Author Topic: BY228  (Read 895 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
BY228
« Opened on 18.08.2012, Saturday, 17:28:37 (Edited 18.08.2012, Saturday, 18:24:02) »
Ми требаше BY228 добив по порачка и сакав да ја ставам ама се предомислив па најдов една од шасија и завршив работа.
Прашањето ми е дали некој има употребено таква диода и дали се во ред ?
Слика на диодата.




ПП : Бидејќи нема коментари на оваа тема, сакам да дообјаснам дека поводот беше од искуство во практиката.

Еден од многуте примери. Се работи за диода потполно нова UF5407, која беше ставена на место за В+ напон . Истиот телевизор се враќаше за рекламација со пробиени UF5407 двапати во рок од десетина дена. Проблемот го решив со поставување на BY399 и тоа извадена од шасија.
Навистина ми е жал ако добро се сеќавам дека во избришаните постови некој беше напишал дека прашањето е глупаво поставено !
Овој коментар го допишав со намера некој да не се чуди ако случајно наиде на неквалитетни делови и има проблеми при сервисирањето.
А диодата како на сликата не така лесно би се решил да ја ставам на место каде е пропишана -
SI - DAMPER DIODА 1000...1500V / 3A
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BY228
« Reply #1 on 18.08.2012, Saturday, 20:57:26 »
Можеше веднаш да дадеш конкретен опис на проблемот,како што сега го опиша.И насловот повеке би личел на темата ако би бил нпр.
*Која би била вистинската замена за BY228 ?*

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: BY228
« Reply #2 on 18.08.2012, Saturday, 21:16:00 »
@batka .Според мене, сметам дека со текстот во постот јасно ставив до знаење што сакам да прашам а тоа е:

дали некој има употребено таква диода и дали се во ред ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BY228
« Reply #3 on 18.08.2012, Saturday, 21:52:22 »
Мене на пример не ми беше најпрво воопшто јасно што сакаш со тоа.И самиот наслов *BY228* не ми значеше ништо.Гига Ват даде коментар дека има исти диоди сво различито пакување,зависи од производителот.Ама,ако пишеше каде си ја употребил ( во почетниот пост) и дека си имал таков проблем ке се разберевме.И не мораш ништо да болдираш- се е јасно.Ова не е никаква критика ,ами мислење.Веројатно и други ке го прочитаат.

Trolko

  • Guest
Одг: BY228
« Reply #4 on 18.08.2012, Saturday, 23:52:14 »
Ми требаше BY228 добив по порачка и сакав да ја ставам ама се предомислив па најдов една од шасија и завршив работа.
Прашањето ми е дали некој има употребено таква диода и дали се во ред ?

Како мислеш, *дали сѐ е во ред* ? Не те разбирам со прашањава, извини, можеби е до мене :)

Дали мислеш дали диодава е диода или што ? :)

Поздрав и секое добро

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: BY228
« Reply #5 on 19.08.2012, Sunday, 00:13:02 »
*дали сѐ е во ред* - моето “е“ е без апостроф !
*дали се во ред* = дали се квалитетни, дали работат на тоа место,дали ги имаат карактеристиките на оригиналните, дали не се „фуфло“ како велат русите, да не се “шкарт“ и тн.
Секако за толку од практика можам да утврдам дали е диода или не (има начини како) !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!