Author Topic: RC-5 IR приемник  (Read 681 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
RC-5 IR приемник
« Opened on 30.10.2011, Sunday, 21:44:19 »
Овој е мој проект по барање на членот Бојан да направам IR приемник со кој ке може да се намалува и зголемува светлината на 30 тина LED диоди со можност да се програмира далечински управувач од телевизор.

Ова е шемата


Принцип на работа:
Овој IR приемник може да распознава само команди од најпопуларниот RC-5 протокол кој е измислен од страна на компанијата Philips.Вакви протоколи користат Samsung,loewe,philips...... и многу други кој не ми текнуваат во моментов.Нема да работи со далечиско од сони бидејки е сосема различен протокол ако имате универзално далечинско внесувате код за некој philips телевизор или имате некое далечинско за samsung или philips ке работи совршено.

Програмирање е следно кога ке го вклучиме уредот во струја чека 4 команди,со првите 3 ке ја извршува контролата а четвртата за репрограмирање на нови команди,мора да се внесат сите 4 команди

1 команда (за зголемување ба светлото)
2 коада   (за намалување на светлото)
3 команда (за гасење на светлото)
4 команда (за бришење на претходните команди и одново се внесуваат сите 4 команди)

Пример:
Прво стискаме на копчето за попуштање на глас кое ке служи за зголемување на светлото потоа стискаме на копчето за намалување на глас кое ке служи за намалување на светлото потоа стискаме
на копчето за гасење на телевизорот кое ке служи за гасење на светлото и го стискаме последното копче на пр. 1 кое ке служи за бришење на командите ако некогаш сакаме да ги смениме. 

Кога ке снема струја или ние го исклучиме не ги памти намерно командите бидејки ако ја заборавиме командата за бришење ке треба одново да го репрограмираме микроконтролерот.
Со команда кога ке го исклучиме светлото за повторно да го вклучиме стискаме на командата за попуштање или намалување на светлото.

LED диодата служи за индикација,ако терепне двапати делечинското нема RC-5 протокол и кога ке ги бришеме внесените комади светнува еднаш.

Вреднонстите на отпорничите за ограничување на струјата на LED диодите не се внесени во шемата бидејки незнам кој какви диоди би користел тоа можете и сами да го пресметате или пишете карактеристики за LED диодите ке ги пресметам.

Шемата и Hex фаилот се закачени кај мене на сервер.

Code: [Select]
ftp://glelectronics.dyndns.org/
user:glelectronics
pass:glelectronics

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: RC-5 IR приемник
« Reply #1 on 30.10.2011, Sunday, 22:15:36 »
Еве ја шемата и на форум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: RC-5 IR приемник
« Reply #2 on 30.10.2011, Sunday, 23:46:40 »
фала многу гоце за проектов, да соберам пари и го правам одма :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)