Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 41367 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Да да ке ставам но дали се ок вака водовите ко што ги исцртав(без грецот и без кондензаторот после грецот)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми изгледа ОК ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Можеш уште само да го свртиш интегралецот за 90 степени со металниот дел надоле за да можеш полесно да му заштрафиш ладилник после ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Епа вака, (да не отварам нова тема) на мене ми треба шема за вакво напојување, ама да има +V, 0V и -V  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
симетрично напојување мислиш!Има,само некој да стави ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Да да, не ми текнуваше стручниот назив  ;D По можност некоја проверена шема

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, не ми текнуваше стручниот назив  ;D По можност некоја проверена шема

Направи две вакви, плусот и минусот на едното врзи ги заедно, тоа ќе ти биде маса, а останатите два плус и минус од двете напојувања ќе ти бидат позитивниот напон и негативниот напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,затоа ќе му требаат две напојувања.А дали напонот на двата извора(напојувања) треба да биде ист?Или нема врска?Може овој да е 12волти а овој 10?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хмм,.. па пожелно е да се исти.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а тогаш да стави стерео потенциометар.Може ли така?Па кога ќе го менува напонот и двете напојувања истоверемено ќе се менуваат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а тогаш да стави стерео потенциометар.Може ли така?Па кога ќе го менува напонот и двете напојувања истоверемено ќе се менуваат.

Ова не е паметна идеја. Зошто? Бидејќи некогаш е потребен баш (на некој начин) „несиметрично“ да напојува симетричното напојување (не знам како на друг начин да се изразам, затоа ќе дадам пример). На пример, некогаш потребен ти е +5V и -12V, (за некои апликации, не за сите), а ако ставиш стерео потенциометар, нема да можеш да го подесиш изворот таков напон да даде. Освен тоа, стерео потенциометарите скоро никогаш не дваат идентични вредности на отпорот на лизгачите за исто завртување, така да, наппонот може да ти биде +12V и +12.8V, што не е симетрично :S. Подобро е да се стават два моно и посебо да се подесува секој од нив. Нитуеден уред нема да „негодува“ ако напојувањето на позитивниот и негативниот дел се разликува за 100mV (на пример 12V и 12.1V), но можно е да му пречи ако напојувањето на едниот извор се разликува за скоро цел волт (како што пишав претходно, 12V и 12.8V или 12.9V) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Прашање ??? Дали некој ја има направено шемата од првата страна и дали ја користи и колку е задоволен оти имам намера да напрам нешто вакво. Зато ако ја има некој направено нека кажи. Мислам дека Dx-er ја има поставено шемата. па доколку ја имаш направено кажи впечатоци  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
за домашни услови напојувањево е супер, на натпревар внукот на лордзи го инаше направено и беше супер што деновиве ке го аправам и јас :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
колеги направив вакви 2 исправувачи, ама кога е приклучен на потрошувач почнува да грее(имам ставено ЛМ338) ставен ми е на голем ладилник...и сакам да прашам дали грее толку и кај вас кој го имате изработено..слики деновиве ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
колеги направив вакви 2 исправувачи, ама кога е приклучен на потрошувач почнува да грее(имам ставено ЛМ338) ставен ми е на голем ладилник...и сакам да прашам дали грее толку и кај вас кој го имате изработено..слики деновиве ;)
А што трафо му имаш ставено и колку струја ти влече потрошачот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker