Author Topic: Помош за паднат телефон во вода !  (Read 3643 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
кичо брат...кретен си, шо се прајш паметен, одма шон го донесе дома ќе го средев!

аку...ум за друг пат, оддај се од пари.

Полека со изразите.овакви работи не се за тука! Ако се познавате,пишете си по пп!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Еве и мене фчера ми падна телефонот во вода и можеби бесе 5-10 секунди во вода, јас го земав ја извадив одма батерјата сим картичката и мемориската и така се сушеше 1 ден потоа го фклучив и се фклучи се најнормално но после 10-15 мин дисплејот побледе а телефонот си функиционира се најнормално, значи не е ич да не се гледа ништо се познава по нешто но многу малку. Во што би можело да биде проблемов ?? А инаку се работи за Alcatel OT991 (или VIP Droid оти е од вип купен).

кај учеше ти македонски брат? незнаев дека вчера се пишува фчера, дека вклучува се пишува фклучува  :)
d.t

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Не е до флетот сега го отворив и сите флетови ги извадив ги издував но беа чисти само има на неколку отпорници како бигор можно ли е тие да се прегорени ??

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Отпорниците можеш да ги измериш дали се исправни.
Тоа како бигор е оксидирано, таму има влезено вода.
Исчисти ја оксидацијата и испитај ги отпорниците, ако не се изгорени пробај да го фклучиш не те кошта ништо
Сепак се ВРТИ !!!

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Многу е мала шансата отпорник да прегори, скоро па никаква. Само исчисти ги

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Јухуууууууууу успеав ви благодарам на помошта дисплејот побледел затоа што флетот оксидирал го исчистив и сега е во ред го користам пофторно  ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добра информација ;). Можеби ќе му послужи и на некој друг на кој телефонот му паднал во вода ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Јухуууууууууу успеав ви благодарам на помошта дисплејот побледел затоа што флетот оксидирал го исчистив и сега е во ред го користам пофторно  ;D ;D
пофторно!!!! :D :D :D :D :D :D
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ako може без офф топици! Ако е проблемот решен,темата би требало да се затвори.