Author Topic: HP OmniBook 6000  (Read 1857 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #30 on 15.12.2011, Thursday, 14:29:49 »
batka овие компјутери ми ги донесоа од Германија од некое училиште мислам, а на еден од нив имаше налепница дека е со лиценциран Windows 2000 го извадив хардот од него го ставив на овој но испадна дека е поспор и од ХР. GigaWatt ми препорача да пробам со Server 2003 па ке видиме. но нешто и цд ромот ми е ослабнат и некои цд-а не ги чита. Ке побарам некој кабел од IDE за лаптопи да конвертира во стандарден IDE кабел.(batka ти мислам дека беше од Велес па доколку знаеш каде да најдам таков кабел пиши ми ПП или тука на форумоф). И уште нешто може ли да биде толку спот компјутеров од што има многу мал ХДД околу 5GB e?

Да ти продадам хдд 20гб иде и ддр1 2х256мб рам за лаптоп ако си заинтересиран пиши ми пошто утре одам накај ск.
d.t

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #31 on 15.12.2011, Thursday, 14:43:59 »
Лесно е за ХДД би требало да имам дома а штосе однесува за рамот на лаптопот е СД не е ДДР слот :-[.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #32 on 15.12.2011, Thursday, 15:35:35 »
И уште нешто може ли да биде толку спот компјутеров од што има многу мал ХДД околу 5GB e?

Има шанси, но не мора да значи. Се разбира, игра улога и колку cache има HDD-то и дали користи ULTRA DMA и кој Level на ULTRA DMA го користи, така да, можно е и некоја од овие работи да игра улога ;).

Ако не можеш да најдеш друг HDD за лаптоп, а можеш да најдеш кабел за конверзија од IDE-то за лаптопот на обичен IDE HDD, може да искроситиш обичен 3.5 инчен HDD од PC, ако не планираш многу да го поместуваш лаптопот се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #33 on 15.12.2011, Thursday, 19:50:05 »
 Да да, кога ке зимам кабел за ЦД ромот ке земам уште еден за ХДД и така имам дома други ХДД и да ти кажам прави и не планирам многу да го премествам ке окапе на едно место ;D. А со Windows 2000 е премногу спор дури поспор и од ХР.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #34 on 16.12.2011, Friday, 07:57:47 »
batka овие компјутери ми ги донесоа од Германија од некое училиште мислам, а на еден од нив имаше налепница дека е со лиценциран Windows 2000 го извадив хардот од него го ставив на овој но испадна дека е поспор и од ХР. GigaWatt ми препорача да пробам со Server 2003 па ке видиме. но нешто и цд ромот ми е ослабнат и некои цд-а не ги чита. Ке побарам некој кабел од IDE за лаптопи да конвертира во стандарден IDE кабел.(batka ти мислам дека беше од Велес па доколку знаеш каде да најдам таков кабел пиши ми ПП или тука на форумоф). И уште нешто може ли да биде толку спот компјутеров од што има многу мал ХДД околу 5GB e?

Не може да биде спор компјутерот од тоа што има мал хард диск.Може само брзината на читањето да е помала ако хардот е постар ( со помалку вртежи).Со промена на кабел не добиваш ништо мислам.Треба да се провери комплетно целиот ПК ,да се види дали и што може да го кочи.Ако е SD RAM види дали е PS100 или 133.И тоа можеби влијае на брзината,ама вака од око нешто конкретно е тешко да се каже.

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #35 on 16.12.2011, Friday, 14:10:16 »
Да да PS100 сe и двете зошто имам 2 плочки по 64MB а во продолжение пишува 100MHz. Дали има некој SD-RAM за лаптоп за продавање најголем до 256MB зошто можам да ставам 256MB на еден слот значи може и помал да е не е проблем само да не е помал од 64MB оти имам таков ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #36 on 16.12.2011, Friday, 14:32:50 »
оди на ѓупски најди си таму мора да има сдрам пошто вака ќе бараш нема да најдеш или ќе најдеш а ногу скап
d.t