Author Topic: Програматори (Функција,компоненти,изглед,поврзување)  (Read 1490 times)

Offline djbojana

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Програматори (Функција,компоненти,изглед,поврзување)
« Opened on 19.02.2010, Friday, 16:58:13 (Edited 20.02.2010, Saturday, 04:24:55) »
Здраво ,пред се да ви се заблагодарам на топлиот прием на овој форум,и секако на неизмерната помош која некои се потрудија да ми ја ја дадат.
-Благодарност до Борче за следниот текст-

Quote
Znaci vaka,

Programator e elektronski ured koj sluzi za programiranje na mikrokontroleri i eeprom memorii.

Programiranjeto e operacija na vnesuvanje na programskiot kod vo mikrokontrolerot ili vnesuvanje na podatoci vo eeprom memorijata.

Postojat poveke vidovi na programatori kako aktivni i pasivni, ednostavni i intelegentni i programatori koi se zasebni (stand-alone) ili koi se priklucuvaat na kompjuter (na host system).

Programatorite koi se priklucuvaat na kompjuter se najcesti i za nivno povrzuvanje se koristat (postojat) slednive nacini: preku seriskiot port (COM), preku paralelniot port (LPT) i preku USB portot.

Za da moze da se vnese programskiot kod vo mikrokontrolerot osven programatorot potrebno e da bide instalirana na kompjuterot i kontrolna programa za toj programator. Kontrolnata PC programa e vsusnost korisnickiot (front-end) del od programatorot i zaedno so programot narecen kompajler formiraat razvoen sistem za toj mikrokontroler.

Nacinot na programiranje najcesto e sledniot: Vo PC programot se vcituva programskiot kod vo heksadecimalen kod (HEX fajl). Se izbira tipot na mikrokontrolerot koj sakame da go programirame. Go stavame mikrokotrolerot na podnozjeto na programatorot i pritiskame na kopceto “Program” na PC programata. Po nekolku sekundi se vrsi programiranje na mikrokontrolerot a PC programata moze da izvrsi i verifikacija na programiranjeto so povrtorno citanje na kodot od mikrokontrolerot i sporeduvanje so onoj sto sme go vcitale vo programata i ne izvestuva so poraka dali programiranjeto bilo uspesno ili ne.

Postojat poveke nacini na programiranje na mikrokontrolerite vo zasivnost od tipot na mikrokontrolerot i toa: mikrokontroleri za samo edno programiranje (OTP miktrokontroleri) i mikrokontroleri za poveke programiranja (Flash mikrokontroleri).

Од тоа ,што ми беше дадено ,еве еден дел, и да се допише ке треба за секој вид поединечно по нешто ,

Постојат повеке видови на програматори ,мегу нив ги издвиоивме:
•   Активни програматори и пасивни ,едноставни и интелегентни,засебни (stand-alone),и  такви кои се приклучуваат на компјуер  (na host system)

Програматорот се состои од  
•   (Bootstrap лоадер ) кој претставува хардверски дел
•   (Програмирање firmware-a) софтверски дел

-значи најбитно е да се опише кои делови ги содржи плочата на програматорот,како се конектирани .. и слично .



Би Ве замолила останатите доколку имате желба и малце повеке време да ми помогнете со нешто.

Имено треба да составам семинарска за ,програматори,дефинирање (што се),компоненти(што има на плочата),Функции(каде наогаат примена),изглед на програматорот (слики со објаснување каде се поставени со што се поврзани)  и секако нивна примена во практиката (поточно за мрежи,енергетика,електроника итн...)

Би Ви била неизмерно благодарна доколку ми помогнете ,навистина ми е важно ова да го составам.

На сите кои ке се потрудат барем малце , од се срце им благодарам!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Здраво DJ Бојана, јас само можам да ти помогнам со овој линк
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/PIC_microcontrollerкој е намет за интегралните кола кои се програмираат со тие програматори па може нешто ке помогне, другите што се разбираат и се навлезени во таа област ке ти помогнат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline djbojana

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Го погледнав ова,има само за микроконтролерите и како се поврзуваат .. но ништо конкретно за  плочата ,деловите на програматорот,по интернет мислам дека е невозможно да се најде конкретно.. па затоа дадов и пример погоре за што поточно ми треба,па некој ако има малце повеке знаење околу тоа да состави барем мало излагање ,јас ке го допишам и доконфигурирам !

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Програматори (Функција,компоненти,изглед,поврзување)
« Reply #3 on 19.02.2010, Friday, 17:25:36 (Edited 19.02.2010, Friday, 17:30:10) »
вака, ова е најупотребуван програматор за PIC микроконторлери

Физички изглед на програматорот



Потребните делови прикажани на шемата


Распоред на елементите на самата плоча


И доколку би сакала да го направиш овој програматор би ти требала сликава:


Овој тип на програматори се користи за програмирање на PIC (пик) микроконтролери кои користат во индустријата за автоматизација на производниот процес, па се до рекламни пораки или познати како LED пораки

За деловите од шемава или за градба на програматорот, доколку нешто не ти е познато слободно можеш да не прашаш. позз
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline djbojana

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Ова е одлично прикажано , е сега мене ми треба , што содржи кои елементи по имиња ,на пример дали има ,џампери ,во просек по колку идат на една плоча,конектори колку ,лед сијалични и слично нешто околу елементите ,кои што се застапени на плочите .

Благодарам за ова што се го пишале !

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Значи во темата кој ке ја пишуваш се „одлучуваш“ за еден тип на програматор после разработката општо за програматорите. Овој програматор што е прикажан се вика JDM програматор (по името на неговиот дизајнер) и е скоро најупотребуваниот едноставен пасивен програматор во светот. Околу елементите, знам дека си почетник но еве отприлика како ке ги идентифицираш. На шемата, со ознаки Q се транзисторите, R - отпорници, C - кондензатори. Типот и бројот на секој од деловите го гледаш на шемата. Исто така шемата содржи конектор (приклучок) за сериски (COM) порт (горе десно на шемата) и подножје за ставање на микроконтролерите при програмирање (централно на шемата каде што пишува PIC (шареното)). Тоа што е означено со ICSP е конектор (приклучот) за кабел за надворешно програмирање на микроконтролер. Се надевам е јасно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.