Author Topic: предлог до администрацијата да наметне ново правило.  (Read 2941 times)

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
читам теми кој се постари(па и нови) во кои е барано да се реши некој проблем и одеднаш се прекинува темата.
тој што барал помош не пишал дали го решил проблемот,како го решил,ништо.ни благодарам да каже.
значи предлогот ми е со тек на време да се направи навика на членовите да опишуваат што повеќе за проблемот и на крај да кажат ако го решиле и да опишат како го решиле проблемот.
да бидат фер кон другите членови а не само ќутенката ќе ги снема.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа не е ништо ново.И јас лично повеке пати сум интервенирал и лично и јавно сум ги прозивал таквите членови.Добивам многу пп со барање * прати ми..испрати ми....* .И кога  ке им испратам  некоја шема,скрипта книга... веке не се јавуваат.Не само да речат едно * благодарам* или барем да кажат - успеав,направив ,го средив,не успеав,не го поправив... Највеке сум лут кога некој ке напише само * го средив..*Ниту дали советот му помогнал,ниту на кој начин го средил,што се случило... Тоа не е начин на комуникација.И друго - кога ке поставам некој туторијал или ке ставам некој проблем решен од искуство,се јавуваат коментатори од типот * ова ти е грешка,не треба така* ,а од друга страна никој не седнува па да направи нешто по негово,ама само критикува без да ги видиме неговите искуства и решенија.Или ке каже*теоретски тоа е вака и вака*,а во пракса што не излегува тоа така - никому ништо! И уште ти вели * батали пракса-гледај теорија!* Е,па тоа ти е.На еден блог сабајлинава напишав една статија за наставниците по ОТП.Најдобронамерно,ама не знам дали ке биде воопшто објавена бидејки задира премногу во техничката и друга култура.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ехеееее, ова е стара болка. Но не можеме да ги натераме да пишат ако не сакаат да пишат. Не можеме такво правило да наметнеме :S. Тоа е право и слобода на секој член на форумот. Може само да набљудива, да пишува, да чита, и да чита и да пишува... тука се сите доброволно, не може некој да присилиме да пишува ако не сака.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Ако се наметнува прашање за пишување на кирилица, ова е тогаш наједноставно решение...
Секој модератор може да додаде во насловот Решено, одложено и слично...
За ова нема оправдување...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Од кај ќе знае модераторот што да допише во насловот, треба членот да се јави и да каже што направил, а проблемот е што членовите откако ќе си завршат работа ги снемува.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Па зошто е модератор...Треба да смисли логично објаснување...
Модераторството не значи само корегирање на букви бројки и еден друг куп работи...
Или да ја затвори темата за понатамошна дискусија...Тоа е барем најлесниот дел од работата...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па зошто е модератор...Треба да смисли логично објаснување...

Да не треба на гравчиња да си гледа што направил покренувачот на темата со својот проблем?
Што ако пишам решено, а всушност не е или ја заклучам темата, а тој што ја отворил го решил проблемот и сака да допише нешто?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па зошто е модератор...Треба да смисли логично објаснување...

Не можеме ние да смислиме нешто ако тоа не е точно. Тогаш пишуваме „на памет“. Ако некој од членовите пиша на администрацијата да додаде на темата која членот ја отворил "[Решено]", тогаш пак се подигнува друго прашање. Како е решен проблемот или што и да било тоа за кое прашал членот или побарал совет. Најлесно е да ставам „Решено“, ама никој нема да знае како е тоа направено. И што е тогаш поентата на темата? Членот кој имал проблем да си го реши и толку. Па зошто е тогаш форумот? Дај ако не ќе ја оставиме само секцијата „Побарувања“ и сите нека си бараат таму што им треба, нека си одговараат и тоа е тоа. Нема да има дискусија, тој на кој нешто му треба ќе си го најде и толку.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
неможеме да им наметнеме како правило ама може да им напоменуваме или напоменувате кога давате одговори да не заборави членот да напише конечно решение.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
читам теми кој се постари(па и нови) во кои е барано да се реши некој проблем и одеднаш се прекинува темата.
тој што барал помош не пишал дали го решил проблемот,како го решил,ништо.ни благодарам да каже.
значи предлогот ми е со тек на време да се направи навика на членовите да опишуваат што повеќе за проблемот и на крај да кажат ако го решиле и да опишат како го решиле проблемот.
да бидат фер кон другите членови а не само ќутенката ќе ги снема.




