Author Topic: Звучници на Bold Audio  (Read 15871 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #15 on 13.10.2012, Saturday, 17:59:54 »
Нешто не ми е јасно, ако не е реклама, тогаш што е целта на првиот пост  ???
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #16 on 13.10.2012, Saturday, 18:28:02 »
Нешто не ми е јасно, ако не е реклама, тогаш што е целта на првиот пост  ???

Мислам дека е чисто информативна целта, да се знае дека еве, и во Македонија се произведуваат PA звучници под бренд (име), а не само како DIY проекти ;).

Инаку, Marjan Milosevic не ми одговори моето претходно прашање (меѓу првите неколку post-ови е), дали и дајверите се Made in Macedonia или се користат драјвери од други фирми.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #17 on 13.10.2012, Saturday, 21:03:18 (Edited 13.10.2012, Saturday, 21:21:14) »
Бренд име... Мејд ин Македонија!? Абе Гига ,прво во Македонија драјвери не се произведуваат,а второ и второ - за да правиш *бренд нејм* со например Мек Фарлоу драјвери,треба да добиеш специјална дозвола од производителот,па да средиш куп хартии... Производителот прво бара да имаш пазар ( нашата мала Македонија не е пазар за РА кутии),второ и да извезуваш имаш многу ограничувања,па не е исплатливо .Се се друго пусти желби. Слушнав дека и Еминенс работи со 40% од капацитетот..
Друга работа,да се направи исплатива серија во МКД со фер цена во моментот не може,поради повеке работи.Проба и г.Филевски да прави такво нешто,ама го нема на пазарот.Трето- која е цената?,па да го видиме квалитетот... Долго и широко.Со среќа нека ви е и тоа голема.Иначе ,ако не се од АВЅ пластика,  цената ке биде висока сигурно.Иначе Маки,ова име Марјан Милошевиќ го среќавам на некои места и според карактерот и пишувањата сте мнооогу слични.Свати го позитивно ова,мислам од твоја гледна точка. 8)

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #18 on 14.10.2012, Sunday, 02:45:23 »
Пред се целта ми беше чисто информативно да напишам нешто за кого го интересира да погледне.
Што се однесува до “Брендот“ тој си е Канадски не е Македонски.
Компонентите кои се користат се производ на Германскиот BMS и Италијанскиот 18Sound изработени по наша спецификација.
Што се однесува до наведениот бренд Мек Фарлоу, да ми простиш тој е на ниво на Југо во светски размери.
Кутиите се изработуваат од брезов шпер и се по највисоките стандарди во светот.
Неојте да си ја подценувате земјата. Знаеме ние и умееме и тоа како. Проблем е што ако ти е целта македонскиот пазар тогаш навистина имаш проблем.
Ако ти е пазар целиот свет тогаш не е проблем да продаваш ако имаш квалитет.
Не сакам да се фалам и да звучам нескромно, но во слушни тестови и споредби победивме неколку звучни имиња од самиот светски врв.
Што се однесува до бизнис делот и неисплатливоста за извоз тука си Батка во голема заблуда. Ние имаме најефтина работна рака во Европа. А во светот денес е многу важно да ти е производот Маде ин Еуропе.
Најдете ме на Фејсбук па кој сака бујрум нека помине да слушне и да види што правиме. Сеуште сме мали, но ако се земе во обзир дека веќе има наши кутии во 14 земји низ цел свет, па дури и во Боцвана и Кенија, бујрум нека се пофали некој друг со таков успех. Ама нашиот народ е завидлив и секогаш го критикува успехот на другиот. За жал.
Ве поздравувам

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #19 on 14.10.2012, Sunday, 09:19:39 (Edited 14.10.2012, Sunday, 09:33:27) »
Сите звучници се комплетно мој дизајн и како такви одстапени на Болд Адуио.
Јас го водам комплетното производство и развој на нови модели и сум воедно и директор на Болд Аудио Македонија

Која мерна опрема користиш за акустички мерења на звучниците и што софтвер користиш за скретниците?

Дај кажи ги цените на звучниците,сигурно ќе ги интересира и другите на форумов..


