Шема


Презентација
detektor metali


Пронајдени метални деловиПовеќе на:
Code: [Select]
http://tomek.ucoz.ru/publ/4-1-0-27
Code: [Select]
http://www.lucaslab.grandhost.pl/lucaslab/wykrywacz_PI.htm
Во прилог ја закачив RAR датотеката со готов PCB
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3059
 • Gender: Male
Поооо е ова ти се вика сложено,ама не е нешто скапо со 555-ки,некој операциски засилувач uA741 и LF357 и CD4011,ако се нафаќате да го правите ја ве частам 555-ки ;D.Ова мој човек,на универзална си го направил хахаха ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Веке имаше тема(и) за метал детектори на форумов.Треба да побарате малку постари постови,па ке видите.Да не се повторувам,ке ви предложам една полесна ,но прифатлива за аматерски услови шема.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да има неколку теми ама оваа е далеку посложена шема што значи и подобра. Плус овој детектор е испробан и добро се има покажано... (може ке го правам ако имам време)
Батка разни шеми во разни теми, не ставај разни шеми со иста тема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.


Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3059
 • Gender: Male
да има неколку теми ама оваа е далеку посложена шема што значи и подобра. Плус овој детектор е испробан и добро се има покажано... (може ке го правам ако имам време)
Батка разни шеми во разни теми, не ставај разни шеми со иста тема.
A тоа сондата,има некои навивки мотано со бакарна или не,само така метал?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka Те разбирам на што мислиш (човекот што ја отворил таа тема го знам и е дрчен за муфте богатство) но сега разбериме, ова тема е само за дискусии поврзани со конкретниов проект а не и за други детектори. Исто како што нема тема ФМ предаватели и тамо да има куп шеми...затоа отвараме посебни теми иначе се би било "боранија"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Детектор за метал (конкурентен за професионалните)
« Reply #7 on 23.01.2011, Sunday, 16:50:24 (Edited 24.01.2011, Monday, 15:24:24) »
Де,де ,не се лути,ама ако бараш нови работи еве слика види до каде дојдоа другиве: мала сонда,електроника и софтвер за мини лап топ.Дајте да видиме нешто ново.


Offline ShAdOw

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 879
 • Gender: Male
Одлично го направил детекторот на метал овој нема што, како купечки изгледа, а и добри спецификации има :).

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
Дане го направи? :)