Author Topic: Кутии за компоненти од кутии за кибритчиња  (Read 3458 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Еве како можете да ги искористите празните кутии од кибрити ;).


Кутиите можете да ги залепите една до друга со било каков лепак, јас користев Neostik. Потоа ги пишувате вредностите на отпорниците на фиокичките на кутиите со маркер, по можност перманентен за да навлезе мастилото подлабоко во картонот/хартијата, а со тоа и подолго време да остане на хартијата (да не избледи) ;).

Се разбира, не мора да се користи само за отпорници, може да се направат ваков тип на кути за било какви компоненти, како на пример кондензатори, транзистори (на пример, за определена серија, или транзистори кои често ги користите), операциски засилувачи, диоди, итн. ;).

Не мора да се користат ни кутии од кибритчиња се разбира, може да се искористи каков било тип на кутии, на пример од цигари, само што во тој случај кутиите нема да ги залепите заедно зашто нема да можат да се отвораат (поради принципот на кој работи оворањето на кутиите кај тврдите пакувања на цигарите, се разбира)

Кој сака да ги види сликите во поголема резолуција, еве link ;).

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/7svc5c9g1t
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
не знам од кај ги најде толку кутии...идеата е супер ке заштедиш драгоцено време ке ги имас на дофат секој отпорник кој ти е потребен........јас планирам да ја усовршам до максимум твојата идеа ке го направам истото со запалки  ;D
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии за компоненти од кутии за кибритчиња
« Reply #2 on 10.05.2010, Monday, 23:01:20 (Edited 10.05.2010, Monday, 23:04:37) »
не знам од кај ги најде толку кутии...идеата е супер ке заштедиш драгоцено време ке ги имас на дофат секој отпорник кој ти е потребен........јас планирам да ја усовршам до максимум твојата идеа ке го направам истото со запалки  ;D

хахахахаха :D :D :D... и ти пуши две кутии дневно па да видиме дали нема да ги собереш толку кутии кибрити... хаахахахахаа :D :D :D


EDIT: Само да напоменам дека вредностите на отпорниците на кутиите се пишувани според Е24 серијата на вредности, значи важи за вредности на отпорници со толеранција од 5%.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
не пушам........ке пробам истото да го направам со кутии од тоблероне чоколади  ;D
rules are made to be broken

Offline nCounTr

 • Почивај во мир
 • Стручњак
 • *****
 • Posts: 231
 • Gender: Male
 • Дипл.Ел.Инж.
  • Македонски форум за електроника
Зошто да не може со кутии за цигсри твди паковања?

Ке земеш ќе ги лепиш исто како оние од кибритчиња со таа разлика што од долу на горе ќе ги редиш скалесто и пак ќе можеш да ги отвораш индивидуално -треба само да ти текне :)

Сепак јас би се одлучил за голема фиока како во логинг што се со прегради со висина од 5-6 цм закачена под плотната од бирото каде се работи. А преградите направени или со акрилик (плексиглас) или со плајвуд (шпер плоча)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Зошто да не може со кутии за цигсри твди паковања?

Ке земеш ќе ги лепиш исто како оние од кибритчиња со таа разлика што од долу на горе ќе ги редиш скалесто и пак ќе можеш да ги отвораш индивидуално -треба само да ти текне :)

Може и така, ама во тој случај ќе мораш да ги отвораш наопаку, односно да биде задната страна таа на која ќе се преклопува капакот на кутијата, така да тоа и не е баш најпрактично. Ќе мораш секој пат да подстануваш за да ја земеш компонентата, така да... што знам, јас не би ги залепил, би ги ставил во некоја поголема кутија една до друга и би ги наредил така. Би ги „брендирал“ и потоа би ставал компоненти во нив, па кога ќе ми треба некоја компонента, само ќе ја извадам кутијата која ми треба, ќе си ја извадам компонентата и ќе ја вратам пак назад во кутијата. А ќе заштедам и на простор така одколку скалесто да ги лепам ;).

Сепак не е лошо како идеја, може некој и нешто такво да проба, па да видиме како ќе излезе ;).

Сепак јас би се одлучил за голема фиока како во логинг што се со прегради со висина од 5-6 цм закачена под плотната од бирото каде се работи. А преградите направени или со акрилик (плексиглас) или со плајвуд (шпер плоча)

Добро, ова беше чисто како идеја за "low budget" работилници. Ако веќе имаш „профи“ работилница, се разбира дека подобро ќе биде тоа решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1826
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Моите први „фиоки“ во кои собирав и сортирав делови беа баш со такви кутии од кибритчиња! Проблемот беше само што многу брзо се распаѓаа „фиочињата“ од пречесто отворање :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мхм, и јас исто забележав, ама не е проблем, ние дома готвиме на плин па мораме цело време да купуваме ќибрити, само ќе ги заменувам фиокичките со нови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."