Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 56488 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Имам една стара искра, сива боја рачка, најверојатно сите го прошле овој модел барем еднаш во животот :D Ама чоече нејке да се расипе! :D Имам додадено плус врв како намотана бакарна жица од 3мм на постоечкиот врв.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Рајдер пиштол (моментален ) купен од еуротулс модификуван да работи со врв изработен од бакарна жица 1,5мм (од полн кабел за струја) врвовите си ги оштрам по потреба дури и смд се леми релативно лесно,брзо се троши жицата но исто така и брзо се менува .

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Димче - имаш Пустец од алфа :D

slider - јас моментално искра користам, ама плава рачка со станица аналогна...не греее до којзнаек која температура ама до 300 негде е коска...моментално правам станица дотогаш со оваа :D


Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #153 on 11.03.2014, Tuesday, 21:22:38 (Edited 11.03.2014, Tuesday, 21:31:05) »
Не не, мојата е без станица :) И нема смрт, башка со врвчето така убаво леми универзални плочки... :)

Споено мислење: 11.03.2014, Tuesday, 21:31:05
И треба од прилика 15тина минути да згрее, некаде 40 вати е

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #154 on 12.03.2014, Wednesday, 00:39:33 »
Raider power tools RD-SI02 60w со црвена рачка ,доста работи имам залемено со него (посебно кондензатори) и уште е со оригиналниот врв.
Купен од еуротоолс мислам дека беше на бит пазар,заборавив цена ама не беше многу скап,презадоволен од него. ;)

Offline zlatkos79

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Solomon ST-808, одличен квалитет;
Zhongdi ZD-30CN со керамички греач, просечен квалитет;
Solomon SR-968N, одличен квалитет.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
 калемена, две во едно руско-словенска, гревче е ама тера гооодини  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Solomon ST-808, одличен квалитет;
Zhongdi ZD-30CN со керамички греач, просечен квалитет;
Solomon SR-968N, одличен квалитет.

Убава колекција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
Јас користам ZHONGDI ZD-982 и сум доста задоволен до сега  :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ваша препорака која лемилица да ја земам?
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20092&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20091&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20089&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20088&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20090&category_id=111&category_on=0
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20091&category_id=111&category_on=0
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека треба да гледаш во насока на лемни станици. Веќе ретко кој користи обични леткуми. Потребата за температурна регулација е се поголема.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ќе си направам јас лемна станица, ама сега во моментов ми треба брзо една убава, квалитетна лемилица за обично лемење на кондензатори, отпорници и лежишта, за во иднина ќе ја искористам и лемна станица да и направам, ама сега се брзам поради натпреварот од Народна Техника на 3-ти, а имам максимум 1к да потрошам... И од Битола од Алфа ми одговара превозот... Треба побрзо да порачам, иначе нема да стасам со проектот... ако треба за во иднина една обична со триак ќе направам, да врши работа....
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Според мое искуство и употреба досега.
Оваа

или оваа
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
се сложувам со Тома....соломон од овие SL-1 серија или слични, да не ја заречам актовно работи веќе 5 гедини со ништо непроменето, и уште една 8-9 години со 1 греач сменат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе си направам јас лемна станица, ама сега во моментов ми треба брзо една убава, квалитетна лемилица за обично лемење на кондензатори, отпорници и лежишта, за во иднина ќе ја искористам и лемна станица да и направам, ама сега се брзам поради натпреварот од Народна Техника на 3-ти, а имам максимум 1к да потрошам... И од Битола од Алфа ми одговара превозот... Треба побрзо да порачам, иначе нема да стасам со проектот... ако треба за во иднина една обична со триак ќе направам, да врши работа....

Ако ти е за набрзина, купи една од 100 денари од оние со моќност од 60W од пазарче и со димер контролирај ја, само не ја пуштај до крај. Терај ја до кај 40, 45W максимум. Ако најдеш помоќна, земи си и таква, и пак, регулирај ја со димер. И задолжително врзи и го ширмот (оклопот) за заземјување. Повеќето од тие лемилици не се врзани за земја, а ризични се за користење Кинескиве без заземјување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."