Author Topic: ми треба помош за бежичен телефон  (Read 1356 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
ми треба помош за бежичен телефон
« Opened on 03.08.2011, Wednesday, 17:47:06 (Edited 03.08.2011, Wednesday, 17:52:07) »
значи колеги како што кажува насловот ми треба помош за бежичен телефон како на сликите подоле. е сега работата е што постољето на телефонот си работи се си е ок и со разговор, а кога сакам да префрлам на (слушалката) т.е. за шетање со неа на копчето за звучник за да оди на слушалката  ;D се прекинува врската. до што може да биде па прави вака го отворив и кукиштето и слушалката но нема ништо сомнително. мислам дека темава е за тука ако не е модератори преместете ја .





admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овој турскиов Panaphone не се исплати да го поправаш, и онака не е нешто ептен квалитетен, плус, нема за него сервисни шеми или (општо) шеми, така да, не верувам дека ќе најдеш каде може да биде проблемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Има јас дома два три вакви и сеа појавува дека не доаѓа сигнал до слушалката, сигналот некаде се прекинува, а за тоа лек не знам, кај мене лекот беше купување нов.

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Исти е лекот и кај мене се дешава истото така да ке биде купување на нов  ;)
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

stefanjanevski

  • Guest
Тоа е прашање и на мајстор дали се поправа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа е прашање и на мајстор дали се поправа.

Нитуеден мајстор нема да се замара за волку стар безжичен телефон кога ганц нови (и тоа бренд, а не Турски) се околу 1000 денари. Само за трудот ќе треба да ти земе 500 денари :S.

Расклопи го за делови и купи си нов, тоа е мојата препорака...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Има едно делче во слушалката кое што страда...Уствари тоа беше намотка и уште нешто имаше во намотката...Не се сеќавам што  ;D нешто во вид на сијаличка...некаков си осцилатор ли појма неам што беше...тоа имаше во панафоните...
Моја препорака да го пратиш во канта и да не се замараш со него, а на тезга на зелен пазар ако си од Скопје, има еден човек кој што продава Панасоник телефони...Човекот на времето работеше во Панасоник сервисниот центар и тоа на проблематика за телефони и телефонски централи со уште еден негов колега...Тој за жал е починат, а овој судбината го натерала да држи тезга и да продава телефони...Телефноните се половни, цените се многу ниски и прифатливи, така да за 600 денари можеш да купиш Панасоник телефонче и + човекот ке ти даде гаранција...Неспоредливо е подобар од овој што ке се обидуваш да го поправиш, а ке изгубиш нерви, време и можеби и некој денар за делови..
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Овој турскиов Panaphone не се исплати да го поправаш, и онака не е нешто ептен квалитетен, плус, нема за него сервисни шеми или (општо) шеми, така да, не верувам дека ќе најдеш каде може да биде проблемот.

dejanpetrus убаво ти кажа колегата... иначе и јас имав таков телефон кој го купив во 1999та кога и ги имаше овие модели на тезгите по пазарите. Иначе овие телефони ги имаше само некој месец по пазарите а потоа и неможеа да се најдат. Значи тој телефон си го одиграл своето а башка кошташе само 1500 денари.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
окс фала колеги за помошта, телефонот ке се чува за делови па ако го сака некој можи да му го шитнам  :P
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ми треба помош за бежичен телефон
« Reply #9 on 09.08.2011, Tuesday, 12:52:47 (Edited 09.08.2011, Tuesday, 13:17:08) »
окс фала колеги за помошта, телефонот ке се чува за делови па ако го сака некој можи да му го шитнам  :P
хахаха абе фрлај што те гледам смешен, или евентуално ако можеш нешто да искористиш (некој кондензатор или отпорник ма да не се исплати да одлемуваш кога цената е само 1-2 денари по дел на ново а на старо ??? ) а да го шитнеш е смешно за тоа што ти си го купил 1500 денари пред 12 цели години па или ке ставиш некоја нереална цена по која нема никој да го купи или ке ставиш реална цена по која не се исплати ни оглас да објавиш.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
работата ми беше да го земе некој да не го фрлам во канта затоа можеби некој па ке сака за делови а за пари и не сум ни размислувал да тражам. ае позз
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
работата ми беше да го земе некој да не го фрлам во канта затоа можеби некој па ке сака за делови а за пари и не сум ни размислувал да тражам. ае позз

Понуди го тука, можеби ќе се најде некој кој ќе сака да го земе (ако ти не сакаш да го расклопуваш) ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4710.0
хахаха абе фрлај што те гледам смешен, или евентуално ако можеш нешто да искористиш (некој кондензатор или отпорник ма да не се исплати да одлемуваш кога цената е само 1-2 денари по дел на ново а на старо ???)...

Не одлемуваме и размонтируваме уреди (барем зборувам лично за мене) само поради цената на деловите. Доста често се случува во определен момент, на пример ноќе, да ми треба некој дел (конкретно некое отпорниче или кондензаторче) а да јго немам само поради тоа што немам доволно резервни делови. Овие работи се евтини, но навистина не ми се чека до наредниот ден дур да отворат продавниците па да одам да купам нови ;). Плус, често се случува (во скоро 90% од случаите) старите делови да се подобри и поквалитетни од новите, особено електролитските кондензатори и пластичните кондензатори (во продавнциве нема Rubycon или ROE кондензатори уште одамна), така да, подобро е да ги чува старите и квалитетни делови одколку да ги фрлам ;).

Извинете за off-topic.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако го сака некој можи да му го шитнам  :P
шитнам значи продадам

работата ми беше да го земе некој да не го фрлам во канта затоа можеби некој па ке сака за делови а за пари и не сум ни размислувал да тражам. ае позз
;D ;D ;D

Не одлемуваме и размонтируваме уреди (барем зборувам лично за мене) само поради цената на деловите. Доста често се случува во определен момент, на пример ноќе, да ми треба некој дел (конкретно некое отпорниче или кондензаторче) а да јго немам само поради тоа што немам доволно резервни делови. Овие работи се евтини, но навистина не ми се чека до наредниот ден дур да отворат продавниците па да одам да купам нови ;). Плус, често се случува (во скоро 90% од случаите) старите делови да се подобри и поквалитетни од новите, особено електролитските кондензатори и пластичните кондензатори (во продавнциве нема Rubycon или ROE кондензатори уште одамна), така да, подобро е да ги чува старите и квалитетни делови одколку да ги фрлам ;).

Извинете за off-topic.
Тука си во право и за моментите кога ни треба дел а сепак продавниците се вон работното време или се далеку и не се исплати за еден дел да се иде до нив... за квалитетот е релативно бидејки сепак се работи за турски панафон. Иначе да, ако се делови од стар искра телевизор може да збориме за квалитетни компоненти. Пред некое време растурив телефон од Искра, верувале или не кондензаторите беа толку големи што нема шанси да рокнат од работа за 1000 години. Всушност побрзо ке се распаднат од старост одколку што би прегореле од работа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Да тоа за кондензаторите си во право, растурив еден телвизор внатре еден кондензатор од 470uF на 25 волти што работи е голем колку еден од денешните од 6800uF на 63 волти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... за квалитетот е релативно бидејки сепак се работи за турски панафон.

Ако не повеќе барем, отпрониците сигурно може да ги зачува, квалитетот и на новите е тука некаде ;), така да, зошто да не ги зачува ;).

Само за информација, од еден сличен Panaphone (само што овој не беше безжичен) еднаш вадев делови, на крајот излезе дека од него извадив околу 100-тина отпорници. Според денешната цена на отпорниците, тоа се околу 200 денари... не е баш мала сума на пари тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."