Author Topic: Потребна ми е документација за VIVAX DVD k200  (Read 1234 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Потребна ми е сервисна документација за VIVAX DVD k200
некој пред мене го отворал DVD-то и сега пола е изгибано и со краткоспојници (појма немам зошто) и плус овде онде фали по некој дел, па да видам што е вадено и што правено
двд-то воопшто не се вклучува, поточно се вклучува излегува она за цд ставање но на диплсејот ништо не покажува и не го ни чита цд-то
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Одг: Потребна ми е документација за VIVAX DVD k200
« Reply #1 on 06.01.2012, Friday, 22:20:16 (Edited 06.01.2012, Friday, 22:29:02) »
Да не пишува на процесорот ZORAN?  :)

Споено мислење: 06.01.2012, Friday, 22:29:02
Јас имам дома VIVAX K210 мислам разликата е само во то што ова моето чита DVX-формати,ако ги има сите напони од напојуванје ,тогаш мени му го модулот(цел)каде што е процесорот  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сите VIVAX се со zoran модул :)
ова е некој познат процесор ама му имаат исштанцано име некое
дај ти тоа шемите да видам што како да не има некои испитни точки, мене ми рекоа ако се поправа за мали пари ок, ако не не им се исплаќало ми го оставаат мене :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Ах..немам шема јас му купувам цел модул,зависи каде е дефектот,ако е во напојување лесно се снаоѓам,ако е во модулот каде што е процесорот,досега не сум гибал таму  ;D ,а иначе во ALFA ги има тие модули да се купат и не се нешто скапи околу 300-400ден. се :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
аха ај ќе видам деновиве ќе одам ќе го  откорнам цел модул под рака и одам да видам што имаат да понудат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
VIVAX е всушност хрватска фирма која нарачува модули во Кина и се се склопува успат или во Риека мислам ,на пристаниште  :D Тие во Кина нарачуваат на тони модули,па имаат ексклузивно право и на процесорите да си ставаат имиња и презимиња :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не верувам дека ќе најдеш сервисна шема за ова, најдов на Elite Security firmware и dump-ови за овој плеер, ама не верувам дека ќе ти вршат работа :S.

На крајот на краиштата, евтин DVD плеер е, нека оди за делови, нови се околу 1000 денари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе шо е до мене до сега ќе беше 100 пати растурен, ама овие инсистираат да се поправи, најверојатно ќе му купам нов модул и готово
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
абе шо е до мене до сега ќе беше 100 пати растурен, ама овие инсистираат да се поправи, најверојатно ќе му купам нов модул и готово

Не се гњави, најверојатно нов модул ќе кошта повеќе од нов DVD плеер, купи им нов и речи им дека поправката кошта „толку и толку“ и ако ти речат „па тоа е повеќе од нов“, речи им „епа да, нов е ;D“.

Нека не се гњават, нека си купат еден нов NEO од ТехноМаркет или било каде на друго место, 1000 денари се, плус година дена гаранција, а најголемите проблеми со овие DVD плеери се јавуваат во првите година дена, така да, ако истера повеќе од година, им се погодил, нека си го чуваат ;) ;D. Плус новиве имаат и USB и секакви тракатанци, така да, не гледам поента да се поправа овој.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај ќе видам ќе зборувам што како ќе видиме :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!