Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 41370 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еве ти ја малку средена, ако ти се допаѓа прави ја по оваа, на твојаа фалат влезни точки, каде што треба да поврзиш влез за напон од трафо

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
еве ти ја малку средена, ако ти се допаѓа прави ја по оваа, на твојаа фалат влезни точки, каде што треба да поврзиш влез за напон од трафо


Зошто кај C1 има место за 2 кондензатори и која вредност е овај C3?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
C1 е поделен на 2, ќе ставиш 2 со помала вредност наместо 1 со поголема, или ќе ставиш два со иста вредност како тој на шемата, ако ги собира, внимавај на напонот барај за 36V или поголем, немој за помал напон да ставаш
не мораш да ги ставаш 2-та, стави 1, како сакаш
C3 на шемата пишува дека е 1uF
а C2* ти е 100nF
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #213 on 03.11.2011, Thursday, 22:58:03 (Edited 04.11.2011, Friday, 01:22:55) »
Еве ти и од мене една ППК ;). Не го ставив осигурувачот, реално гледано, не е потребен :S. Сите од LM серијата имаат интерна заштита од краток спој ;). Сите водови треба да се калаисани ;).

Сега имаш две различни ППК, избери една и прави ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Јас имам 1 од 4700uF 63 V тој го планирав да стои на местото од C1.
За да го ставам само овај еден кондензатор треба да направам некакви преправки на плочката?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имам 1 од 4700uF 63 V тој го планирав да стои на местото од C1.
За да го ставам само овај еден кондензатор треба да направам некакви преправки на плочката?

Мојата верзија е со еден кондензатор, добар ти е тој од 4700uF 63V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Добро ви благодарам за помошта. Ќе размислам до утре како ќе го правам.

stefanjanevski

  • Guest
Како да поврзам два трансформатори од по 12 волти за да добијам 24 волти. Имам едни трафа од халогнеки, па не знам која јачина се, татко ми ми кажа дека биле околу 50 - тина вати. Мене ми треба да добијам 24 волти 3 ампери.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #218 on 03.11.2011, Thursday, 23:25:52 (Edited 03.11.2011, Thursday, 23:27:53) »
Како да поврзам два трансформатори од по 12 волти за да добијам 24 волти. Имам едни трафа од халогнеки, па не знам која јачина се, татко ми ми кажа дека биле околу 50 - тина вати. Мене ми треба да добијам 24 волти 3 ампери.

Теоретски, сериски би требало да работат, и така ќе добиеш околу 4A струја, но практично не се препорачува сериска врска на трансформатори :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако се еднакви трансформаторите и ако секундарот им дава 3А ,врзи ги сериски двата секундари,а примарите паралелно! Пази да не згрешиш,па да ги врзеш обратно! 12+12 = 24 В ( сериски) Ако двата секундари даваат по 3А струјата ке биде пак 3А на 24 волти.

stefanjanevski

  • Guest
Дај нацртај како да ги поврзам, инаку двата трансформатори се потполно исти, ама дали даваат 3 ампери не знам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #221 on 03.11.2011, Thursday, 23:33:07 (Edited 10.09.2019, Tuesday, 13:24:47) »
Еве вака.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако не знаеш,не почнувај! Ке запалиш нешто! ;D

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #223 on 03.11.2011, Thursday, 23:37:55 (Edited 03.11.2011, Thursday, 23:48:01) »
Таман работа, нема да запалам, ама да счакам некое трафо, може ;D

Споено мислење: 03.11.2011, Thursday, 23:48:01
Фала ви многу операцијата беше успешна, пациентот остана жив. На излез ми дава точно 24 волти. Сеа ампери не знам колку, а не ни знам како да пресметам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала ви многу операцијата беше успешна, пациентот остана жив. На излез ми дава точно 24 волти. Сеа ампери не знам колку, а не ни знам како да пресметам.

Ако ти е стабилизаторот до 3A, ќе можат тие трафа да дадат до 3A, не се секирај ;). Дури и фазла малку ќе остане ;D, што не е лошо, секогаш треба да има малку фазла за да не се преоптеретува системот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."