Author Topic: Батерија 3.7 волти, а полнач 5.7 волти ?  (Read 1890 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Вака сеа, ми се расипа полначо, па имав еден адаптер на 12в, па на него надоврзав стабилизатор 7805 и на него го поврзав џекот за на моб, за батеријата. Моментално не ми работи мултимеро и неможам да мерам шо напон оди на батеријата и зато кладов лед диода ко за проверка. ледот свети, шо значи дека имам 5в. Поларитетот е запазен. А зошто батеријата на моб не се полни??  Не чинеше, па 1 другар ја чистеше со алкохол. Дали е можно таа да е толку "умрена" па воопшто да не реагира?! :-\

Можно е да е испразнета до одреден праг каде што електрониката во мобилниот „не ја препознава“ односно смета дека нема батерија.
За да ја полниш мора прво - како што викаат мајсторите - да се пробуди батеријата.
Извади ја од мобилниот и донеси и дирекно напон - може и 5 В отприлика 1 минута и после стави ја би требало телефонот да продолжи да ја полни. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Ова изгледа е до толку УМРЕНА шо не дава знаци на живот. Дирек на неа носам 5в и АБЕР нема да реагира. Ќе ја фрлам во Recycle Bin  :P
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова изгледа е до толку УМРЕНА шо не дава знаци на живот. Дирек на неа носам 5в и АБЕР нема да реагира. Ќе ја фрлам во Recycle Bin  :P

Измери колкав напон има меѓу плусот и минусот на батеријата. Ако јавува нула и ако си пробал да ја „рестартираш“ со директно полнење (како што опиша MarkoMK) и повторно јавува напон нула на краевите, тогаш да, најверојатно е „отидена“ батеријата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."