Author Topic: Зошто звучниците ми фаќаат радиостаница  (Read 1208 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Значи пред 2 месеца купив нови звучници 5.1 и др нз шо е не се разбирам баш и од пред 2 месеца почнаа да ми фаќаат албанска радиостаница , и кога ми е исклучен пц-то а звучниците ми се пуштени слушам нешто на албански зборат но како на радио исто така :/
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да не има радиоаматери во близина кај тебе па фаќаш нивни разговори ?
Доколку твоите звучници се од тие поевтините кои немаав внатрешна филтрација за VF може да се слушаат јаките сигнали кои се емитуваат од непосредна близина. Ако се работи за национално радио со седиште на предавателот во Албанија, тогаш е чудно и за мене... бидејки предавателот на радио Тирана не е многу силен а и овде не се фаќа со добар сигнал на радио.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Да не има радиоаматери во близина кај тебе па фаќаш нивни разговори ?
Доколку твоите звучници се од тие поевтините кои немаав внатрешна филтрација за VF може да се слушаат јаките сигнали кои се емитуваат од непосредна близина. Ако се работи за национално радио со седиште на предавателот во Албанија, тогаш е чудно и за мене... бидејки предавателот на радио Тирана не е многу силен а и овде не се фаќа со добар сигнал на радио.


Па баш и нема радиоаматери у близина кај мене како шо знам.И од тие поевтините звучници дека не ми се даваа мн пари за звучници.И не верувам дека се работи за национално радио од албанија туку некоја македонска станица што има албански вести или нешто слично што се зборува. Или пак да не сум во средина помеѓу нечии 2 појаки токи вокија или тоа нема врска ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да не има радиоаматери во близина кај тебе па фаќаш нивни разговори ?
Доколку твоите звучници се од тие поевтините кои немаав внатрешна филтрација за VF може да се слушаат јаките сигнали кои се емитуваат од непосредна близина. Ако се работи за национално радио со седиште на предавателот во Албанија, тогаш е чудно и за мене... бидејки предавателот на радио Тирана не е многу силен а и овде не се фаќа со добар сигнал на радио.


Па баш и нема радиоаматери у близина кај мене како шо знам.И од тие поевтините звучници дека не ми се даваа мн пари за звучници.И не верувам дека се работи за национално радио од албанија туку некоја македонска станица што има албански вести или нешто слично што се зборува. Или пак да не сум во средина помеѓу нечии 2 појаки токи вокија или тоа нема врска ?
Каде живееш, дали во твоја близина има предавателен столб ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Бутел 1 , и нема предавателен столб у радиус од километар километар и пол , ко што знам
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Бутел 1 , и нема предавателен столб у радиус од километар километар и пол , ко што знам

Највероватно се работи за пиратско радио кое е пуштено од твоето маало.

Најдобро е да им се јавиш во АЕК и да ги запознаеш со случајот, доколку овие проблеми настават и се во континуитет. Ако се деца што си играат со предаватели и пуштаат на кратко имај милост ама ако не, знаеш.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Изглеа е пиратско радио пошо не слушам 24/7 туку во одреден период од денот бар по 1 саат , саат и пол брмљаат нешто , дали некој експриментира или нешто неам појма
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ти осцилира засилувачот во звучничињата, затоа слушаш радио, а тоа што е на албански така ти се погодило, може и нешто друго или само шум (како свирење) да слушаш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти осцилира засилувачот во звучничињата, затоа слушаш радио, а тоа што е на албански така ти се погодило, може и нешто друго или само шум (како свирење) да слушаш.

Најјаки се предавателите на тие радио станици, поради тоа само тие се „фаќаат“ во вакви ситуации.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Изглеа е пиратско радио пошо не слушам 24/7 туку во одреден период од денот бар по 1 саат , саат и пол брмљаат нешто , дали некој експриментира или нешто неам појма
Aj вака направи, најди радио што фаќа MW-AM и SW. Скенирај и види дали ке го фатиш истото.
Доколку го фатиш истиот сигнал одма пиши на форум која е фрекфенцијата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Сеа за сеа нема , ако се појави пак , ќе снимам
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
стара е темава...ам решениетом може на друг да му послужи.....

се од радио скопје 3 програма ....значи звучниците ко пасивни елементи ништо нема сами да дадат...но појачивачот и те како....треба дас е сменат сите доводни жици во појачивачот каде протекува сигналот пред да се засили...со оклопени...т.е. ширмовани.....јас сум го имал тој проблем повеќе пати во минатото .....но тоа е премногу софистицирана работа за да одклониш....а не дке почнало после тоа да свири....цело време се слушало...но ти не си го приметил.....


поздрав

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Trolko

  • Guest
Може да се направи rf-trap, едноставно сериско LC коло кое што на резонантната фрекфенција (истата од радиото) ќе го носи сигналот на маса :)