Други технологии > Роботика

Колички на далечинско управување

<< < (2/5) > >>

Devil:
нема погон на сите тркала, има само на задните на предните моторот што е, тој се користи за вртење, а мислам дека малку неубаво му е изведено, требаше да ставиш диференцијал на задните, јас џипот што планирам да го правам ќе е со диференцијал на задните тркала :)

и ќе му ставам малку помоќен мотор, има од овие што се моторите без четки за авио модели прилично моќни се, на фул туража влечи 20A на 12V, со негде 10-20.000рпм
ќе ставам неколку литиумски батерии, а планирам и на сите 4 да има пренос
се на се многу ќе ме фати, ама полека полека ќе го правам, сега треба да ги набавам хибридните РФ модули од интернет, а контролата ќе е со некој микроконтролер

maka sk:
Драги колеги овие слики се од 2009 година и беа моите почетоци со rc car еве уште некои мои изведби.







Овде регулацијата на напон на моторот е изведена со серво моторче кое придвижува контрола од батериска бормашина и добив променлива регулација на брзината.



Ова е пренос на запчаници со лагери на осовината извадени од вентилатор sanyo 3mm, осовините се од CD player и се залепени на големиот запчаник со двокомпонентен бизон лепак gear ratio е отприлика 1:8. Возеше околу 45km/h и е рачна изработка, ќе ви ја покажам и сликата од количката која за жал сега више ја немам количката затоа што претрпе тешка сообраќајка со тротоарот на Борис Трајковски.      





Dragan Stoilovski:
bravo za hobito so go imas i za modifikaciite na kolickite so gi pravis sekoja cest,i jas go rabotam ova od mal ali i sasijata sam ja izrabotuvah a bidejki sum slab so elektronika bidejki sum energeticar gi pravev so zicano upravuvanje,sega malku prekinav no sega pak mislam da pravam nekoja kolicka koja kje bide so bezicno upravuvanje i koja kje razviva nad 100km/h bidejki bev mnogu insperiran od kolickata na eden prijatel koja e na benzin i e so bezicno upravuvanje,a sega koga ja vidov temava epten mi se bendisa.Se izvinuvam za latinicata bidejki nesum doma a toj laptop sto go koristam momentalno nema mk podrska pozz.

maka sk:
Колега многу ме радува што најдов сродни души во хобиво зашо сам се возам на Борис и немам друштво за возење. Моментално имам една бесна кола 1 од 10 големина и со тјунинг на напон и електроника ја достигнав брзината нат 100km/h и тоа е адреналинско возенње, но форматот на сликата е голем па неможам да ја постирам да ја видите.

ShAdOw:
maka sk, во иднидна внимавај како ги поставуваш сликите и пишувај правилно со користење на сите букви од азбуката, како на пример: ж, ч, ш, ќ, ѓ. Веќе неколку пати ти ги средувам постовите и не ти пишувам опомена, затоа во иднина внимавај на ова и ако незнаеш како да ги средиш оди на копчето Измени и ќе видиш како јас сум ти ги средил сликите и така треба да ги средуваш и ти, а не само да поставуваш линкови тука!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version