Author Topic: STA543SA - Интегриран 2.1 аудио засилувач (24W + 2 X 7W)  (Read 531 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
STA543SA - Интегриран 2.1 аудио засилувач (24W + 2 X 7W)
« Opened on 17.10.2011, Monday, 00:25:15 (Edited 17.10.2011, Monday, 00:28:50) »
Колово ми „фати око“ бидејќи е интегриран 2.1 засилувач, како што имаат многу денешни купечки PC звучничиња, но за разлика од нив, ова коло работи во AB класа, а не во D класа, а колку што имам забележано, нема премногу вакви кола иако има пазар за нив ;). Предноста е помало изобличување, како и можноста да се користи било кој звучник на излезот од засилувачот. Се разбира, недостаток е поголемата моќност која ќе ја троши овој засилувач :S, но доколу не го пуштате прегласно засилувачот, и трансформатор од 50W би ви свршил работа ;). Има вградена заштита од краток спој на  излез, заштита од допир со GND или Vcc на излез (и индикатор за истите), температурна заштита, pop и click потиснувач, коло за мек старт, standby коло, итн. Особено добра дијагностичка функција е clip индикаторот ;). Исто така, контролата за volume е изведена со VCA (Voltage Controlled Amplifier), така да квалитетот на потенциометарот нема влијание врз излезниот сигнал ;). Како заклучок, би рекол дека е многу добро решение за оние кои сакаат да имаат релативно солиден 2.1 засилувач со минимален труд и релативно мал број на екстерни компоненти. Дефинитивно би го препорачал на оние кои сакаат да ги заменат обичните едноставни звучничиња за PC со нешто помоќно, но сепак, едноставно ;).

Datasheet:

Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00061065.pdf
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Браво да ти кажам дека мн ми се бендиса и дека се големи шансите да го направам, само да го најдам интегралецот имам едно басче 40вати 8мица а за сателитки ќе најдам некој од двд бравос уште еднаш за овоа  :)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби може некако да се нарач од негде, ама па за голема сума на пари :S. Како и да е, за 500 или 600 денари (не верувам дека повеќе од тоа би коштало, дури и да се нарача) и ако ги имате другите компоненти по дома, може да се добие многу добар 2.1 зсилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."