Author Topic: Проблем со дисплеј на Nokia N95  (Read 1099 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Проблем со дисплеј на Nokia N95
« Opened on 16.07.2012, Monday, 16:27:41 »
Ми донесоа нокиа н95 да видам што му е..
дечкото учествувал на пена парти каде му паднал мобилниот (во пената)
па сега нема позадинско осветлување, значи од време на време ко ќе сака се уклучувал (после паѓањето) ама сега изгледа дефинитивно откажа, инаку се работи се познава и мени и се ама е ептем темно, телефонот си работи ок.
што да проверам кај да проверам, до што би можело да е проблемот
Фала
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
И јас го имав истиот проблем.Решение:Замена на Флет Кабел ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да пробаш и да ги исчистиш контактите на flat кабелот, можно е да се бигоросани или полни со исушена пена ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
И јас го имав истиот проблем.Решение:Замена на Флет Кабел ;)

+1
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Доколку има слика а нема осветлување тогај не е флет кабел туку е екран. Диодите се во екранот вградени и се цркнати. Ако сликата се губе со отворање и затворање на слајдерот тогај е флет кабелот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и дисплејот и кабелот се по 5$ кажете сега по сигурно да не ги купувам за џабе двата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Кај мене проблемот беше до флетот(инаку телефонот ја имаше истата дијагноза како оној на девил,од време на време исклучуваше,и на крајот немаше осветлување на екранот иако телефонот  беше вклучен, некои копчиња на горната тастатура не работеа).Го отворив самиот и видов дека флетот е напукнат на едно место.Кога го однесов во сервис мајсторот ми вика екранот е цркнат а јас му реков види дека екранот работи само нема осветлување и тогаш провери(стави друг екран со флет на телефонот и си проработе телефонот).Го замени флетот и сега си функционира нормално телефонот,и ме чинеше 1000 денари,но пазете каде го носите телефонот на поправка пошто сите користат евтини делови.Еве по 4 месеци ми откажа копчето за исклучување на повикот(СПУШТАЊЕ)и сигурно пак е до флетот.EDIT:Devil каде ги набавуваш тие делови по 5$.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ebay и останатите онлајн сервиси за продажба
ќе видам прво ќе го исчистам да не има од пената ѓубре па после ќе менвам кабли
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!