Останато > Алат

Игла од инјекција наместо вакуум пумпа

(1/3) > >>

Toma:
Игла од инјекција наместо вакуум пумпа .
Сликовито прикажано ама треба и летком, лемило.




GigaWatt:
Интересно решение, во секој случај ;). Имам дома игли на располагање, дефинитивно би пробал ;).

bicikle:
a kakao функционира сево ова, има некој федер или..? патем калај може добро д асе одстрани и со црнка од молиф(блиски водови ако лемите на пример... )

GigaWatt:

--- Quote from: bicikle on 28.08.2012, Tuesday, 00:19:47 ---патем калај може добро д асе одстрани и со црнка од молиф(блиски водови ако лемите на пример... )

--- End quote ---

Тоа е графит, полупроводник е тоа, ќе ги преспоиш водовите ако доволно стискаш со графитниот дел врз лемовите.


--- Quote from: bicikle on 28.08.2012, Tuesday, 00:19:47 ---a kakao функционира сево ова, има некој федер или..?
--- End quote ---

Нема федер, едноставно го поставуваш шупливиот дел од иглата во изводот од компонентата, го загреваш калајот и фаќаш да го исправуваш изводот (ако се свиткани водовите). На овој начин, околниот калај од лемната точка е одвоен од изводот и нема што да го држи врзан тој извод за плочката ;).

ПС: Каде може да се купат тие „часовничарски одвртки“, на сликите (претпоставувам) на таква ја имаш намонтирано иглата, ама не знам каде може да се купат ;).

Toma:
Сум ги гледал во Eurotool Mk ама во моето место.

--- Code: ---http://mk-mk.facebook.com/pages/Euro-Tools/136876076384889?v=info
--- End code ---
Оваа се тие „часовничарски одвртки“ , сега само треба секој како му одговара најлесно да ги стави иглите на местото на одвртката (горниот дел како што ги гледаме на сликата) или да се извадат (што е потешка и посложена варијанта), може и да се набие иглата директно на горниот дел, впрочем има решенија повеќе. Кога би ги имал во рацете решението ќе си дојде само по себе!

Еве некои мои набрзина склопени !



Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version