Нема шанси да се усвои правилото ( се се сведува на културата и бон тон однесувањето на членовите) што ако не пишат фала што ке ги банираш или казниш ??

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Направививте од ништо нешто...
Значи прво правило кое мене лично не ми се допаѓа а го применувам е пишување на кирилица на форум за електроника...
Друга работа е тоа што ако некому заклучиш тема, а се јави и постави прашање зошто е заклучена, и побара да се отклучи, благовремено може да биде известен за неговото погрешно однесување...
Никој не очекува да бидете баба ванѓи, но освен на секој пост што кажувате да се пишува кирилица, поефективно би било да се обрне внимание на насловите...
Но тоа е тоа...
Вие си знаете :)
Големи сте...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се обрнува внимание и на насловите, правило е да се пишува на кирилица и тоа правило нема да се замени никогаш.

идеата на членот е добра ама не може да се оствари, може да се направи нешто во стилот доколку членот не се појави и не одговори на темата во одреден временски период да се заклучи, но не и да го натераме да напише тоа дали поправил или како поправил, не присилуваме никого на ништо
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
правило е да се пишува на кирилица и тоа правило нема да се замени никогаш.

не присилуваме никого на ништо

Негацијава е ај здраво....

Небитно...

се обрнува внимание и на насловите, правило е да се пишува на кирилица и тоа правило нема да се замени никогаш.

Ова е ок, ке се почитува. Моето мислење е спротивно за кирилицата но тоа е само мое мислење, а сум го прифатил...За насловите е крајно важно да се обрнува внимание, пошто без конкретен наслов, све ке биде каша попара...Така да и за тоа апсолутно се соглесувам...


Предлогот беше за попрегледност на насловот и решение на некои проблеми, а голем дел од озбилните странски форуми функционираат така...Барем на оние каде што сум и јас член...

Поентата не беше вие некому да гледате во графчиња или незнам што, како што го свативте текстот, него чисто онака, од прегледност и подобра функционалност....Тоа зависи од администрацијата на форумот, дали ке ја прифати или не...Членовите само можат да предложат нешто, баш како што маци предложи...

Ај убав ден
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
правило е да се пишува на кирилица и тоа правило нема да се замени никогаш.

не присилуваме никого на ништо

Негацијава е ај здраво....

Небитно...

се обрнува внимание и на насловите, правило е да се пишува на кирилица и тоа правило нема да се замени никогаш.

Ова е ок, ке се почитува. Моето мислење е спротивно за кирилицата но тоа е само мое мислење, а сум го прифатил...За насловите е крајно важно да се обрнува внимание, пошто без конкретен наслов, све ке биде каша попара...Така да и за тоа апсолутно се соглесувам...


Предлогот беше за попрегледност на насловот и решение на некои проблеми, а голем дел од озбилните странски форуми функционираат така...Барем на оние каде што сум и јас член...

Поентата не беше вие некому да гледате во графчиња или незнам што, како што го свативте текстот, него чисто онака, од прегледност и подобра функционалност....Тоа зависи од администрацијата на форумот, дали ке ја прифати или не...Членовите само можат да предложат нешто, баш како што маци предложи...

Ај убав ден


се мислеше дека не можеме да присилиме некого да пишува нешто што не сака, а кирилица мора да користи пошто најголем дел од мислењата кој се напишани на латиница без да наведат зошто е тоа така се бришат, ќе заприметиш на форум дека има мислења и на латиница но во сите стое зошто не можат да користат кирилица.

го разбрав јас предлогот за што е, и дадов пример како тоа би се изведило, темата ќе биде заклучена и ќе се смета дека проблемот е решен, е сега авторот ако не си го решил проблемот ќе си побара да му се отклучи.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Сале,а зошто Форумот е насловен МАКЕДОНСКИ? Ако ние сами не си го чуваме македонскиот јазик и писмото,веруваш дека некој од Србија ке го прави тоа? Имаат право странците да пишуваат и на српски и англиски,кој не може оправдано и латиница.А странски Форуми не ми спомнувај - ајде да те видам пиши македонски и кирилица некаде - на пример на маџарски форум!? Не сме ние поголеми или помали патриоти од никого,ама ред треба да се знае.Впрочем,секој Форум има правила,овде се како што се предочени на насловната страна и секој може и треба да ги прочита.Не се бара кој знае што,ама секој член нека ги почитува.