Author Topic: Старо радио со ламби  (Read 4511 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3152
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #15 on 13.07.2011, Wednesday, 19:00:31 »
Ако е предвидено за високоомски звучник, 4 омски ќе му дојде практично како краток спој.
Убаво ти пиша GigaWatt, прво види дали има излезен трансформатор.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Vlatzki

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #16 on 13.07.2011, Wednesday, 19:08:47 »
Се извинувам што можеби ви досадувам, но да ве прашам, каков е тој излезен трансформатор и како изгледа, ако може и слика од него... :)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5324
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #17 on 13.07.2011, Wednesday, 19:39:34 »
сликај го ти радиото како изгледа да видиме од натре па ќе ти кажиме дали има или не, пошто зависи од тип до тип кај сите се различни, тоа ти е трафо на излез према приклучок за звучник види дали кај приклучокот за звучник имаш трафо
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12870
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #18 on 14.07.2011, Thursday, 01:00:57 »
Се извинувам што можеби ви досадувам, но да ве прашам, каков е тој излезен трансформатор и како изгледа, ако може и слика од него... :)

И ако веќе сликаш, те молам, немој со мобилен, ништо не се гледа, ако можете позајмете од некој којшија, подобро тоа одколку две страни да се полемизира дали некој дел на матната слика е ламба или слон :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Vlatzki

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #19 on 14.07.2011, Thursday, 02:00:31 »
Хахаха, тоа и сакав да ви го кажам... Треба да се слушнам со другар да ми го позајми дигиталецот, па да го чкрапнеме радиото неколку пати... Иначе сега пред малку го прегледав подетаљно, има 4 ламби... А трансформатори колку што можев да видам, немаше... Најверојатно целото радио работи на 220 волти... :/

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12870
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #20 on 14.07.2011, Thursday, 15:13:23 »
Ти сликај, стави ги сликите на некој host, ќе ги разгледаме и ќе ти кажеме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 441
 • Gender: Male
Одг: Старо радио со ламби
« Reply #21 on 18.07.2011, Monday, 14:15:40 »
Мислам дека имаш радио ко моето.Имаше и моето 4 ламби. Ептен старо радио е  ;D
Мислам дека имаше 2 трафоа внатре. Едното е поголемо, а др е помало. Види во делот на Исправувачите-Темите со трафоа шо се, јас таму имам постирано слики од тоа трафо. Мислам дека излезното трафо на секундар има големи напони. Сепак прочитај таму ќе видиш отприлика за тоа трафо некоја карактеристика  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!