Author Topic: Помош околу регулатор на брзина за бормашина  (Read 3603 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Помош околу регулатор на брзина за бормашина
« Opened on 21.08.2012, Tuesday, 22:31:53 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:03:48) »
Значи вака, ми треба регулација за бормашина па ја надов оваа шема, тријак имам неколку парчиња прилично јаки силиконски тријаци, тоа не е проблем. Проблемот е што не знам каков дијак да ставам,а и не знам од кај би можел да извадам и не знам колку моќни отпорници да ставам па ми треба некој совет од вас. За кондензаторите мислев да земам некои од 300-400 волти.  :)
Шема:

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Отпорниците нека бидат 1W во краен случај,а место дијак може да ставиш тлеалка ( тињалица,глим-ламба).Тоа се оние сигнални ламбички кои ги има во старите ел.шпорети,греалките итн. и служат за сигнализација дали е уредот под напон.Ги има црвени,зелени,жолти.Исполнети се со неонВнатре имаат отпорник од 20К до 1М ( не го вадите!) Значи,директно замени место дијак!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Фала батка, имам такви тлеалки извадени од машина за алишта  ;D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Според мене најпроблематичен дел за фунционирање на регулацијата е потенциометарот (тример) , во смисол на тоа каде ке се смести и како ќе се врти. Затоа е потребно да се размисли како ќе се реши тоа освен ако некако се искористи постоечкит потенциометар( тример ) ако воопшто го имало на бормашината !
Поголемиот број од бормашините ја менуват брзината со притискање со кажипрстот и на тој начин ја зголемуват/намалуват брзината.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Замислено е уредот да биде во сопствена кутија и со приситсканје на тастерот на бормашината, таа ке врти само со една брзина, мене тоа ми е потребно  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Околу моќноста на отпорниците... па зависи каде се поставени. На пример R3 и R2 може да бидат и 0.25W (евентуално 0.5W), но R1... дел од филтерска секција е, така да, и неговата моќност не би требало да биде преголема, но не го поддимензионирај... мислам дека со моќност од 1W не би требало да имаш проблем ;). Ако гледаш дека грее, зголеми му ја моќноста ;).

Потенциометарот задолжително да биде пластичен, а не метален ;).

Што се однесува до кондензаторите, гледај сите да имаат голем работен напон (400V би требало да биде доволно, но ако имаш и со поголем работен напон, не е на одмет, стави и такви ;)). Исто така, задолжително да се пластични, а не електролитски ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А под кале да појдеш ке си земеш цел потенциометар од оние за сијалици, тие ти се доста моќни, па можеш да го искористиш за регулација, а ефтино ќе го платиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А под кале да појдеш ке си земеш цел потенциометар од оние за сијалици, тие ти се доста моќни, па можеш да го искористиш за регулација, а ефтино ќе го платиш.

Тие не може да издржат поголема моќност од 400 или 500W, и тоа ако поставиш ладилник на триакот... ако не поставиш... најверојатно повеќе од 200W не издржуваат. Јас имам бормашина со максимална моќност од 850W. И што правиме сегa ;D? Поентата е да се дизајнира нешто што ќе може да издржи моќност до 1000W ;), а ти ако сакаш приклучи на него и бормашина со моќност од 200W ;).

Освен тоа, димерите (така се викаат тие прекинувачи со потенциометар за сијалица) се наменети за „омско оптоварување“, а не за индуктивно, како што е случајот со контролата за брзина на вртежи на бормашина. Во најдобар случај, ако го приклучиш димерот како контрола за брзината на вртежите на бромашината, нема да работи како што треба димерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
just for the record...има димери и по 1200W што МИСЛАМ дека може да се користат и за индуктивен товар (чичко ми ги користи за трафоа за димување на халогени сијалици...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Помош околу регулатор на брзина за бормашина
« Reply #9 on 22.08.2012, Wednesday, 07:53:26 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:04:52) »
Имам јас вакви тријаци што сигурно би издржиле голема моќност


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Сепак стави ги на ладилник (посебно ако имаш простор), впрочем зошто се тие навртки на тријакот, а со ладилникот само добиваш а не губиш ништо освен парче алуминиум или слично !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу регулатор на брзина за бормашина
« Reply #11 on 22.08.2012, Wednesday, 17:22:05 (Edited 22.08.2012, Wednesday, 17:49:28) »
Една работа да знаеш: некој триаци од овие поголемиве бараат поголем напон и струја на гејтот,па со овие вредности можеби нема да проработи шемата!! За вакви триаци треба дополнителни елементи (транзистори ,опто елементи итн.)Значи сепак не предимензионирај со големината и јачината ,а за ладилник мора да ставиш што може(физички ) поголем.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
just for the record...има димери и по 1200W што МИСЛАМ дека може да се користат и за индуктивен товар (чичко ми ги користи за трафоа за димување на халогени сијалици...)

Па сигурно дека има ;D. Но во post-от, кога ги спомнав димерите за сијалици, повеќе мислев на овие купечкиве, што може да се најдат на пазар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Една работа да знаеш: некој триаци од овие поголемиве бараат поголем напон и струја на гејтот,па со овие вредности можеби нема да проработи шемата!! За вакви триаци треба дополнителни елементи (транзистори ,опто елементи итн.)Значи сепак не предимензионирај со големината и јачината ,а за ладилник мора да ставиш што може(физички ) поголем.
Не е работата за предимензионирање, работата е да не дадам пари за тријак, да искористам тоа што имам  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
OK! Најдобро пробај тогаш!