Author Topic: Помош за дизајн на звучна кутија за 10" звучник  (Read 1515 times)

Offline Dj Liquid

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Помош за дизајн на звучна кутија за 10" звучник
« Opened on 10.09.2012, Monday, 12:46:03 (Edited 12.04.2013, Friday, 16:40:18) »
Имам 10" кинески звучник сакам да изработам кутија за во кола ве молам за помош колку литри да биди кутијата и некои совет за подобар бас еве и некоја слика од звучникот поздрав.






Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако веќе имаш материјал за кутијата, онда од 40 до 60 литри компресиона кутија дампирана барем пола волумен со тервол или Лио,а за помалце квалитет и повише бука направи бас рефлекс кутија у истиот волумен.Ако треба да купуваш материјал и да плаќаш мајстор онда не се исплати,продај го звучникот и купи си нешто боље па тек онда прави кутија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пред да ти дадам одговор само неколку прашања: сакаш ли да правиш вуфер со овој жолтиов? Или комбинација со двата? Има ли колата простран гепек или тој е смален (боца за плин?? или сл).За кое возило се работи?

Offline Dj Liquid

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
има колата простор назад инаку нема да плакам мајстор ниту материјал зошто веке имам иверка само сакам да ми кажите каква кутија инаку вуфер е звучнико од кинеските но има добри и брзи движења. поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве три предлога од мене.Ако одбереш нешто ке дискутираме понатаму.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
инаку вуфер е звучнико од кинеските но има добри и брзи движења. поздрав

Да не те разочарам,али не очекувај од вакви ефтини кинези добри и брзи движења,басот ќе мумла,особито ако избереш бас рефлекс кутија.Бољи звук ќе има у компресиона кутија.
Што снага е појачалото?

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Друже Течност.... ;D

ич не губи време да правиш субвуфер со тој звучник - поготово за во кола....цел гепек кутија со 100 лавиринта да направиш...и нема да свири...испробано ми е многу пати....да направам нафта од вода :D....но не бива....самиот звучник не е конструиран за длабок бас.....бидејќи има мал амортизер максимум одот му е околу 1,5 цм и мембраната ќе му се прекрши, а и сајлите ќе ги искинеш за неколку денови....ВЕРУВАЈ МИ....тоа ќе биде почеток на неколкудневна нервоза...и на крај те, уверувам дека пола час е максимум што би издржал додека да изгори - ако пуштиш погласно...иако реално нема некој бас да вади ?!?!?!?


Поздрав

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Offline Dj Liquid

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
појачалото е со тда1562 а кутијата највероватно ке биде вториот пример од батка се надевам ке произлезе нешто од сета работа инаку звучникот беше пуштен на 100 ватно појачало без кутија околу 40 тина минути работеше без проблем ако изгори ке бараме нешто подобро

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за дизајн на звучна кутија за 10" звучник
« Reply #8 on 12.09.2012, Wednesday, 15:14:10 (Edited 12.09.2012, Wednesday, 15:15:50) »
појачалото е со тда1562 а кутијата највероватно ке биде вториот пример од батка се надевам ке произлезе нешто од сета работа инаку звучникот беше пуштен на 100 ватно појачало без кутија околу 40 тина минути работеше без проблем ако изгори ке бараме нешто подобро

Не пуштај гласна музика на бас кој не е ставен у кутија,ќе ги скинеш жичките и амортизерите!!

Звучникот ќе го издржи појачалото TDA1562 без проблеми.Слободно направи ја кутијата,ако не ти се свиѓа како ќе звучи (а највероватно нема),секогаш можеш да го продадеш звучникот и да си купиш бољи.
Вториот пример за кутија од batka е за прав,квалитетен субвуфер,бас рефлекс каналите резонираат на ниска фрекфенција.Твојот бас не е прав субвуфер,па у кутијата за него треба пократки канали,направи ги 150мм, или још подобро: отворите направи ги поголеми, 50х50мм уместо 38х38мм,а задржи ја истата дужина 310мм.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти направи си ја кутијата по мерка,не му обрнувај внимание на Маки и неговите совети.Во секое време,ако не ти е добар басот можеш да го замениш со подобар,а кутијата да ти остане.И ако не бива во гепек ке го биде во соба,така да ништо не губиш ;D 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ти направи си ја кутијата по мерка,не му обрнувај внимание на Маки и неговите совети.

Алооо, има ли некој администратор или главен модератор?
Јас за вакво исто добив опомена..

batka,мојот совет го образложив: бас рефлекс каналот у таа кутија резонира на многу ниска фрекфенција што е ОК ако се стави прав,квалитетен субвуфер у кутијата.Кинескиов звучник не е таков,па каналот треба да резонира на нешто повисока фрекфенција за да се извади некаков бас.
Ајде образложи зашто мислиш дека треба да ги задржи истите димензии на каналите?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па и јас мојот совет го образложив ,а колегава нека одлучи што ке прави.За среќа му дадов и дополнителна можност.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Па и јас мојот совет го образложив ,а колегава нека одлучи што ке прави.За среќа му дадов и дополнителна можност.

Си образложил??  ???   ???
Каде?

Ево све што си напишал:

Пред да ти дадам одговор само неколку прашања: сакаш ли да правиш вуфер со овој жолтиов? Или комбинација со двата? Има ли колата простран гепек или тој е смален (боца за плин?? или сл).За кое возило се работи?
Еве три предлога од мене.Ако одбереш нешто ке дискутираме понатаму.

Каде ти е образложението??  ???   ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бидејки не можеме да дојдеме на ред од тебе,ние си пишуваме и на пп некои работи,надолго и нашироко.Воглавном,кога ке биде готов проектот колегава рече дека ке стави слики и ке го образложи целиот проект.Трпение.