Author Topic: C/ESR метар  (Read 18490 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: C/ESR метар
« Reply #15 on 22.08.2012, Wednesday, 16:35:03 (Edited 22.08.2012, Wednesday, 21:52:21) »
Такви дисплеи има во Логинг, не знам цена.

Code: [Select]
http://www.logingel.com/products/product.aspx?id=62075
Code: [Select]
http://www.logingel.com/products/product.aspx?id=52998
Жан

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #16 on 22.08.2012, Wednesday, 17:10:17 (Edited 22.08.2012, Wednesday, 17:13:28) »
Ќе работи со било кој 2х16 дисплеј, без разлика дали се приклучоците од страна или од горе, само треба да се запази распоредот на изводите.
Исто така можно е да треба корекција на вредностите на R30 и R31 за различни дисплеи, пошто тие го одредуваат контрастот, најдобро е да се заменат со тример.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: C/ESR метар
« Reply #17 on 23.08.2012, Thursday, 12:01:56 »
Да не има некој што сака плочка, ќе правам за мене, па ако сака да му направам.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: C/ESR метар
« Reply #18 on 23.08.2012, Thursday, 13:00:18 »
Ај размисли вака. Кога веќе правиш еден комплет да направиш уште еден и за мене се разбира ако се договориме за цена и тоа се од тебе со се работа . Кутија не мора тоа би бил мој проблем .
Што имаш да пишеш пиши на лични пораки.
Благодарам
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #19 on 24.08.2012, Friday, 13:39:44 »
И јас сум заентресиран кога веќе правиш комплет да направиш уште еден и за мене се разбира ако се договориме за цена и тоа се од тебе со се работа . Кутија не мора тоа би бил мој проблем .
Што имаш да пишеш пиши на лични пораки.
Благодарам

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: C/ESR метар
« Reply #20 on 27.08.2012, Monday, 09:30:31 »
 Дали истиот C/ESR метар има заштита при мерење на неиспразнети електролити или истите пред мерење треба да се празни кога мерењето е директно на шасија или на случајно заборавен полн кондензатор?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: C/ESR метар
« Reply #21 on 27.08.2012, Monday, 15:57:26 (Edited 27.08.2012, Monday, 15:59:02) »
Дали истиот C/ESR метар има заштита при мерење на неиспразнети електролити или истите пред мерење треба да се празни кога мерењето е директно на шасија или на случајно заборавен полн кондензатор?

Се разбира дека има ;). За тоа се диодите 1N4007 ;) (заокружени се на сликата). Со повеќето ESR метри (а верувам дека и со овој) може да се испитуваат кондензатори on-board бидејќи напонот кој се јавува на краевите на испитните шилци е еднаков со падот на напонот на диодите, односно околу 0.7V, што не може да оштети нитуедно коло околу кондензаторите ;). Сепак, треба да се потенцира дека попрецизни резултати се добиваат ако кондензаорите се мерат off-board бидејќи околните компоненти (вклучувајќи ги и околните кондензатори) ќе пречат во попрецизно одредување на овие две врендости (на пример, два кондензатори ставени паралелно на иста гранка, C/ESR метарот ќе ја измери капацитивноста и ESR-от на двата кондензатори врзани во паралела, не на секој посебно... исто така влијае и паразитната капацитивност на водовите и останатите компоненти на самата плоча).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #22 on 27.08.2012, Monday, 16:08:22 (Edited 21.11.2012, Wednesday, 19:41:21) »
Мислам дека негде на таа руската страна од кај што е проектот прочитав дека мах. напон на испитните сонди е 100mV, па не ги отвара околните полупроводници, ама не сум сигурен за ова.
Иначе пробав да измерам неколку електролити директно на плочка, па после да ги вадам и пак да ги мерам, имаше некои 0,2оми разлика во покажувањето, ама ова треба да се провери со повеќе разни електролити, јас пробав само неколку и тоа сите од 100uF и иста серија.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #23 on 03.11.2012, Saturday, 20:03:26 »
Ја има ли некој од емитер шемата за тој еср метар 2месец 2000година аналогниот со стрелка ај ако некој ја има и ако сака нека ја скенира и стави на форумот ги имам плочките на поклон ми ги дадоа пред 5 години сега ги најдов па сакам да го направам.Однапред благодарам

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #24 on 03.11.2012, Saturday, 20:12:07 »
Не може да се стави на форум, забрането е ставање шеми од емитер, пиши ми ПП, ќе ти ја пратам на мејл.
И во иднина вакви работи пишувај во секцијата Побарувања.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: C/ESR метар
« Reply #25 on 27.11.2012, Tuesday, 21:50:36 »
Би сакал и јас една плочка па ако некој прави или ја има нека ми писе колку е цената да се договориме

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: C/ESR метар
« Reply #26 on 28.11.2012, Wednesday, 10:08:11 »
Дали можи некој да прати PDF од шемата и од ППК?
или пак со која програма се отвараат. Не ми се познати овие , јас работам во EAGLE.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #27 on 28.11.2012, Wednesday, 12:29:23 »
Не постојат ПДФ фајлови од плочката , само во sprint layout формат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: C/ESR метар
« Reply #28 on 28.11.2012, Wednesday, 14:05:32 »
Еве ги експортирани во PDF. Во JPG е зачуван распоредот на деловите на плочките ;). Димензиите на плочките се 1:1, може да ги импортираш PDF фајловите во CorelDRAW или некој друг векторски ориентиран програм ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #29 on 01.12.2012, Saturday, 17:37:48 (Edited 01.12.2012, Saturday, 17:41:52) »
Бидејќи прецизни SMD отпорници многу тешко се наоѓаат кај нас, еве и through-hole верзија на ППК од овој склоп, не сум ја изработил лично, но плочката според мои сознанија би требало да е исправна, ако ја направи некој или ако ја провери според шемата нека сподели искуство во темава. Исто така овде се користи LCD со „рамни“ приклучоци. Оваа верзија користи симетрично напојување +-5V, во прилог има и две верзии на ППК за напојувањето, едно класично со 7805/7905 и другото со NE555 и 7805.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio