Author Topic: Звучни кутии ЕИ во кит-форма  (Read 3567 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучни кутии ЕИ во кит-форма
« Opened on 05.10.2011, Wednesday, 08:21:48 »
Вчера ми донесоа  КИТ -звучни кутии на база на ЕИ Ниш звучни единици.Од она што го видов се изненадив од квалитетот на новите серии звучници од Сврљиг .Значи комплет два баса,среднотонец и високотонец со свртница за едвај 40 ЕУ е добра прилика да направите звучна кутуја од средна класа.Кога велам средна,мислам на сериите од HSR со две бас единици,кои за воља на вистината јас лично не ги обожавам.Но,сооднос цена - квалитет  сепак е на страна на купувачот и доколку имате можност за набавка во соседна Србија,а сакате да имате кутии за по дома,ама и за журки - еве прилика. Треба да составиме кутии да ги финализираме и да кажеме до кој степен се споредливи со некои стандарди.Засега ,од она што го имам во раце би дал оцена 3+ до 4-  ;D ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
браво батка, добиваш пиво за овоа кога ќе пројдам низ велес, а случајно да не имаш за со еден бас од 120вати  :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За нишки бас зборуваш,или..?? Каков бас 12 инчи или 10-ка?

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да од 12инчи нишки бас иста е кутијата со овие  :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучни кутии ЕИ во кит-форма
« Reply #4 on 05.10.2011, Wednesday, 16:32:16 (Edited 06.10.2011, Thursday, 08:34:47) »
Земи ископирај една кутија од HSR 140  ;D ,а свртница ке ти дадам. Во ова кутија мислам дека место  два баса може да се стави една дванаесетка ( има доволна литража!) и да се направи мала измена на свртницата.Сепак ке погледам дали имам нацрт на оригинална HSR kutija so 12 ka.

Споено мислење: [time]06 Октомври 2011, 07:33:51[/time]
Еве како би изгледала кутијата со 12-ка.Тука имаш и малку поупростена свртница за ХСР.Поупростена значи дека е работена по слух или * њух* што би рекол мојот цимер и колега Сале ,експерт за ХСР. ;D ;D Едно време ,во бивша ЈУ,овие кутии беа врв на она што се нарекува Хи-фи  8) Кој имаше вакви кутии беше *цар* и по денешен жаргон * нај кул фаца* :D :D : ;)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
јас ги иман овие и многу се добри цел стан ми го тресат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучни кутии ЕИ во кит-форма
« Reply #6 on 02.03.2012, Friday, 15:10:42 (Edited 02.03.2012, Friday, 15:18:56) »
Еве за новиот член Бошко_Ск ,ова е не многу стара тема за дискусија околу ЕИ - Ниш звучни кутии со два баса.Прочитај ја темава и ако има прашања ке дискутираме!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
исто така и јас ги имам овие со 2 баса презадоволен сум само сакам да прашам дали може да се направат подобри скретници за обие кутии Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова последна свртница од Сале-Ниш  е најдобрата што сум ја чул  кај овие кутии .Спој ги двата баса паралелно.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
дали би можело оваа скретница да се поврзат 2 та излеза за бас сериски и да се уклучи на 10 басс??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oва свртница е работена за Нишките кутии за ХСР со два баса ,среднотонец и високотонец.За 10 ка нема простор тука,десетка во ХСР никогаш немало употребено! Ако сакаш свртница за 10-ка треба да знаеме карактеристики или барем модел па да видиме за што се работи!Прочитај ја целава статија  по ред.На почетокот е дадена шема на најновата (сегашна) модификација на КИТ-от од Сврљиг,Р.Србија која сеуште ги произведува овие звучници!

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Батка...не свакам од темава.....дека ти донеле нови неодпакувани звучници ?!?!?!?...бидејќи фабриката ја затворија во 1993...ја сум купувал директно од кај нив.....ама на крај ќив проблем без......
Сите се добредојдени .....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,се уште произведуваа фабриката во Сврљиг,ама сега се вика поинаку.Иначе ги има по Србија- Белград,Ниш....

Offline alexandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Поздрав до сите на форумов и мило ми е што уште има некој што се интересира за електроникиве  ;). Темава е малку стара ,ама имам едно прашање во врска со новата шема на скретницата. Кондензаторите за среднотонецот С2 и С3 да не треба да си ги заменат местата?