Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 56314 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #75 on 16.08.2011, Tuesday, 21:43:46 (Edited 05.09.2011, Monday, 10:14:16) »
Дајте ми идеа од каде да набавам дувалка! Ако некој се интересирал и прашувал за модели и цени во скоро време нека пише,да не лутам и прашувам .Ми треба комплет со додатоци и по можност разновидни * врвови* - усмерувачи на топлина,како и да има можност за набавка на резервни делови.

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5575.msg49793#msg49793
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Дигитална лемилица,со 3 мемории на температура,и стенд бај,и само заспивање после одредено време.
Атмега 8 е чипот кој контролира све :)
Homemade Soldering Station.avi

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #77 on 02.09.2011, Friday, 01:59:58 (Edited 02.09.2011, Friday, 03:18:51) »
kolku kosta da se napravi edna takva digitalna lemilica

Quote from: Администрација
Пишувај на крилица !!!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
супер е лемилицата  :)

stefanjanevski

  • Guest
Добра лемилица, има и добри опции, тоа што зачувува температуре, а стенд бајот е многу корисен, додека работиш некој те викне ти не си тука, тогас се гаси. Нели?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За лемна станица да користам Atmel ???. Не знам, некако не ми влегува во глава :S. И PIC сосема солидно ќе сврши работа, ова не се CPU demanding апликации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Оваа од емитер е доста добра (ваљда) и е со PIC16F876(A),jaс баш почнав да збирам делови па кај и да е за некоја недела ќе биде готова ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Стенд бајот се мести од 30 до 120 минути и се разбира послем се исклучува,одприлика без трафо ме чинеше 1000ден сосе соломон лемилица.
И да напоменам покрај пиковите се разбира дека има и атмели не е лошо малку и со нив да се работи.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А која цена е атмелот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И да напоменам покрај пиковите се разбира дека има и атмели не е лошо малку и со нив да се работи.

Не реков дека е лошо, но би ги користел само за CPU demanding апликации, бидејќи обработуваат една инструкција за еден мипс, а PIC-овите една инструцкија за четири мипса (четири такта). Само тоа ми беше поентата, затоа и не би користел Atmel MCU во ваква апликација. На пример, ако правам некој проект за кој треба real-time streaming на податоци, да, би исористил Atmel MCU, ама за нешто вакво... некако не ја гледам поентата... ем ги нема да се најдат кај нас, ем ако ги најдете се многу поскапи. Истите функции може да се направи да ги има и лемна станица со PIC, а многу поевтини се, барем кај нас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Цената на атмега 8 е 120-140ден мислам.го има во алфа

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
јас се утепав сегде барајќи атмега и никаде ненајдов  :-\

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас се утепав сегде барајќи атмега и никаде ненајдов  :-\
Нема во логинг? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
 немаше кога барав и ми рекоа дека до сега немале

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #89 on 03.09.2011, Saturday, 15:28:46 »
од Алфа да го нарачам за Скопје ќе ме чини уште 150 или 160 денари, плус тие 120 денари, тоа се околу 280 денари, а PIC16F84A може да се најде во Скопје по цена од 60 или 70 денари. За мене барем е финансиски неислпатливо :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."