Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 42124 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ме интересира колкав ладилник би требало да ставам на IC1 Дали некој од напојување од компјутер ке биде доволен?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
можеш да ставиш голем ладилник,во зависност колку ќе го "возиш",дали малку или многу ќе троши.
Стави ти голем,за да ако ставиш некој поголем потрошувач или ако имаш краток спој на потрошувачот може повеќе да повлече овој ИЦ да ти изгори.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
подобро клај си и ладњак и вентилаторче(кулерче)...кулерчето негде 8х8 е 100 денари 4х4 70 ден
Let's make things better.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ме интересира колкав ладилник би требало да ставам на IC1 Дали некој од напојување од компјутер ке биде доволен?

Тоа би било мало или на граница, ама се зависи со колку струја ќе го оптоваруваш, ако ти е за поситни работи ќе тера без проблем. Ако најдеш, ладилник од процесор ти е многу подобар избор.
Во секој случај пробај - има едно непишано правило, ако можеш да го држиш ладилникот со рака без да се изгориш добро е димензиониран, ако не барај поголем ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ок имам хладњаци ке направам тоа. Но никогаш не сум работел вака по шема стално готови плочки сум добивал, може ли некој ако има плочка од ова или ако може на брзина некоја скица да направи како да одат водовиве на плочкичето. Ке го изработам на овие плочките што се како за прототип(или како се викаат?) што имаат само бакарни точки.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас имам еден аналоген волтметар од БТ електроник го земав,но тој мери од 0-220волти наизменичен напон.Сакам да го поврзам на ДЦ напон но како?Што треба да поврзам за да работи,односно да прикаже еднонасочен напон?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
си пробал дали мери ?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Имам прашање во врска со шемата на првата страна. Вака со вакви поставени елементи како на шемата колкава струја дава?? 1,5А. 3А или 5А ???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Имам прашање во врска со шемата на првата страна. Вака со вакви поставени елементи како на шемата колкава струја дава?? 1,5А. 3А или 5А ???

Струјата (амперажата) на регулираното напојување зависи од тоа кој од овие интегралци ќе го ставиш ;).

LM317 =1.5A
LM350 = 3A
LM338 = 5A

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #129 on 15.03.2011, Tuesday, 18:52:27 (Edited 27.02.2015, Friday, 21:59:36) »
LM317 =1.5A
LM350 = 3A
LM338 = 5A

Само од интегралците зависи??? Не треба и некој др елемент да се менва?  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
си пробал дали мери ?

Приклучив 5 волти и се накачи стрелка(незнам баш колку).Ај ако може да ми кажете како да го поврзам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ako мери, мери си само имај предвид дека покашува 1/3 помалку мислам... види батерија од 1.5 в измери...

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Наредив од делчињава на плочка па ме интересира дали вака би биле во ред водовите:

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Наредив од делчињава на плочка па ме интересира дали вака би биле во ред водовите:


Само зошто немаш поставено ладњак на стабилизаторо??
Ќе ти греј то. Не би било лошо да поставиш ладњак. (ако грешам-испрајте ме.  ;) )
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не е лошо да стави, мада многу ретко горат LM317 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."