Author Topic: Прашање за хард диск  (Read 1157 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Прашање за хард диск
« Opened on 04.11.2012, Sunday, 17:04:45 »
Хард дискот на компјутерот е toshiba, но преку device manager и преку everest mi кажува дека хард дискот ми е hitachi.
Дали е можно да компјутерот го чита грешка, или само лепенката на дискот е toshiba :)  ?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #1 on 04.11.2012, Sunday, 17:27:31 »
Не е грешка.Сум имал такви случаи каде Хитачи ги произвел електрониката за ХДД.а механиката била на Тошиба или Вестерн Дигитал.Со брзото воведување на SSD дисковите производителите веќе ги трошат и комбинираат своите преостанати компоненти и затоа ке се јазубаат вакви нелогичности.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #2 on 04.11.2012, Sunday, 17:28:18 »
Мислам дека повеќе има шанса програмот да е во забуна, отколку да има погрешна лепенка на хард дискот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #3 on 04.11.2012, Sunday, 19:39:23 »
Ретко кој производител си ја произведува и електрониката за HDD-то. Мене само еден пример ми текнува, Quantum, на времето (потоа ги откупија Maxtor, па Maxtor не знам кој ги откупи... „зелено пазарче“ е работава ;D) сами си ги произведуваа главните контролери за HDD-ињата, или барем по нивна нарачка некој друг ги произведувал, но не беа чипови на TI, Hitachi или некој трет произведител.

Сега веќе е практика друг да ја произведува електрониката, а не фирмата која ја произведува и механиката. Често се случува и само бреднот да постои само како налепница на HDD-то, а електрониката и механиката да е произведена од некои сосема трети фирми.

Така да, јас би рекол дека е една од три опции: или електрониката за HDD-то е произведена за Toshiba, а производител на електрониката е Hitachi и едноставно не го смениле signature-от на HDD-то; или електрониката на HDD-то изгорела, па заменета е со компатибилна која е производство на Hitachi; или целиот HDD е производство на Hitachi, Toshiba откупиле одредена серија и залепиле налепници Toshiba на HDD-то.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #4 on 04.11.2012, Sunday, 20:02:29 »
Дискот е нов не е менето ништо,  малку чудно ми е прв пат гледам така, па да видам мислења.
А и во Македонија се е можно за жал.   >:( >:(
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #5 on 04.11.2012, Sunday, 20:51:11 »
А и во Македонија се е можно за жал.   >:( >:(

А можно е да ти дале половен ;D. Ништо чудно, има такви работи кај нас ;D. Купуваш нов, а всушност бил користен ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #6 on 04.11.2012, Sunday, 21:07:47 »
Не би требало дискот е порачан од анхоч преку продавница од струмица, преку пријател. :)
Карактеристиките кои беа опишани за toshiba дискот кој го купив ги има само што во device menager го пишува hitachi а не toshiba   
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #7 on 04.11.2012, Sunday, 21:36:17 »
А при POST на PC-то? Како го пишува таму?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #8 on 04.11.2012, Sunday, 23:44:23 »
Ке пишува Хитчи оти електрониката  и чиповите се нивни ;D Нема врска тоа ти кажав,ако имаш гаранција за него (обичмо 2 години).

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Прашање за хард диск
« Reply #9 on 04.11.2012, Sunday, 23:52:50 »
ма нели ти работи не се замарај ногу што е и како е, нека пишува и макстор ама важно да работи ко што треба
d.t