Author Topic: Лоцирање со помош на мобилен телефон  (Read 1987 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Ако сакате Вашиот сакан/сакана да ја лоцирате преку мобилниот телефон посетете го линков  НЕ ОДГОВАРАМ ЗА ТОА АКО НЕ Е НА МЕСТОТО КАДЕ ШТО СТЕ МИСЛЕЛЕ ДЕКА Е плус ќе добиете и слика со кој/која е

 
Code: [Select]
http://www.themobiletracker.com/english/index.html









п.с ова е само за забова

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
хахаахаха интересно  :D :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Еејјј таман се израдував и ме за*ба  ;D

stefanjanevski

  • Guest
Супер заебанција, ама има некој петарди би поверувале :D

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
хах го знам ова од порано

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
го знам ова од порано....
нормално дека за следење е потребно GPS на телефонот но и GPRS/3G поврзаност и соодветен софтвер на двете страни.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
го знам ова од порано....
нормално дека за следење е потребно GPS на телефонот но и GPRS/3G поврзаност и соодветен софтвер на двете страни.

Можат и поинаку да следат било кој GSM телефон, немора ни GPS, ни 3G, едноставно во градска средина секој телефон е во домет на неколку базни станици, со мерење на времето потребно за сигналот од секоја од нив да дојде до телефонот може прилично точно (во круг од 50 метра) да се одреди  локацијата на телефонот. Ова се вика трилатерација.

Ова време го мери секоја базна станица бидејќи тоа е потребно да се знае, за да се одвива GSM комуникацијата без проблем, едноставно таков е GSM протоколот.

Овој трик не работи ако телефонот е во домет на помалку од три базни станици, ова обично се случува во рурални области со послаба покриеност, додека во градовите колку повеќе базни станици се во домет толку е попрецизно лоцирањето.  ;)