Електронски уреди > Видео опрема

Проблем со DVD Neo N50

(1/4) > >>

nickyyoh:
Имам проблем со двд плеерот, несака да чита никакви цд/двд дискови.
Кога ќе го ставам цд/двд дискот ласерот свети подолго време, на дисплејот пишува LOAD, а моторчињата кои треба да го придвижат ласерот напред назад и моторчето кое го врти цд/двд дискот не ни помрднуваат, и по одредено време светење на ласерот на дисплејот се покажува NO DISK.

Извршив некои мерења на напонот на конекторот кој носи напон до тие моторчиња и ми покажува некаде околу 1V, нели за да работат моторчињата треба 5V?
Што може да е проблемот?  ???  ???

JovanOH:
Мислам дека е до ласерот треба да го штеловаш на него има еднен мал тример треба малце лево или десно да го свртиш и би требало да работи :)

donis92:
мислам дека имам иста ваква исправна ZORAN ли е чипот на плочата?

nickyyoh:
Незнам кој е чипот, ќе видам и ќе ти кажам, све си работаше и наеднаш прекина да ги читат некои дискови и потоа ништо не читаше.. ???


--- Quote from: JovanOH on 08.12.2011, Thursday, 10:53:36 ---Мислам дека е до ласерот треба да го штеловаш на него има еднен мал тример треба малце лево или десно да го свртиш и би требало да работи :)

--- End quote ---
Каде е тој тример?  ::)

donis92:

--- Quote from: najke on 08.12.2011, Thursday, 13:57:08 ---Незнам кој е чипот, ќе видам и ќе ти кажам, све си работаше и наеднаш прекина да ги читат некои дискови и потоа ништо не читаше.. ???


--- Quote from: JovanOH on 08.12.2011, Thursday, 10:53:36 ---Мислам дека е до ласерот треба да го штеловаш на него има еднен мал тример треба малце лево или десно да го свртиш и би требало да работи :)

--- End quote ---
Каде е тој тример?  ::)

--- End quote ---
на флет кабелот го има тоа тримерче, пробај завртувај по малку и пробај цд па малку па пробај цд, мада не верувам дека нешто ќе биде од овоа

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version