Споено мислење: 14.10.2012, Sunday, 09:33:27
Бренд име... Мејд ин Македонија!? Абе Гига ,прво во Македонија драјвери не се произведуваат,а второ и второ - за да правиш *бренд нејм* со например Мек Фарлоу драјвери,треба да добиеш специјална дозвола од производителот,па да средиш куп хартии... Производителот прво бара да имаш пазар ( нашата мала Македонија не е пазар за РА кутии),второ и да извезуваш имаш многу ограничувања,па не е исплатливо .Се се друго пусти желби.

batka, као што го гледаш примерот на Bold Audio,не е све пуста желба и може да е исплатливо,не мора одма да ги негираш успесите на другите,помири се со фактот дека некои у Македонија знаат и умеат више од тебе на полето на аудиото..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #20 on 14.10.2012, Sunday, 13:38:19 (Edited 14.10.2012, Sunday, 23:45:16) »
Батка Маки,ако беше така досега ке ја преплавевме и САД и Канада со РА звучни кутии,ама не е така. Биди барем ти реален.Ако Еминенс во Канада го сведе производството на само 40% од она во 2011 г. јасно е колку е часот и во Канада.А,друго - немам лично ама баш никакви информации дека во Канада се јавил МКД бренд.Сепак ако Марјан сака да проба,нека проба,му пожелувам успех.За два месеца одам во Канада па лично ке ги пренесам импресиите,ако ги има дотогаш...

Цитирам:*Што се однесува до бизнис делот и неисплатливоста за извоз тука си Батка во голема заблуда. Ние имаме најефтина работна рака во Европа. А во светот денес е многу важно да ти е производот Маде ин Еуропе.
Најдете ме на Фејсбук па кој сака бујрум нека помине да слушне и да види што правиме. Сеуште сме мали, но ако се земе во обзир дека веќе има наши кутии во 14 земји низ цел свет, па дури и во Боцвана и Кенија, бујрум нека се пофали некој друг со таков успех. Ама нашиот народ е завидлив и секогаш го критикува успехот на другиот. За жал.*

Не сум батка во заблуда,не бери гајле! И ние немаме најефтина работна рака во Европа!!! Тука си грееешка и тоа голема!!! Статистиката кај нас е * сеач на страва* за некои работи,па и за економски параметри како просек на плата,дневници итд.Друго е ако ти Марјан работиш без добивка или на црно. Батка правел рачуници со многу поголеми типови ( и помоќни финансиски) и да беше толку исплатливо (сега гледам дека е Канадска фирмата,а вие работите ЛОН- форма производ) ке се најдеа дузина предприемачи кои не знаат ништо за акустиката,ама имаат слух за бизнис.И,зошто не ја кажеш цената? За вас специјално правеле драјвери!? За која колишина- 100-200 --500 парчиња... Ајде не фантазирајте батки,прво фирмиве кои ги посочуваш се втора или трета класа.За Кенија и Боцвана верувам,ке имате успех.Иначе,за успех да ти кажам дека имам *извезено* во САД опрема за три цркви и три свечени концертни сали.Толку,ама досега не сум го сметал тоа за успех,ниту сум се фалел некаде.Се ла ви ,батки !

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #21 on 14.10.2012, Sunday, 15:42:00 »
Токму поради ваков тип на коментари и бев предупреден од скоро сите пријатели да си седам мадро и да си бркам работа.

Пријателе Батка. Јас овде стојам зад казаното со цело име и презиме и не се кријам позади псевдоними.

Еминенс е сосема подпросечна фирма и не е за изненадување што производството им паднало. Ако си толку упатен би знаел точно на што се должи нивниот пад во производство. А не да тресеш зелени. Ако им оди току лошо како усеаја во последниве 2-3 години да го купат "FANE" и "PRECISION DEVICES" и да му отворан на Фане гланц нова фабрика од 20 000 квадрати во Кина.

За твојот коментар дека 18Саунд и БМС се втора класа производи немам коментар. Тука ти се гледа глобалното познавање.

Понатаму, ние не работиме на ЛОН. Твојот коментар пак кажува дека немаш знаење ниту што ЛОН представува.

Благодарам на оние кои беа културни. Јас немам време да се докажувам овде ниту имам причина.
Поради тоа ќе ве оставам да си терате ваша работа а јас ќе си ја терам мојата.

Немам намера да пишувам повеќе на темава. Ниту воопшто на форумов.
Кој го интересира има како да ме најде.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #22 on 14.10.2012, Sunday, 15:57:37 (Edited 14.10.2012, Sunday, 16:40:06) »
Наместо да му дадете поддршка на човекот вие одма го затрупувате со глупости, ама тоа е типично македонска работа. Ова е форум и секој има право да си напише што мисли и ќе ве молам без препукувања.

