Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 56502 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #120 on 09.10.2012, Tuesday, 20:37:32 »
исто и јас купив од алфа електроник битола лемач за 400 денари му ја сменив иглата одозгоре му ставив тенка еве го веке 4-5 месеци има нема мака и исто и јас го имам оставено неколку пати по 10 часа да работи нема проблем дури и ме изненади како не пукнал и не ми ја запалил работилницата  ;D

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #121 on 09.10.2012, Tuesday, 23:08:56 »
Хмммм. И јас имав донесено еден од бугарија за едно левче го имав и по 2 дена заборавано, се се имаше стопено, од  рачката ништо немаше пошто пластично му беше  "држаљето" . Го дадов на еден мој другар и ден денес му служи а може има 3-4 години откако му го дадов. Ама единствена маана му беше што многу грееше... сум можел да го ставам на регулатор ама тогаш кој да мислел... :)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #122 on 09.10.2012, Tuesday, 23:12:52 »
Најдобро куписи од искра од постарите модели со нив даваат 1 год. гаранција и се доста квалитетни спрема цената што е 1200 1300 беа последно,ако сеуште има.

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #123 on 09.10.2012, Tuesday, 23:21:18 »
Фала Gestak за информацијата. Ке потражам па ке видам :)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #124 on 09.10.2012, Tuesday, 23:27:48 »
Ништо :),само ке видиш по твоја потреба има два модели со врв и како ајва.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Леткум
« Reply #125 on 09.10.2012, Tuesday, 23:46:54 »
јас користам SOLOMON,скоро 5 години без никакви проблеми

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Леткум
« Reply #126 on 09.10.2012, Tuesday, 23:49:05 »
За таа сума на пари имаш:
Најефтина а просечна варијанта Solomon од 600 до 1200 денари. Има и некој си Искри, и колку се Искра, господ знае, а се од 800 до 1200 денари...
Следна комбинација ти е Weller или Ersa, но сметај дека овие нема под 2200 денари да ги најдеш за најефтината и најслабата рачка...За 2500 мислам дека може да се најде некоја Ерса Мултитип 15, јас го имам долги години и сум немал никогаш проблем со него, или некое Велерче од 25 вати...
Ова се рачки без регулација...Со регулација саглам леткум испод 80 евра нема мислам...
Соломон е 3000 како најефтина а добра варијанта, што за домашна употреба и е повеќе од доволен, па можам да кажам дека и како хоби варијанта не е лош...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Леткум
« Reply #127 on 09.10.2012, Tuesday, 23:50:43 »
Имавте ваква тема
да ја најдам и ке ги спојам двете!
пазете што отворате видете прво да не има нешто слично
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки каде да купам некој посолиден врв за Соломон рачка? Нормално цената да е ок за квалитетот кој ќе го добијам

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имаше во логинг, цените беа ОК колку што се сеќавам, јас земав тенок врв за лемење смд за стотина и нешто денари...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Некој да ми каже од каде да набавам лемилица со регулатор и да не е многу скапа на пример како оваа само ова ја најдов и има евтини лемни врвови. И што мислите за ова лемилица.
Code: [Select]
http://megamobil.com.mk/products/view/6455/letkum-so-potenciometar-at936b

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Имам една 30 ватна за електроника, се има избришано името на фирмата, и една саломон 100 вати за авто електроника претежно, подебели се каблите, па со 30 ватна тешко се леми... може и олуци да се лемат со неа... да се најт..  :P

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
јас пак мислам да земам соломон 48 вати во алфа имало 600 или 700 денари само рачка :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас пак мислам да земам соломон 48 вати во алфа имало 600 или 700 денари само рачка :D

Добри се рачките, земи си ;). Не се прексапи, а квалитетни се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Кое леткумче би ми го препорачале вие?

Code: [Select]
http://www.logingel.com.mk/1789/178126/0/ShowProduct/Rachka_za_lemenje_968B
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18364&category_id=0&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18370&category_id=0&category_on=0
Да не знае некој кој ги произведува овие "ZD"?
Намерно гледав некои по 50-60W со намера да им направам некоја ефтина регулација или да им ставам диода.