Author Topic: FM приемник со 1 фет транзистор  (Read 4842 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Така беше наместен ама изгоре е сега ако беше до L2 бидејки беше со 0,8 жица на 5мм тело и 5 навивки,а спој нигде нема.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Чудно. да не изгоре од статички електрицитет додека го монтираше или лемеше? Некој друг го има направено ова и дали работи?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Сега ке пробам со 47uH калем L2 и ке го поставам транзисторот исто па ќе видиме ќе пишам што ке направам.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: FM приемник со 1 фет транзистор
« Reply #18 on 09.04.2010, Friday, 16:36:26 (Edited 09.04.2010, Friday, 16:38:04) »
Го направив се убо електрониката си функционираше само не можеше да се фати некоја станица,ја виде шемата и професорот,ми реце пробај со антена поглолема,колексиален кабел и жешкиот крај едан жица 70см и ладниот карај една жица 70цм поврзана со приемникот,топлиот крај кај кондезаторот променливиот а ладниот на маса,и не да де никаков звук,приемникот беше поврзан преку појачало.И професорот рече дека со еден фет транзистор неможело да се направи приемник.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Нека проба да го направи друг пред да кажеме дека не работи?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FM приемник со 1 фет транзистор
« Reply #20 on 18.07.2010, Sunday, 12:25:39 (Edited 18.07.2010, Sunday, 13:47:32) »
Еве една испробана шема- ја работеа за Регионалите смотри на КМТ во Велес годинава. Работеше солидно.



Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Диодата и транзисторот најверојатно неможе да се најдат денес по продавниците бидејќи се многу стари. Што користевте вие за замена за нив кога го правевте ова радио?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.