Марјан слободно можеш да обајвиш некој нацрти од кутии или па некој готови произоводи и да дискутираме за нив.

batka дај малку поддршка, а не одма почна со критика. Ете зошто не не бива нас Македонците :).

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #23 on 14.10.2012, Sunday, 16:01:18 »
И јас мислам исто, оставето го човекот да го презентира тоа што го има.Секоја чест за звучниците баш би сакал да имам еден пар дома.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #24 on 14.10.2012, Sunday, 16:02:00 »
Абе и мене ме предупредија на тебе ;D ;D ;D  Само не знам зошто не ја кажуваш цената на кутиите и каде се наоѓа погонот за производство,во која индустриска зона?? За мое познавање оние две посочени фирми не прават драјвери под 300ЕУ,а за ЛОН системот и за старите машини за кроење иверица- некогаш друг пат.Толку од мене! Нека ви е со среќа.
И што вели еве Шедоу,дај некој нацрт.можеби ке научиме нешто ново.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #25 on 14.10.2012, Sunday, 18:07:41 (Edited 14.10.2012, Sunday, 18:21:53) »
По природа сме сомничави, така не постави општествениот систем ;D да не веруваш никому, инаку фирмата е регистрирана
Code: [Select]
http://www.crm.com.mk/namereservation/а за имато  го нема во златна книга, ама најблиску со името е Аудиоцентар Болин
Code: [Select]
http://zk.com.mk/act/%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20-%20%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5како форум може да се направи еден звучен тест од некоја кутија па да се дискутира на таа тема што апаратура, софтвер користите за нивно тестирање, самите звучници и нивни аудио карактеристики, дали се добри некои кутии за рок, класика, реге или џез скретниците кој тип секолку децибели е филтрацијата, и дали имате кабли за нив, ако има во некое музичко светско издание да имаат нивни аудио тест, критики - пофалби и др.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #26 on 14.10.2012, Sunday, 18:46:24 »
Јас искрено сакав да ги видам и да ги чујам ;). Верувам на мерни тестови, ама повеќе на своето уво ;D. Затоа и прашував каде им е погонот ;).

Ако се разположени, може да се направи еден слушен тест за членовите на форумот ;). Можеме да се договориме, сите наеднаш да дојдеме, со наша омилена музика, по 15-тина или 20-тина минути секој од нас да ги чуе ;). Ако сте за (мислам на фирмата, BoldAudio), пишете, ќе договориме со заинтересираните членови од форумот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #27 on 14.10.2012, Sunday, 19:02:43 »
Друго е ако ти Марјан работиш без добивка или на црно.

batka,стварно си за никаде,без никакви докази го оптужуваш чоекот дека работи на црно.

За вас специјално правеле драјвери!? За која колишина- 100-200 --500 парчиња... Ајде не фантазирајте батки,прво фирмиве кои ги посочуваш се втора или трета класа.

batka,не си свесен што зелена си скинал да ги наречеш BMS и 18Sound фирми од втора и трета класа,провери прво кои светски фирми користат нивни драјвери.
Колку шо знам,за специјална нарачка потребни се минимум 200 или 300 драјвера,али тоа не е ништо чак и за мала, али озбилна фирма што сака да прави звучни кутии.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #28 on 14.10.2012, Sunday, 22:02:34 »
Ти бе Маки да не си адвокат на фирмата? ;D Во нивно или твое име прашуваш??? И споменуваш 200-300 драјвери? Па види по која цена се драјвериве кај нив,а Еминенс немале појма. Кој нема појма тука? Па види кој обрт го прави Еминенс, а кој некоја од двеве *надпросечни* фирми.Не е Еминенс луд ,ако  оди добро,да отпушти 600 работници во фабриките на американскиот континент! Распрашај се колку чини да наполниш еден контејнер роба и да пратиш за Канада,па ке зборуваме.

Trolko

  • Guest
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #29 on 14.10.2012, Sunday, 22:25:08 »
Распрашај се колку чини да наполниш еден контејнер роба и да пратиш за Канада,па ке зборуваме.

А колку чини полнење на еден контејнер роба и праќање за Канада ?