Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 56428 times)

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Aко помниш која е, дај линк од сајтот на Loging, баш ме интересира каква лемна станица е таа Solomon за 1000 денари со керамички греач.

Не беше лемна станица туку лемилица. Рачка на 220V. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Без разлика, ако ти текнува кој е моделот на леткумот, дај линк, баш ме интересира кој е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Сајтот од Loging не го отвара, по копање по интернетов, најверојатно беше Solomon SR-971 или SR-968.

Лемилицата ми е во делови сега, искршена, ако ја откопам во работилница по кутиите ќе ти кажам точен модел.

Тоа што памтам е дека ја купив сигурно пред 6-7 години од Логинг за околу 1000 денари и 100% е со керамички греач и врвови за неколку mm подолги од оние за Baku-то.  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: DimitarMK
Јас имав Solomon со керамички греач. Не знам точен модел, но врвовите беа исти со дупка, само нешто подолги.
Ако врвовите се со дупка тогаш е керамички грејач.
Quote from: DimitarMK
Solomon SR-971 или SR-968. .... и 100% е со керамички греач и врвови за неколку mm подолги од оние за Baku-то.
А со керамички грејач е SR-971.

! Малки си конфузен во описот на лемилицта !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрен да бидам, не сум разгледувал многу леткуми и лемни станици, особено откако си го набавив она што ми требаше од леткуми и лемни станици, но прв пат гледам леткум со керамички греач кој работи на мрежен напон ???. Баш и на сајтот на Solomon гледав, конкретно за SR-971, навистина, керамички греач има и работи на мрежен напон.

Не дека не може да се изведе, апсолутно дека може, но се мислев дека керамичките греачи се како „резервирани“ само за лемните станици.

Интересна информација, добро е да се знае ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Едно другарче има ваков(ср-971),го зема пред 3 години и го утепа од работа,а го зема евтино накај 700денари.Сега глеам 900 и нешто.

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Што ѓаол ме тераше да пишам во темава  ;D

Денес си лемев и одеднаш почна да го прегрева/гори врвот, бојата му се смени во темно плава. Го извадив врвот и приметив дека на врвот на керамичкиот греач има оштетување, како да е потпукнат. Моја претпоставка е дека не ја мери температурата како што треба и нонстоп го држи уклучен.

Утре одам да си земам една Соломонка до Логинг како замена дур ја опраам оваа, т.е. дур стигне комплет рачка, греач за старава и комплет врвови.  :)

Offline roliver

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #187 on 06.07.2016, Wednesday, 19:17:58 »
Еве и јас да кажам каква лемилица користам:

1. Кинеска 60W со вграден регулатор на температура (всушност е како со вграден димер т.е. ја намалува снагата на ајвата и е во SMD технологија со керамички грејач ама без термоконтролер) која има изменливи врвови (оговараат 100% од хако 907).

2. Во поготовка сум на аналогна хако станица копија од хако 936 (набавив комплетна плоча со елементи, ајва 907 копија со керамички грајач, а деновиве и транформаторот 220/24V 72VA min).

3. имам и обична искрина стап аква од 20W, за жал врвот е скоро уништен.

Инаку ова ми е хоби, работам во друга дејност.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #188 on 06.07.2016, Wednesday, 20:23:57 (Edited 09.07.2016, Saturday, 16:15:20) »
Welcome to work present today:



~300€

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #189 on 06.07.2016, Wednesday, 20:28:04 »
Убава работа, ама скапичка... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #190 on 06.07.2016, Wednesday, 20:45:30 »
Со здравје да си ја користиш ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Мора да признаам дека е феноменална. Има огромен температурен капацитет - без проблем загрева цели алуминиумски блокови за 2-3 секунди :-)

Најинтересниот мод е што кога се наоѓа во држачот, оди во мод на спиење т.е. температурата ја намалува под 100 степени за да се избегне повреда. Штом се извади, автоматски се загрева на поставената температура. Цело време ја држам подесена на 360 степени и таа температура ја постигнува за 3 секунди. Кога оди во hibernate мод т.е. грејачот е тотално исклучен, од 25 степени до 360 доаѓа за 5 секунди, ненормално брзо!

И нормално, врвовите се НАЈДОБРАТА одлика на лемалицава. Се менуваат за неколку секунди додека е загреана :-)

За цената ... don't care, фирма плаќа :-))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #192 on 09.07.2016, Saturday, 16:16:27 (Edited 09.07.2016, Saturday, 16:19:28) »
Ова се изгледа новите лемни станици со PWM ;). Со среќа да си ја користиш ;).

Морам да признаам дека и Кинескиве копии на Hakko 936 се прилично добри ;). Мана им е само дршката... односно изработката на дршката :S. Катастрофа е :S. Планирам да преправам една, да ја прилагодам на Solomon или Weller рачка ;). Ќе видам дали ќе успеам, ако успеам, ќе има слики ;). Така би требало подобро да работат и да биде постабилна рачката и поотпорна на удари ;).

А ако фирма плаќа, дај набави една и за нас ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Најверојатно е со PWM, грејачот е интегриран со врвот и заедно со него се вади и променува ..

За кинеските копии... имам искуство со рачки за HAKKO, рачка направив во склоп со Iskra THS11 кукиште, со моја custom електроника и мора да признаам дека изеде многу повеќе тортура него било која друга лемалица што сум ја користел. Сеуште работи без проблем во хаклаб, после 4 години тортура.

За набавување, бујрум на работа во DE :-)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Сеуште работи без проблем во хаклаб, после 4 години тортура.
Code: [Select]
http://b10g.spodeli.org/p/blog-page.htmlДругари гледам на сајтовов на овој Хаклаб локација гледам дека летово имаат доста работи со програмираање курсеви браво и тоа интересно реално не го разбирам скоро ич не е аналогна електроника ова. Браво за иницијативата имали вака курсеви тоест термини за аналогната електроника тука имам барем познавање досега во дигиталната помалце. Ме заинтересира ова Кика пошто гледам еве затворено е сега што е тоа и најбитно колку се плаќа за да одиш таму. ;D Интересно нешто
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш